Dzień Golęszyców w Lubomi w niedzielę 20 sierpnia. Gród ten słowiańskie plemię zamieszkiwało od VIII do IX wieku

Na pierwszy rzut oka niepozorne wzniesienia w środku lubomskiego lasu kryją w sobie opowieść o ludziach, którzy mieszkali tu przed setkami lat. W niedzielne popołudnie, 20 sierpnia 2023 r. Muzeum w Wodzisławiu Śląskim zaprasza na Dzień Golęszyców.

Grodzisko lubomia

Grodzisko w lubomskim lesie to jeden z najważniejszych ośrodków słowiańskiego plemienia Golęszyców, zwanych także Gołężycami.

Słowiańskie plemię Golęszyców zamieszkiwało grodzisko w lubomskim lesie

Mieszkali oni na pograniczu polsko-czeskim, zajmując obszar między sudeckimi Jesionikami a Beskidem Śląskim. Gród w Lubomi zamieszkiwany był między VIII a IX wiekiem. Spacerując wzdłuż wałów trudno nie zastanawiać się jak toczyło się życie w tym miejscu. Czym się zajmowali, co jedli i jak bronili swojej osady mieszkańcy.

Archeolodzy z Muzeum w Wodzisławiu Śląskim zapraszają w niedzielę 20 sierpnia 2023 r. na wycieczkę śladami plemienia Golęszyców. Wszystko rozpoczyna się w samo południe w budynku Muzeum. Podczas kuratorskiego oprowadzania będzie można zobaczyć dioramę grodu, zdjęcia z lotu ptaka prezentujące grodzisko dzisiaj, a przede wszystkim zabytki specjalnie na tę okazję przywiezione na jeden dzień z magazynu archeologicznego. Następnie autokar przewiezie uczestników wycieczki do Lubomi, gdzie podczas spaceru archeologicznego muzealnicy opowiedzą o golęszyckim grodzie.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Chcąc skorzystać z transportu należy zapisać się za pośrednictwem formularza on-line: https://evenea.pl/pl/wydarzeni...

Liczba miejsc ograniczona.

Można również dołączyć do zwiedzania bezpośrednio w Muzeum lub na grodzisku be zapisywania, nie korzystając z transportu autobusowego.

Program wydarzenia:

  • godz. 12:00 - zbiórka w holu głównym Muzeum w Wodzisławiu Śląskim; oprowadzanie kuratorskie po wystawie,
  • godz. 13:00 - wyjazd z Wodzisławia Śląskiego do Lubomi,
  • godz. 13:30 - spacer historyczny po lubomskim grodzisku,
  • godz. 16:00 - powrót do Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.
Palac wodzislaw slaski

Może Cię zainteresować:

Pałac Dietrichsteinów. Znacie taki? Niedawno go odnowiono, a teraz można oglądać tu wystawę o Wodzisławiu Śląskim na początku XX wieku

Autor: Katarzyna Pachelska

12/08/2023

Familoki w Czerwionce-Leszczynach

Może Cię zainteresować:

Prawdziwe miasto ogród, które przetrwało PRL. Familoki w Czerwionce-Leszczynach trzeba odwiedzić

Autor: Katarzyna Pachelska

12/08/2023

Graniczne Meandry Odry

Może Cię zainteresować:

Niezwykły zakątek Śląska - meandry rzeki Odry, rezerwat Łężczok, Rudy dla miłośników natury, historii i kolei. Zapraszamy do Krainy Górnej Odry

Autor: Michał Wroński

13/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon