Fakle: wyjątkowy obrzęd wielkanocny w Stanicy. Co to za zwyczaj i skąd pochodzi? [ZDJĘCIA]

Fakle - ten wyjątkowy obrzęd obchodzony w Wielki Czwartek w Stanicy w gminie Pilchowice nie przestaje frapować etnografów. Na czym polega i skąd pochodzi?

Fakle w Stanicy odbywają się w Wielki Czwartek wieczorem, gdy zakończą się kościelne uroczystości odprawiane tego dnia Triduum Paschalnego. Podczas Fakli mieszkańcy Stanicy całymi rodzinami wybierają się na pola, gdzie rozpalają ustawione tam uprzednio stosy chrustu. Wokół stosów wcześniej dorośli umieszczają w zaoranej ziemi drewniane krzyżyki i słodycze. Dzieci szukają ich przy świetle pochodni - właśnie owych fakli. Fakle robi się ze zżytych brzozowych mioteł, przytwierdzonych do trzonka z gałęzi. Obrzęd trwa, dopóki poszukiwacze nie znajdą wszystkich krzyżyków. Po jego zakończeniu zgromadzeni przy ogniu modlą się i śpiewają pieśni pasyjne.

Fakle w Staicy to odwieczny zwyczaj

Mieszkańcy Stanicy sami nie wiedzą, skąd wziął się ten obrzęd i jakie znaczenie posiada cały ten rytuał. W ten sposób czczą Wielki Czwartek od zawsze. Jak głosi legenda, fakle mają upamiętniać poszukiwania Jezusa przez apostołów w Ogrodzie Oliwnym. Ale czy to prawda? Płonącymi faklami uderzano tez w ziemię, co miało zapewnić dobre plony. Zaś krzyżyków w ziemi szuka się także np. w Zawadzkiem.

Można zastanawiać się, czy Fakle nie wywodzą się od pradawnych obrzędów Celtów, zamieszkujących przed tysiącleciami Śląsk i obchodzonego przez nich na przełomie kwietnia i maja (a więc już niebawem) święta początku lata, które czcili paleniem "Ogni Baltosa". A może to dziedzictwo obrzędów późniejszych, słowiańskich plemion śląskich, np. Golęszyców?

Fakle odprawiane w nocy z Wielki Czwartek na Wielki Piątek stały się już atrakcją turystyczną Stanicy. Gromadzą nie tylko mieszkańców, ale i rosnące tłumy zaciekawionych tym oryginalnym obrzędem przyjezdnych.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Serial dom pod dwoma orlami 1

Serial TVP „Dom pod Dwoma Orłami” jest jak kebab z mikrofali

Vito Bambino wystąpi na FEST Festivalu

Vito Bambino kolejną gwiazdą FEST Festivalu. Tauzen lubi to

Remont sali prób Rebel Silesia

Miejsce dla artystów? Rebel Silesia szuka funduszy na remont

Miłości Pieśń 2StronyEkranu

"Miłości Pieśń" - nowy klip 2Strony Ekranu na Walentynki

Muzyka a malarstwo muzeum miejskie tychy

Warsztaty malarskie z AUKSO w tyskim muzeum

WOŚP 2023

Podsumowanie 31. finału WOŚP w Piekarach Śląskich

Maciej Kawalski

Jak lekarz z Katowic, Maciej Kawalski, nakręcił film