Fotowoltaika sprawdza się też w budownictwie wielorodzinnym.

Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mogą otrzymać dotacje na ten cel. Minipanele fotowoltaiczne montowane chałupniczo na balkonach bloków z wielkiej płyty może i wywołują uśmiech, ale to nie znaczy, że instalacje fotowoltaiczne nie mogą pracować na budynkach wielorodzinnych.

Fotowoltaika sprawdza się też w budownictwie wielorodzinnym.

Wręcz przeciwnie! Wspólnoty i spółdzielnie, decydując się na profesjonalną instalację, mogą czerpać energię ze słońca i dzięki temu zaoszczędzić. Zwłaszcza że są dostępne dotacje na ten cel. Sprawdźcie, jak to zrobić.

Fotowoltaika to dziedzina nauki zajmująca się produkcją energii elektrycznej z energii słonecznej za pomocą paneli fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne są zbudowane z komórek krzemowych i innych substancji, które wytwarzają energię elektryczną w odpowiedzi na naświetlenie promieniami słońca. Zebraną w ten sposób energię można wykorzystać do zasilania urządzeń elektrycznych bądź w sposób bezpośredni lub magazynować ją w akumulatorach lub wprowadzać do sieci elektroenergetycznej. Nie trzeba nikogo przekonywać, że to źródło ekologicznej, odnawialnej energii, świetnie zastępującej konwencjonalne i nie pozostające bez negatywnego wpływu na środowisko źródła energii jak węgiel czy gaz. Przy tym tańsze i bardziej przewidywalne – zwłaszcza że klimat się ociepla i w Polsce możemy oczekiwać więcej słonecznych dni.

Fotowoltaika też dla budynków wielorodzinnych – bloków czy apartamentowców. Z dopłatami!

Nic dziwnego, że w ostatnich latach fotowoltaika zrobiła wielką karierę w Polsce. Panele można zaobserwować na dachach wielu domów jednorodzinnych. Coraz częściej widuje się albo słyszy o wielkich farmach fotowoltaicznych, zajmujących hektary powierzchni. Czy to znaczy, że gdy mieszkamy w bloku czy apartamentowcu, fotowoltaika nie jest dla nas? Razem ze wszystkimi benefitami, na czele z oszczędnością, które za sobą niesie? Nic bardziej mylnego!

Pod koniec 2022 roku minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział zwiększenie opłat do instalacji fotowoltaicznych montowanych na budynkach wielorodzinnych, które są zarządzane przez spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty. Wcześniej takie instytucje mogły ubiegać się o dotacje takie, jakie przysługiwały też właścicielom domów jednorodzinnych, czyli 6 tys. zł. To były małe kwoty w porównaniu do wielkości inwestycji w fotowoltaikę na domach wielorodzinnych. Od 1 lutego 2023 roku wspólnoty i spółdzielnie mogą wnioskować o znacznie wyższe opłaty.

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w ciągu niecałych dwóch miesięcy od uruchomienia naboru, zarządcy i właściciele budynków wielorodzinnych złożyli już 512 wniosków o dofinansowanie, opiewających w sumie na ponad 31,7 mln zł. Wartość planowanych inwestycji to 79,8 mln zł.

Zasady udzielania dopłat do fotowoltaiki w budynkach wielorodzinnych:

  • O dopłaty do fotowoltaiki mogą ubiegać spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, a także samorządy posiadające budynki wielorodzinne.
  • Wsparcie to 50% kosztów przedsięwzięcia netto (czyli bez podatku VAT).
  • By zdobyć grant, nie trzeba spełnić dodatkowych warunków dotyczących np. maksymalnej wartości inwestycji.
  • Do kosztów przedsięwzięcia wlicza się też koszt infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania instalacji OZE.
  • Głównym elementem wsparcia będzie Grant OZE dla właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych na zakup, montaż, budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii lub modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25%.

Obowiązkowa fotowoltaika? Tego chce Unia Europejska

Unia idzie jeszcze dalej. Opracowała program REPowerEU. Już nie chodzi tylko o finansowe zachęty. Wspólnota chce, żeby instalacje były obowiązkowe nie tylko w przypadku nowo wznoszonych budynków, ale i starszych.

Harmonogram obowiązkowego montażu paneli fotowoltaicznych:

  • od 2026 r. - instalacje fotowoltaiczne mają być montowane na wszystkich nowych obiektach publicznych i komercyjnych o powierzchni użytkowej ponad 250 m2,
  • od 2027 r. – panele muszą być zainstalowane na istniejących budynkach publicznych i komercyjnych o powierzchni użytkowej ponad 250 m2,
  • od 2029 r. - instalacje fotowoltaiczne mają mieć wszystkie nowe domy, w tym jednorodzinne.

Fotowoltaika tylko z OPAL POWER

No dobrze, ale gdzie szukać dostawcy paneli fotowoltaicznych? Z pomocą przychodzą specjaliści z firmy OPAL POWER, u których nie tylko kupimy panele, ale też zamówimy usługę montażu. OPAL POWER zajmuje się projektowaniem, sprzedażą, montażem i serwisem pomp ciepła, systemów i farm fotowoltaicznych. OPAL POWER oferuje usługi w Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Białymstoku i okolicach.

- Fotowoltaika stanowi stabilną inwestycję, ponieważ w okresie letnim produkowane są nadwyżki prądu, które potem możecie Państwo sprzedać lub odzyskać w okresach mniejszego nasłonecznienia. Dodatkowo fotowoltaika dba środowisko, ma wieloletnią gwarancję żywotności oraz dzięki niej wzrasta wartość Państwa nieruchomości – przekonuje Marek Kasprzykowski z OPAL POWER.

Firma OPAL POWER zaprojektuje wydajną, bezpieczną i nowoczesną instalację fotowoltaiczną, wykorzystując najlepszej jakości, zaawansowane technologicznie komponenty.
OPAL POWER
Kontakt:
https://opalpower.pl/
kontakt@opalpower.pl
tel. +48 603 630 063
tel. +48 605 335 500
ul. Henryka Dulęby 5, 40-833 Katowice

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon