Gliwickie Kolejkowo, czyli atrakcja nie tylko dla dzieci? Jest też coś także dla dorosłych. Przyjrzyjcie się dokładnie zdjęciom

Gliwickie Kolejkowo w Europie Centralnej to świat, który został zmniejszony 25-krotnie. Widać na nim życie wsi, turystów, scenki rodzajowe na budowie, podczas akcji ratunkowej, są tu samochody i, a jakże, pociągi. Sielanka. Warto jednak przyjrzeć się tym miniaturkom z bliska – dostrzeżecie coś, czego na pierwszy rzut oka nie widać. Zrobiliśmy to już za Was, więc po prostu spójrzcie na nasze zdjęcia. I uśmiechnijcie się.

Pamiętacie scenę, w której Shrek i Osioł dotarli do zamku Lorda Farquaada? Okazało się, że mury twierdzy tego wyjątkowo niskiego władcy są niezwykle monumentalne.

- Więc to jest zamek Lorda Farquaada!
- Jak w mordę strzelił.
- Myślisz, że facet ma jakieś kompleksy? Hyhyhy.

Bohaterowie animowanego filmu dla dzieci przeprowadzili dialog dotyczący rozmiaru przyrodzenia władcy Dulocu. Powtarzam! Bohaterowie animowanego filmy dla dzieci przeprowadzili dialog dotyczący rozmiaru przyrodzenia władcy Dulocu.

To oczywiście nic strasznego. Podczas premiery pierwszego Shreka miałem pięć lat i jestem pewien, że nie zrozumiałem tego kontekstu. Co innego moi rodzice, którzy zabrali mnie do kina. W ten sposób autorzy puścili oczko do dorosłych, którym dzięki takim żartom film podobał się równie bardzo, jak dzieciom.

Kolejkowo (nie)tylko dla dzieci

Oczko do nieco starszych gości puszczają stale autorzy Kolejkowa w Gliwicach, gdzie na każdym kroku czają się niespodzianki ("To są właśnie te detale" - powiedziałby Tomasz Hajto), które najczęściej są poza zasięgiem dzieci. Od RODOS (Rodzinnych Ogródków Działkowych Otoczonych Siatką), przez koncert Zenka Martyniuka i zabawne szyldy sklepów, po sceny absolutnie niecenzuralne. Przykłady z opisami znajdziecie w galerii zdjęć.

- Makiety przepełnione są humorem, ale i realizmem. Wszystkie szczegóły są wiernie oddane - zapewniają autorzy na swojej stronie internetowej.

Czym tak naprawdę jest Kolejkowo, zbudowane w gliwickiej Europie Centralnej?

- To miniaturowy świat - czytamy. - Zobaczysz tutaj życie na wsi, potowarzyszysz turystom podczas górskich wypraw, weźmiesz udział w akcji ratunkowej, wcielisz się w leśniczego, kupca, pracownika budowlanego, mechanika, cyrkowca czy plażowicza. Po Kolejkowie poruszają się pociągi oraz samochody. To także jedyna makieta w Polsce, na której pływa statek. W naszym świecie zmianie ulegają pory dnia.

Gliwickie Kolejkowo w liczbach:

  • 900 metrów kwadratowych powierzchni,
  • 460 metrów torowiska,
  • 12 pociągów,
  • 58 wagonów,
  • 235 autentycznych budynków z woj. śląskiego,
  • 195 samochodów,
  • 3200 ludzi i zwierząt.

Patrzcie, co jeszcze widać, gdy wytężycie wzrok. Zanim miniaturowe miasteczko zdobędą miniaturowi obrońcy miniaturowej moralności i dobrego smaku.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kolejkowo w Gliwicach

Gliwickie Kolejkowo jest dla dzieci? Ja, mmm, chyba ściebie!

Katowicki dzień seniora

Katowicki Dzień Seniora 2022. Znamy program

Gliwice rynek

15 najciekawszych paradoksów i absurdów Gliwic

Dentim Clinic Katowice czaszka 7

"Wampiry" z Gliwic nie miały wielkich kłów

Tarnowskie Góry 2022 mammografia

(po)Świąteczny prezent - mammografia w Tarnowskich Górach

Prawosławna Wielkanoc 2022

Wyjazd na wielkanocne nabożeństwa dla Ukraińców z TG

Dary dla Ukrainy

Na co nasze miasta wydadzą 10 milionów zł od Metropolii?