Habsburska Osada Gospodarcza w Wiśle otwarta dla zwiedzających. Nowa atrakcja turystyczna zabiera nas w podróż przez historię regionu

Nowa atrakcja turystyczna w Wiśle. Habsburska Osada Gospodarcza "U początków Wisły" od piątku 19 stycznia 2024 r. zaprasza do zwiedzania mieszkańców i turystów.

Habsburska Osada Gospodarcza otwarta dla zwiedzających. Skansen nową atrakcją turystyczną

Habsburska Osada Gospodarcza "U początków Wisły" znajduje się w Wiśle-Czarnem, obok tzw. małej zapory, naprzeciwko hotelu Vislow Resort. Inwestycję zrealizowano w ramach wspólnego projektu Wisły i czeskiego Trzyńca "Śląsk Cieszyński - wspólna historia drewna, żelaza i ludzi" za kwotę 10,5 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel 7,5 mln zł ze środków unijnych.

Na skansen składają się dwa budynki, odwzorowujące architekturę i wnętrza z czasów panowania Habsburgów. Pierwszy z nich to autentyczny budynek gospodarczy, stajnia dla krów i koni z drugiej połowy XIX wieku, wzniesiona nad doliną Białej Wisełki w rejonie dzisiejszego osiedla Wątrobne. Drugi z budynków to replika "służbówki" z Zadniego Gronia nad Czarną Wisełką. Przy wznoszeniu repliki wykorzystano jednak zachowane fragmenty oryginalnego obiektu z początku XX wieku, w którym zamieszkiwała służba Izabeli i Fryderyka Habsburgów.

Nowoczesna ekspozycja zabiera nas w podróż przez historię i tradycje Wisły

Ekspozycja, której merytoryczną część opracowały dr Renata Czyż i Beata Mendrek, rozpoczyna się wprowadzeniem do historii ziem nazywanych Księstwem Cieszyńskim, Śląskiem Austriackim, Śląskiem Cieszyńskim. Kolejno poznajemy geologię, kuchnię i zielarstwo regionu. Atrakcyjną szczególnie dla najmłodszych zwiedzających może być sala zabaw, poświęcona legendom i podaniom oraz gwarze wiślańskiej. W sali źródeł Wisły można porównać przeszły i obecny wygląd obszaru źródliskowego rzeki, z kolei w sali leśnej z walorami przyrodniczymi zapoznaje krótki film oraz dawne sprzęty wykorzystywane do pracy w lesie.

Narzędzie rolnicze i do obróbki drewna zostały zaprezentowane w warsztacie góralskim, w którym na grafikach Bogusława Heczki, możemy zobaczyć "utracony świat" drewnianej zabudowy. Całość ekspozycji dopełniają sale poświęcone rozwojowi gospodarczemu i turystycznemu Wisły, od skromnych chałup po dzisiejsze hotele i atrakcje. Podczas zwiedzania będzie można wsłuchać się w opowieści przewodnika, który przybliży historię, obyczaje i tradycje, jakie towarzyszyły mieszkańcom Wisły w minionych wiekach.

Godziny otwarcia, ceny biletów

Habsburska Osada Gospodarcza "U początków Wisły" będzie czynna od czwartku do niedzieli, w godzinach 11:00 - 18:00.

  • bilet normalny - 15,00 zł
  • bilet ulgowy (dzieci, młodzież ucząca się, seniorzy 60+) - 10,00 zł
  • bilet rodzinny (2+1, 2+2, 2+3) - 30,00 zł

Do końca marca wstęp dla mieszkańców Wisły, za okazaniem Wiślańskiej Karty Mieszkańca, będzie darmowy. Specjalnie dla nich zostały też wyznaczone bezpłatne zwiedzania z przewodnikiem: 20 stycznia - I tura godz. 16:00, II tura godz. 17:00 oraz 21 stycznia - I tura godz. 11:00, II tura godz. 12:00, III tura godz. 13:00.

Kuznica Rudzka ulica Sobieskiego

Może Cię zainteresować:

Tropem hutników, przemytników, Ballestremów i pechowej bany. W niedzielę ruszaj do Kuźnicy Rudzkiej

Autor: Michał Wroński

19/01/2024

The mercenary western2

Może Cię zainteresować:

Górny Śląsk we włoskim Meksyku, czyli co spaghetti westerny mają wspólnego z powstaniami śląskimi

Autor: Roman Balczarek

19/01/2024

Krzysztof Kolumb przysłużył się śląskiej kuchni

Może Cię zainteresować:

Wiecie, komu zawdzięczamy gumiklyjzy? No więc, są trzej ojcowie śląskiej kuchni: Kolumb, Pizarro i Fryderyk Wielki

Autor: Tomasz Borówka

19/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon