Henryk Mercik: Piękne poprzemysłowe obiekty w rękach hochsztaplerów to nasz wyrzut sumienia

Industriada to duża rzecz, ale w regionie wciąż wiele jest obiektów, które są wyrzutami sumienia dla mieszkańców i samorządowców, bo w pewnym momencie zostały sprzedane i popadły w zapomnienie - powiedział Henryk Mercik, działacz RAŚ i miejski konserwator zabytków w Rybniku.

UM Bytom
EC Szombierki

Industriada już wrosła w krajobraz ważnych wydarzeń w regionie. To drugi w Europie co do wielkości taki festiwal kultury przemysłowej. Duża rzecz.

- Kiedyś walczyliśmy o przetrwanie Industriady, udało się. Niezależnie od tego, że czasy były różne, to festiwal cały czas jest - powiedział Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków w Rybniku na antenie Radia Piekary.

Rozruch maszyn, czyli otwarcie festiwalu odbędzie się w kopalni Ignacy w Rybniku. To obiekt, który zdaniem Mercika jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie industrialnych zabytków.

- Była upartość, zawziętość grupy pasjonatów, którzy postanowili ją uratować i nie dopuścić do tego, żeby ktoś ją zniszczył i rozkradł - powiedział Mercik na antenie Radia Piekary.

Jego zdaniem wciąż wiele jest obiektów, które są wyrzutami sumienia dla mieszkańców i samorządowców, bo w pewnym momencie zostały sprzedane i popadły w zapomnienie.

- To nie jest tak, że w rękach prywatnego hochsztaplera jakiś obiekt znalazł się przypadkiem. Ktoś dokonał transakcji, ktoś sprzedał. Różne były okoliczności. To się za nami ciągnie. Najgorsze jest to, że takie katedry, takie ikony przemysłu górnośląskiego, dalej czekają, dalej wołają o ratunek. Wspomnę tu chociażby EC Szombierki, Szyb Krystyna czy rzeźnia w Chorzowie. To jest kamyczek w stronę państwa, bo to państwa powinno o zabytki dbać - wyjaśnił Mercik.

Prowadzący rozmowę redaktor Marcin Zasada zapytał Henryka Mercika o trzy najważniejsze miejsca, które są dowodami przemysłowej i cywilizacyjnej potęgi Górnego Śląska, które trzeba zobaczyć podczas Industriady.

- Na pierwszym miejscu w tej klasyfikacji zawsze będzie nasz obiekt na liście UNESCO, czyli kopalnia rud srebra i ołowiu. Przypomnę: pierwsze miejsce na kontynencie, gdzie zainstalowano maszynę parową. Co dalej? Zabrze, muzeum górnictwa węglowego. Miejsce kompletne. Tam można być kilka dni i się nie nudzić. Trzecie miejsce? Kopalnia Ignacy w Rybniku - wyliczał Mercik.

Cała rozmowa do zobaczenia i posłuchania poniżej.

Historyczny Ślązag. Czym był i jest Śląsk Opolski?

Może Cię zainteresować:

Historyczny Ślązag. Czym jest Śląsk Opolski? Znaczenie tej nazwy zmieniało się przez lata

Autor: Tomasz Borówka

12/06/2023

Gliwice rynek

Może Cię zainteresować:

Szukacie miasta paradoksów? Witamy w Gliwicach. 15 miejskich absurdów i dziwactw

Autor: Arkadiusz Nauka

12/06/2023

Nikiszowiec na dawnych fotografiach

Może Cię zainteresować:

Zdjęcia Nikiszowca przed II wojny światowej. Śląskie osiedle uwiecznił na kliszy znany fotograf z Warszawy

Autor: Patryk Osadnik

12/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon