W proteście wezmą udział związkowcy z Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”, FZZ Metalowców i Hutników w Polsce, PZZ „Kadra”, OZZZ Pracowników Ruchu Ciągłego, „Solidarności 80” oraz WZZ „Sierpień 80”. Demonstracja rozpocznie się o godz. 12.00 przed gmachem Sejmu, gdzie o przyczynach protestu będą mówić reprezentanci hutniczych związków zawodowych.
Następnie uczestnicy demonstracji przemaszerują przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Tam ok. godz. 13.30 planowane są wystąpienia liderów central związkowych. Związkowcy przygotowali też wspólną petycję adresowaną do premiera Donalda Tuska.
Hutnictwo zabijają wysokie ceny energii
O powodach wspólnej akcji protestacyjnej w Warszawie przedstawiciele hutniczych związków zawodowych informowali podczas briefingu, który odbył się 6 maja 2025 r. przed siedzibą Ministerstwa Przemysłu w Katowicach. Jak podkreślał wówczas Andrzej Karol, szef Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”, polityka klimatyczno-energetyczna Unii Europejskiej i wywołany przez nią wzrost cen energii sprawia, że polski przemysł staje się całkowicie niekonkurencyjny.
– W ciągu pięciu lat ceny energii dla przemysłu energochłonnego w Polsce wzrosły o 80 proc. Nasz przemysł nie jest gotowy, aby konkurować nawet w obrębie Unii Europejskiej, nie mówiąc już o krajach spoza UE – zaznaczył szef hutniczej „Solidarności”.
Zwolnienia w hutnictwie objęły już ponad 1200 osób
Andrzej Karol wskazał wtedy, że jednym ze skutków utraty konkurencyjności przez polskie zakłady branży hutniczej są zwolnienia grupowe, które licząc od końca 2023 roku, objęły ponad 1200 osób. Dodał też, że zbyt wysokie ceny energii były przyczyną likwidacji połowy przemysłu rurowego w Polsce i teraz część zapotrzebowania na ten produkt będzie pokrywana za pomocą importu.
Wśród innych problemów sektora stalowego związkowcy wskazują m.in. zalew polskiego i unijnego rynku stalą pochodząca spoza Unii Europejskiej, czyli z krajów, w których nie obowiązują kosztowne obciążenia polityki klimatycznej. Reprezentanci central związkowych zaznaczają, że mimo licznych apeli rządzący nie reagują na pogłębiającą się zapaść w przemyśle energochłonnym.
Z terenu Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego na protest do Warszawy pojadą m.in. pracownicy ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej oraz huty CMC Poland w Zawierciu. Hutnicy zaprosili do udziału w proteście związkowców z innych branż przemysłu energochłonnego, którzy z powodu unijnej polityki klimatycznej borykają się z podobnymi problemami.

Może Cię zainteresować: