Metropolia w przyszłości jednym miastem? Prezydent Sosnowca: "Nie, nie wyobrażam sobie tego"

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia musi się rozwijać. Prof. Tomasz Pietrzykowski uważa, że jej przyszłość to dalsze zaciskanie więzi, czyli powiat metropolitalny lub jedno miast. - Jedno miasto? Nie. Nie wyobrażam sobie tego - mówi prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

FB Arkadiusz Chęciński
Arkadiusz Chęciński

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia się wyludnia. Jesteśmy mniej atrakcyjni niż Warszawa, Kraków czy Wrocław. Potrzebujemy zmian. Lepszych usług publicznych, konkurencyjnego względem innych ośrodków rynku pracy etc.

- Wielki, zintegrowany ośrodek miejski, stwarza o wiele lepsze warunki do wytwarzania się atmosfery twórczego, swobodnego „melting-pot”, niż zbiorowisko małych miasteczek, nawet najbardziej uroczych, o najładniej zrewitalizowanych ryneczkach. Chodzi o podniesienie nie tylko możliwości, ale przede wszystkim aspiracji. A do tego potrzebna jest zmiana mentalnego punktu odniesienia. Wciąż do niej nam daleko, a tempo, w jakim do tego dążmy obrazują najlepiej wszelkie możliwe statystyki, gdzie widać jak kolejne średniej wielkości ośrodki w Polsce pod coraz liczniejszymi względami nas wyprzedzają - uważa prof. Tomasz Pietrzykowski.

„Zintegrowany ośrodek miejski”, czyli powiat metropolitalny lub jedno miasta. Takie „Wielkie Katowice”.

Prof. Tomasz Pietrzykowski

Może Cię zainteresować:

Prof. Pietrzykowski: Nasz ostry kryzys demograficzny dowodzi, że prawdziwe życie rodzi się i toczy gdzie indziej

Autor: Marcin Zasada

07/11/2022

„Jedno miasto? Nie. Nie wyobrażam sobie tego”

Wszystko, co wyżej, to tylko jeden ze scenariuszy rozwoju GZM. Najtrudniej będzie do niego przekonać samorządowców.

- Jedno miasto? Nie. Nie wyobrażam sobie tego - mówi prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

W jego ocenie nie jest to rozwiązanie problemów związanych z depopulacją GZM. Choć zgadza się, że trzeba podnosić jakość usług publicznych etc., to uważa, że można to robić we współpracy poszczególnych samodzielnych miast.

- Nie ma problemu z realizacją wspólnych projektów, jeśli się współpracuje. Weźmy na przykład Europejską Stolicę Kultury. Nie musimy łączyć się na stałe z Katowicami, aby jako Sosnowiec i GZM uczestniczyć w tym projekcie. Żadne granice nam w tym nie przeszkadzają - wyjaśnia.

Jeden stadion Zagłębia Sosnowiec i GKS-u Katowice?

Tymczasem w Sosnowcu kończy się budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego. W sąsiednich Katowicach powstaje nowy stadion GKS-u Katowice, a nieco dalej - w Chorzowie - trwa debata nad obiektem Ruchu Chorzów. To setki milionów złotych. Taniej byłoby wybudować jeden wspólny.

- Nie ma takiej możliwości, żeby na jednym stadionie grało Zagłębie Sosnowiec i GKS Katowice. Musimy pamiętać o historii regionu i pewnej tradycji - podkreśla Arkadiusz Chęciński.
Strefa Kultury

Może Cię zainteresować:

Czy powstanie "Wielkich Katowic" to na pewno przyszłość Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii?

Autor: Patryk Osadnik

09/11/2022

Więcej kompetencji dla Metropolii

Prezydent Sosnowca jest zwolennikiem przekazywania Metropolii nowych kompetencji. Mowa m.in. o gospodarowaniu odpadami, oświacie czy ochronie zdrowia.

- Bardzo mocno ogranicza nas ustawa metropolitalna. Uchwała dotycząca gospodarowania odpadami została zakwestionowana przez nadzór prawny wojewody - przypomina Arkadiusz Chęciński.

Podkreśla także, że niezwykle ważny jest rozwój transportu publicznego. Zarówno istniejącego, jak i inwestycja w kolej metropolitalną. Jego zdaniem to istotne ze względu na poprawę komfortu życia w GZM.

Program dla Śląska i Zagłębia
Umowa na Kolej Plus do Jastrzębia - Zdroju

Może Cię zainteresować:

Do roku 2029 kolej wróci do Jastrzębia-Zdroju. A kiedy umowy PKP PLK z Metropolią?

Autor: Michał Wroński

09/11/2022

Ogrody deszczowe w GZM

Może Cię zainteresować:

Pilotażowy program Metropolii pomoże zakładać ogrody deszczowe

Autor: Michał Wroński

31/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon