Jedyna taka fotografia Korfantego. Dlaczego to zdjęcie jest szczególne?

Ta fotografia Korfantego jest wyjątkowa. A niby czemu? Przecież Wojciech Korfanty został uwieczniony na wielu zdjęciach, przedstawiających go w różnych sytuacjach. A jednak!

Wojciech Korfanty

Fotografia ta powstała w 1928 roku, uwieczniając Wojciecha i Elżbietę Korfantych przed ich domem w Katowicach przy ulicy Powstańców 23, w dniu gdy obchodzili 25. rocznicę ślubu. Jej autorem jest fotograf z zakładu Maksa Steckela w Katowicach. Możliwe, że nawet sam jego właściciel, który jako słynny fotografik mógł zostać osobiście zaproszony na jubileusz państwa Korfantych.

Jednak to nie potencjalne autorstwo legendarnego Steckela zapewnia temu zdjęciu absolutną wyjątkowość. Przesądza o tym co innego. To mianowicie, iż ta właśnie fotografia posłużyła za wzór pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie, odsłoniętego w 2019 roku. Rzeźbiarz Karol Badyna wyobraził Korfantego w pozie bardzo podobnej do tej, jaką ten przybrał na zdjęciu z 1928 roku. Zgadzają się nawet szczegóły stroju. Tym, co zmienił w sposób rzucający się w oczy, są rysy twarzy. Pomnikowy Korfanty to postarzały i doświadczony sanacyjnymi szykanami Korfanty końca lat 30. Mimo tego inspiracja fotografią sprzed willi na Powstańców jest ewidentna. W kimś, kto zna to zdjęcie oraz dramatyczny finał życia Korfantego, ów kontrast jego odmienionej twarzy może nawet wzbudzić grozę.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

To zdjęcie demonstracji to fotomontaż

Uwaga, to fotomontaż! Fałszerstwo na rynku w Katowicach

Marszałek Iwan Koniew w Bytomiu. Obok Wojciech Jaruzelski i Edward Gierek

Wizyta Koniewa w Bytomiu. W 1945 dowodził hordą barbarzyńców

Rynek, park i zamek w Pszczynie

Daisy patronką szkoły. Jak Wałbrzych walczy o Pszczynę

Niemieckie niezrealizowane plany na Śląsku i w Zagłębiu

Taki byłby dziś Śląsk, gdyby to Trzecia Rzesza wygrała wojnę

Elka W tle Planetarium Śląskie

Będzie II odcinek Elki. To była najdłuższa kolejka w Europie

CIS Stary Orzegów

Szlakiem historycznych zabytków po Orzegowie

Wybuch amerykańskiej bomby wodorowej

Tak miał zginąć Śląsk. Ujawnione plany wojny nuklearnej