Jerzy Ziętek pozostanie patronem Rept. Nowa większość zdjęła uchwałę z obrad sejmiku

Radni PiS usunęli Jerzego Ziętka z oficjalnej nazwy Parku Śląskiego. Przed głosowaniem na temat usunięcia "Jorga" z nazwy Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty" stracili jednak władzę w województwie, a na wniosek Lucyny Ekkert (KO) uchwałę zdjęto z porządku obrad.

ARC
Jerzy Ziętek

W poniedziałek, 21 listopada, w Sejmiku Województwa Śląskiego dokonano przewrotu. Marszałek Jakub Chełstowski przeszedł z Prawa i Sprawiedliwości do Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski", zabierające ze sobą troje radnych (Rafała Kandziorę, Marię Materlę oraz Alinę Nowak). Tym samym szeroko rozumiana opozycja przestała być opozycją i przejęła władzę w regionie.

Jerzy Ziętek nie zostanie usunięty z GCR "Repty"?

Sesja, na której się to wydarzyło, trwała kilkanaście godzin, a farsa prześcigała się na niej ze skandalem. Tuż przed północą, kiedy polityczny chaos został opanowany, zajęto się normalnym porządkiem obrad, a w nim punktem dotyczącym usunięcia Jerzego Ziętka z nazwy Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty".

Był to pomysł wspierany m.in. przez posłankę PiS Barbarę Dziuk, która domagała się zmiany patrona GCR-u, argumentując to "dekomunizacją" przestrzeni publicznej .Usunięcie "Jorga" wydawało się już przesądzone. Zadecydowała o tym kontrolowana przez PiS rada społeczna GCR-u. Wcześniej Sejmik Województwa Śląskiego, w którym większość miało PiS, wykreślił legendarnego wojewodę z oficjalnej nazwy Parku Śląskiego, która brzmiała Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Jerzego Ziętka. Teraz jednak do głosu doszła niedawna opozycja...

- Ze względu na duży sprzeciw społeczności lokalnej, a także dwóch spośród trzech organizacji związkowych z GCR "Repty", wnioskuję o zdjęcie tej uchwały z porządku obrad i ponowne skierowanie jej do komisji - powiedziała Lucyna Ekkert (KO).

Jej wniosek został poparty przez 25 radnych nowej większości. W tym przez Jakuba Chełstowskiego, który w przypadku Parku Śląskiego mówił o Jerzym Ziętku tak: "Zmieniliśmy nazwę, ponieważ Park Śląski musi łączyć, a nie dzielić. W mojej ocenie ten patron nie jest niczym, co buduje wartość dodaną".

Jeszcze nie wiadomo, co dalej z pomysłem usunięcia "Jorga" z GCR-u. Ostateczny głos w tej sprawie należy właśnie do Sejmiku Województwa Śląskiego. Na razie będzie to omawiane w odpowiedniej komisji.

Jerzy Ziętek

Może Cię zainteresować:

Jerzy Ziętek ma zniknąć z nazwy Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty"

Autor: Patryk Osadnik

12/04/2022

Jerzy Ziętek

Może Cię zainteresować:

Jerzy Ziętek. Debaty brak, są emocje i polityczne wyroki

Autor: Tomasz Borówka

22/04/2022

Jerzy Ziętek

Może Cię zainteresować:

Generał Jerzy Ziętek, wojewoda śląski i dobry gospodarz. Katowice nadal go pamiętają i cenią

Autor: Tomasz Borówka

21/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Gliwice

„Na Polskim Ładzie zyskuje głównie rząd. Tracą samorządy"

Jacek Sasin

Czemu brakuje węgla? Sasin uważa, że to wina... samorządów

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Aż dwa rządowe zespoły będą kontrolować metropolię GZM

Glosowaniekochlowice

Jak głosowali rudzianie? Dzielnica Kochłowice

Głosowanienowybytom

Jak głosowali rudzianie? Dzielnica Nowy Bytom

Marek wesoły

Marek Wesoły poza II turą? "Nie udało się uciec od szyldu"

Janusz Steinhoff

"Przepisy dotyczące bezpieczeństwa pisane są krwią górników"