Jerzy Ziętek pozostanie patronem Rept. Nowa większość zdjęła uchwałę z obrad sejmiku

Radni PiS usunęli Jerzego Ziętka z oficjalnej nazwy Parku Śląskiego. Przed głosowaniem na temat usunięcia "Jorga" z nazwy Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty" stracili jednak władzę w województwie, a na wniosek Lucyny Ekkert (KO) uchwałę zdjęto z porządku obrad.

ARC
Jerzy Ziętek

W poniedziałek, 21 listopada, w Sejmiku Województwa Śląskiego dokonano przewrotu. Marszałek Jakub Chełstowski przeszedł z Prawa i Sprawiedliwości do Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski", zabierające ze sobą troje radnych (Rafała Kandziorę, Marię Materlę oraz Alinę Nowak). Tym samym szeroko rozumiana opozycja przestała być opozycją i przejęła władzę w regionie.

Jerzy Ziętek nie zostanie usunięty z GCR "Repty"?

Sesja, na której się to wydarzyło, trwała kilkanaście godzin, a farsa prześcigała się na niej ze skandalem. Tuż przed północą, kiedy polityczny chaos został opanowany, zajęto się normalnym porządkiem obrad, a w nim punktem dotyczącym usunięcia Jerzego Ziętka z nazwy Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty".

Był to pomysł wspierany m.in. przez posłankę PiS Barbarę Dziuk, która domagała się zmiany patrona GCR-u, argumentując to "dekomunizacją" przestrzeni publicznej .Usunięcie "Jorga" wydawało się już przesądzone. Zadecydowała o tym kontrolowana przez PiS rada społeczna GCR-u. Wcześniej Sejmik Województwa Śląskiego, w którym większość miało PiS, wykreślił legendarnego wojewodę z oficjalnej nazwy Parku Śląskiego, która brzmiała Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Jerzego Ziętka. Teraz jednak do głosu doszła niedawna opozycja...

- Ze względu na duży sprzeciw społeczności lokalnej, a także dwóch spośród trzech organizacji związkowych z GCR "Repty", wnioskuję o zdjęcie tej uchwały z porządku obrad i ponowne skierowanie jej do komisji - powiedziała Lucyna Ekkert (KO).

Jej wniosek został poparty przez 25 radnych nowej większości. W tym przez Jakuba Chełstowskiego, który w przypadku Parku Śląskiego mówił o Jerzym Ziętku tak: "Zmieniliśmy nazwę, ponieważ Park Śląski musi łączyć, a nie dzielić. W mojej ocenie ten patron nie jest niczym, co buduje wartość dodaną".

Jeszcze nie wiadomo, co dalej z pomysłem usunięcia "Jorga" z GCR-u. Ostateczny głos w tej sprawie należy właśnie do Sejmiku Województwa Śląskiego. Na razie będzie to omawiane w odpowiedniej komisji.

Jerzy Ziętek

Może Cię zainteresować:

Jerzy Ziętek ma zniknąć z nazwy Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty"

Autor: Patryk Osadnik

12/04/2022

Jerzy Ziętek

Może Cię zainteresować:

Jerzy Ziętek. Debaty brak, są emocje i polityczne wyroki

Autor: Tomasz Borówka

22/04/2022

Jerzy Ziętek

Może Cię zainteresować:

Generał Jerzy Ziętek, wojewoda śląski i dobry gospodarz. Katowice nadal go pamiętają i cenią

Autor: Tomasz Borówka

21/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

CPK Protest przed Urzędem Wojewódzkim w Katowicach

Kolej do CPK bez protestów? Rządowy knebel może zamknąć usta

Tychy GZM Niepodleglości Urząd Miasta

Dotacje z GZM na inwestycje. w Tychach i okolicy

Rondo Praw Kobiet w Chorzowie

Radni podjęli decyzję. W Chorzowie będzie Rondo Praw Kobiet

Rada ruda

Kto będzie przewodniczącym rady miasta? Jest kandydat z PiS

Jacek morek

Jest komisarz, który przejmie władzę w Rudzie Śląskiej

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Debata "Musimy porozmawiać o Bytomia"

Bytom powinien dostać specjalne wsparcie na rewitalizację?