Kąpielisko Fala za dawnych lat. Jak wyglądało w czasach świetności? Dziś na Fali się nie ochłodzimy, ale choć zdjęcia przypomną nam, jak to było

W letnie upały podobne do tych, jakie panują w ostatnich dniach, kąpielisko Fala w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku przyciągało całe rzesze złaknionych ochłody i rekreacji ludzi. Tych z Chorzowa, Katowic czy Siemianowic, bo mieli blisko. Tych z innych miast Śląska i Zagłębia, bo Fala była jedyna w swoim rodzaju, bezkonkurencyjna i najlepsza.

Architekci, którzy ją zaprojektowali (a przypomnijmy, że byli to Alojzy Wróblewski, Jan Kozub i Ryszard Koczy, współpracował z nimi Mieczysław Paneth, będący m.in. głównym projektantem zoo, a konstruktorem był Bohdan Boczkaj) poszukali ponoć inspiracji ze wzoru aż w Budapeszcie. Projekt zrealizowano w latach 1964-1966. Z blisko 14-hektarowej powierzchni Fali około 3500 metrów kwadratowych zajmowały tereny wodne (resztę przeznaczono pod tereny zielone, na których powstały boiska sportowe, do koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej). Na wodny raj składało się aż pięć basenów: olimpijski, mały do skoków, ze sztuczną falą, dla początkujących pływaków i dla osób nieumiejących pływać. Do tego dochodziły trzy dziecięce brodziki.

Niekwestionowanym hitem kąpieliska był basen ze sztuczną falą, imitującą morską, z której periodycznym uruchomieniem do wody rzucały się całe chmary jej amatorów. Kto przeżył to choć raz w czasach, kiedy o atrakcjach dzisiejszych parków parkach wodnych nikt na Śląsku (ani w całej Polsce) nie marzył - nie zapomni tego nigdy.

Trochę w cieniu obleganego basenu, który dał nazwę całemu kąpielisku, była inna z jego atrakcji, a też unikatowa i na pewno cenna: basen z podgrzewaną wiosenną i jesienną porą wodą. Z kolei widoczny z daleka symbol Fali, czyli 10-metrowa wieża w kształcie łuku, wznosiła się nad 5-metrowej głębokości basenem do skoków.

Kąpielisko „Fala” było jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. Obliczano, że baseny mogły jednocześnie pomieścić ok. 4 tys., a cały „kombinat” – 25 tys. osób157. Miejsce cieszyło się olbrzymią popularnością. Były takie dni, że jednorazowo korzystało z niego ok. 25–30 tys. amatorów wody158. „Fala” zyskała uznanie fachowców i dziennikarzy, którzy często nazywali ją jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu w Europie - pisze Aneta Borowik w książce "Park Śląski w Chorzowie. Projekty i realizacje z lat 1950-1989".

Falę chwalono też za jej architekturę. Przykładowo, specjaliści dostrzegali, iż wielofunkcyjny budynek mieszczący administrację, obsługę sportową, halę filtrów. przebieralnie i urządzenia sanitarne dla zawodników, pomieszczenia
klubowe, pokoje dla sędziów i ratowników, a także kawiarnie, nawiązuje modernizmu, zarówno tego z czasów Ii RP, jak i powojennego.

Obecnie od dawna zamknięta Fala leży niestety w ruinie. Tak popularne niegdyś kąpielisko, ciągle jeszcze kultowe we wspomnieniach tych, którzy je pamiętają, jest zupełnie martwe. Nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle wróci do życia.

Kąpielisko Fala w Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Najnowocześniejsze kąpielisko PRL-u to dziś ruina. Tak wygląda opuszczona Fala w Parku Śląskim

Autor: Patryk Osadnik

12/03/2022

Fala Park Śląski

Może Cię zainteresować:

Nie ma chętnych na budowę kąpieliska Fala w Parku Śląskim. Przetarg został unieważniony

Autor: Patryk Osadnik

11/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bal karnawałowy

Sylwester przed wojną. Bale w Zagłębiu i na Śląsku

Bal karnawałowy

Sosnowiec zaprasza Górny Śląsk. Takie były sylwestrowe bale

Śląski krajobraz XX wieku

Śląsk, pejzaż księżycowy. Tak było, zdjęcia nie kłamią

Wejście główne do WPKiW w latach 50.

Główne wejście do WPKiW. Mamy najstarsze zdjęcia

Archiwalne zdjęcia tyskiego browaru

Śląska architektura przemysłowa piękna jak warowne zamki

Polsko-niemiecka granica w Bytomiu 1922-1939

Łagiewniki. Dawna wieś, potem dzielnica na starych zdjęciach

Wirek Ficinus

Niedzielny spacer po Wirku, dawniej zwanym Antonienhutte