Katarzyna Stachowicz w ŚLĄZAQ: Wybory do Parlamentu Europejskiego są bardzo ważne. Chodzi o nasze bezpieczeństwo

Młode pokolenie jest przyzwyczajone do tego, że jest Unia Europejska. Traktuje to naturalnie, ale to nie jest dane raz na zawsze – mówi w ŚLĄZAQ Katarzyna Stachowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej i kandydatka w wyborach do Parlamentu Europejskiego i apeluje o udział w tych wyborach. Podkreśla, że są one ważne dla naszego bezpieczeństwa i naszej przyszłości.

Katarzyna stachowicz

W Polsce wybory do Parlamenu Europejskiego nie cieszą się popularnością. W pierwszych eurowyborach, w których mogliśmy wziąć udział, frekwencja wyniosła zaledwie 20,87 proc. W kolejnych niewiele więcej – 24,53 proc. w 2009 r. i 23,83 proc. w 2014 r. Dopiero w 2019 r. frekwencja wyniosła aż 45,68 proc.

Czy w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca, frekwencja znów będzie tak wysoka, jak pięć lat temu? Raczej trudni będzie osiągnąć taki wynik, bo wtedy eurowybory były początkiem wyborczego maratonu, a dziś to jego zakończenie. Za nami wybory do parlamentu krajowego (w październiku 2023 roku) i do samorządu (w kwietniu 2024 r.) i wyborcy mogą być już zmęczeni. Politycy (i nie tylko oni) próbują zmotywować Polaków, by poszli do urn.

- Wybory do Parlamentu Europejskiego są bardzo ważne. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jakie mamy położenie geopolityczne. Wiemy, że na wschodniej granicy mamy wojnę i to bezpieczeństwo jest chyba takim sztandarowym hasłem tych wyborów – mówi w ŚLĄZAQ Katarzyna Stachowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej i kandydatka w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Katarzyna Stachowicz podkreśla, że Unia Europejska i to, co dzięki niej mamy, nie jest dane raz na zawsze. Dodaje, że młode pokolenie traktuje to jako coś naturalnego, a – jak zaznacza – trzeba o to zawsze zabiegać i zawsze o to dbać.

- Dlatego bardzo zapraszam do wyborów do Parlamentu Europejskiego, żebyśmy wszyscy poszli (…) One są bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa i naszej przyszłości – mówi posłanka KO.

Cała rozmowa z Katarzyną Stachowicz dostępna jest na naszym kanale w serwisie YouTube:

Ue flaga

Może Cię zainteresować:

Wojciech Król w ŚLĄZAQ: Polska w silnej Europie jest Polską bezpieczną

Autor: Redakcja

30/05/2024

Borys budka

Może Cię zainteresować:

Borys Budka w ŚLĄZAQ: Przeciwstawiamy się siłom nacjonalistycznym i populistycznym w Unii Europejskiej

Autor: Maciej Poloczek

28/05/2024

Uniwersytet slaski

Może Cię zainteresować:

Prof. Tomasz Pietrzykowski w ŚLĄZAQ o „fantastycznej symbolice” i szansach dla Katowic i regionu, jakie daje tytuł Europejskiego Miasta Nauki

Autor: Maciej Poloczek

30/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon