Wojciech Król w ŚLĄZAQ: Polska w silnej Europie jest Polską bezpieczną

Chyba nie doceniamy wspólnoty europejskiej jako gwaranta bezpieczeństwa. Razem jesteśmy silni, osobno jesteśmy słabsi. NATO czy Unia Europejska to są takie sojusze, które powodują, że Rosja musi się zastanowić czy pójść krok dalej, bo może to się wiązać z takimi konsekwencjami, z którymi nie będzie sobie w stanie poradzić – mówi w ŚLĄZAQ Wojciech Król, poseł Koalicji Obywatelskiej i kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

fot. KE
Ue flaga

Wojciech Król, poseł Koalicji Obywatelskiej i kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego, mówi w ŚLĄZAQ, że jego nadzieje, jako młodego człowieka (w 2004 r. miał 19 lat), związane z wejściem Polski do Unii Europejskiej, zostały spełnione. Jak zaznacza wtedy liczyło się m.in. to, że będzie można swobodnie podróżować.

- To było dość kuszące, że nie będzie tych kolejek na granicach i będziemy się mogli swobodnie poruszać. Liczyła się także możliwość studiowania za granicą. Świat stawał się dla nas otwarty. To, że możemy się przemieszczać w dowolne miejsce w Unii Europejskiej był dla nas czymś abstrakcyjnym – wspomina Wojciech Król.

„Polacy dobrze się czują w rodzinie europejskiej”

Poseł KO zaznacza, że minione 20 lat pokazalo, że Polska dzięki obecności w Unii Europejskiej wiele zyskała. - Myślę, że jest tylko jakiś promil ludzi, którzy są dzisiaj niezadowoleni, albo nie dostrzegają korzyści płynących z UE. Polacy dobrze się czują w tej rodzinie europejskiej, chcemy w tej wspólnocie być. Dobrze by było gdybyśmy byli coraz silniejsi, nasz głos był głosem wyraźnym, słyszalnym. Żebyśmy budowali porozumienia, nie szukali powodów do zwarcia, do kłótni, ale byli partnerem i w tej rodzinie europejskiej odgrywali znaczącą rolę – mówi.

Wojciech Król dodaje, że gdybyśmy 20 lat temu nie zostali członkiem UE, dziś moglibyśmy być w takiej sytuacji, w jakiej jest Ukraina.

- Chyba nie doceniamy tej wspólnoty europejskiej jako gwaranta bezpieczeństwa. Razem jesteśmy silni, osobno jesteśmy słabsi. NATO czy Unia Europejska to są takie sojusze, które powodują, że Rosja musi się zastanowić czy pójść krok dalej, bo może to się wiązać z takimi konsekwencjami, z którymi nie będą sobie w stanie poradzić – zaznacza poseł KO.

Poseł podkreśla, że Polska w silnej Europie jest Polską bezpieczną i dodaje, że Europa musi zadbać o swoje bezpieczeństwo. O bezpieczeństwo granic, ale także o bezpieczeństwo wewnętrzne, czyli chociażby bezpieczeństwo energetyczne. Zaznacza, że tylko razem, jako wspólnota europejska, jesteśmy w stanie zadbać o własne bezpieczeństwo.

Cała rozmowa z Wojciechem Królem dostępna jest na naszym kanale w serwisie YouTube:

Parlament europejski

Może Cię zainteresować:

Mirosława Nykiel w ŚLĄZAQ: To nie jest powiedziane, że mamy już tę Unię Europejską i jest ona nam dana raz na zawsze

Autor: Maciej Poloczek

29/05/2024

Borys budka

Może Cię zainteresować:

Borys Budka w ŚLĄZAQ: Przeciwstawiamy się siłom nacjonalistycznym i populistycznym w Unii Europejskiej

Autor: Maciej Poloczek

28/05/2024

Uniwersytet slaski

Może Cię zainteresować:

Prof. Tomasz Pietrzykowski w ŚLĄZAQ o „fantastycznej symbolice” i szansach dla Katowic i regionu, jakie daje tytuł Europejskiego Miasta Nauki

Autor: Maciej Poloczek

30/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon