Katowice w roku emisji 1. odcinka "Czterdziestolatka". DOKP, Spodek, Koszutka i Korfantego 46 lat temu

Jak wyglądały Katowice około 50 lat temu? Przekonajmy się! Uchwycił to w swoim obiektywie niemiecki fotograf Peter H. Feist, którego zdjęcia można znaleźć w internetowym katalogu Instytutu Historii Sztuki i Obrazu w Berlinie. Na unikatowych fotografiach widać m.in. Spodek, budynek DOKP oraz aleję Korfantego (wówczas ulice Armii Czerwonej przy której stoi jeszcze dwór Tiele-Wincklerów, zwany katowickim zamkiem.

Rok 1975. Wojewodą katowickim jest Jerzy Ziętek, polska reprezentacja w piłce nożnej goli Holendrów 4:1 na Stadionie Śląskim, a w telewizji zostaje wyemitowany pierwszy odcinek serialu „Czterdziestolatek".

Katowice sprzed prawie 50 lat

Minęło już prawie 50 lat i dzisiejsze pamiątki po Śląsku z tamtych dni, które znaleźliśmy w cyfrowych archiwach Instytutu Historii Sztuki i Obrazu w Berlinie, robią jeszcze większe wrażenie. A przynajmniej na nas wrażenie zrobiły fotografie wykonane w 1975 roku w Katowicach przez niemieckiego fotografa Petera H. Feista, który ustawił się w Parku Powstańców Śląskich i zaczął strzelać fotki.

Artysta fotograf szczególnie upodobał sobie stojący w parku Pomnik Powstańców Śląskich, którego budowa zakończyła się zaledwie kilka lat przed przybyciem Feista w to miejsce. I to właśnie zdjęcia monstrualnych powstańczych skrzydeł na pierwszym planie dominują w zasobach archiwum berlińskiego instytutu. Na szczęście, dzięki szerokim kadrom na zdjęciach Niemca, jesteśmy w stanie dostrzec wyraźnie fragmenty śródmieścia Katowic lat 70.

Jest i katowicki zamek, czyli dwór Tiele-Wincklerów

I tak, na zdjęciach Feista można dostrzec m.in. Aleję Korfantego (wówczas ulica Armii Czerwonej), przy której wciąż stoją zabudowania dworu Tiele-Wincklerów. Pałac został wyburzony w jedną noc w 1976 roku na polecenie Zdzisława Grudnia, I Sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR.

Na fotografiach widać zabudowania przy dzisiejszej Korfantego. Jest Separator i charakterystyczny wysoki blok mieszkalny. Nie zabrakło niebieskich bloków na Koszutce i ulicy Chorzowskiej.

Zobaczcie te niezwykłe zdjęcia Katowic z 1975 roku.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowice Jurand Jarecki22

Nowe Katowice na niepublikowanych zdjęciach z lat 60-70

Ulica Zwycięstwa w Gliwicach rok 1976

Gliwicka ul. Zwycięstwa. Czas słusznie minionej "przyjaźni"

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Spodku...

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o budowie Spodka

Mikołów, Osiedle Reta przy ul. Skalnej

Brutale z Mikołowa. Miały być jak katowickie Tysiąclecie

Katowice 34

Katowice epoki Gierka na kolorowych zdjęciach

Ulica Sienkiewicza w Sosnowcu

Przedwojenny Sosnowiec. Miasto z ambicjami w kolorze!

Zabrze, osiedle Zandka

Zabrze. Sandkolonie czyli Zandka. Wzorcowe osiedle