Katowice w 1975 roku widziane oczami niemieckiego fotografa. Na zdjęciach DOKP, Spodek, Koszutka i Aleja Korfantego

Jak wyglądały Katowice 50 lat temu? Właśnie tak, jak uchwycił to w swoim obiektywie niemiecki fotograf Peter H. Feist, którego zdjęcia można znaleźć w internetowym katalogu Instytutu Historii Sztuki i Obrazu w Berlinie. Na unikalnych fotografiach widać m.in. Spodek, budynek DOKP oraz Aleję Korfantego przy której stoi jeszcze pałac Tiele-Wincklerów.

Rok 1975. Wojewodą katowickim jest Jerzy Ziętek, polska reprezentacja w piłce nożnej goli Holendrów 4:1 na Stadionie Śląskim, a w telewizji zostaje wyemitowany pierwszy odcinek serialu „Czterdziestolatek". Minęło już prawie 50 lat i dzisiejsze pamiątki po Śląsku z tamtych dni, które znaleźliśmy w cyfrowych archiwach Instytutu Historii Sztuki i Obrazu w Berlinie, robią jeszcze większe wrażenie. A przynajmniej na nas wrażenie zrobiły fotografie wykonane w 1975 roku w Katowicach przez niemieckiego fotografa Petera H. Feista, który ustawił się w Parku Powstańców Śląskich i zaczął strzelać fotki.

Artysta fotograf szczególnie upodobał sobie stojący w parku pomnik powstańców śląskich, którego budowa zakończyła się zaledwie kilka lat przed przybyciem Feista w to miejsce. I to właśnie zdjęcia monstrualnych powstańczych skrzydeł na pierwszym planie dominują a zasobach archiwum berlińskiego instytutu. Na szczęście, dzięki szerokim kadrom na zdjęciach Niemca, jesteśmy w stanie dostrzec wyraźnie fragmenty śródmieścia Katowic lat 70.

I tak, na zdjęciach Feista można dostrzec m.in. Aleję Korfantego (wówczas ulica Armii Czerwonej), przy której wciąż stoją zabudowania dworu Tiele-Wincklerów. Pałac został wyburzony w jedną noc w 1976 roku na polecenie Zdzisława Grudnia, I Sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR.

Na fotografiach widać zabudowania przy dzisiejszej Korfantego. Jest Separator i charakterystyczny wysoki blok mieszkalny. Nie zabrakło niebieskich bloków na Koszutce i ulicy Chorzowskiej.

Zobaczcie te niezwykłe zdjęcia Katowic z 1975 roku.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowice 150 lat temu i dziś

Katowice 150 lat temu i dziś. Archiwalne i aktualne zdjęcia

Katowice Jurand Jarecki22

Nowe Katowice na niepublikowanych zdjęciach z lat 60-70

Katowice

Katowice, Donieck – miasta zaprzyjaźnione. Zdjęcia z lat 70.

Życie mieszkańców Katowic w latach 1947 1950

Unikatowe zdjęcia Katowic z lat 1947-1950. Zobaczcie

Plac Słowiański w Bytomiu

Wilhelm, który stał się Słowianinem. Dzieje ostatniego placu

Krolowa elzbieta

Królewna Elżbietka. Tak o niej kiedyś czytały śląskie dzieci

Katowice Tramwaj

Wielbłąd na torach i wyścigi tramwajami. To był zbiorkom