Kiedy rozpocząć przygotowania do sezonu grzewczego?

Sezon grzewczy zbliża się coraz większymi krokami. Co za tym idzie, dla wielu Polaków jest to ostatni dzwonek, aby rozważyć zmianę dotychczasowego systemu ogrzewania na bardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, jak na przykład pompa ciepła wraz z panelami. Co więcej, osoby decydujące się na taki krok, mogą skorzystać z rządowych dotacji, które pozwolą im sporo zaoszczędzić. O jakich programach dokładnie mowa? Szczegóły poniżej.

Kiedy rozpocząć przygotowania do sezonu grzewczego?

Czy zmiana systemu ogrzewania się opłaca?

Zmiana systemy ogrzewania na bardziej innowacyjne rozwiązanie, niesie ze sobą wiele korzyści. Z jednej strony, Polacy mogą obniżyć swoje rachunku za prąd. Zaś z drugiej, stać się niezależni energetycznie, czyli wytwarzać prąd wyłącznie na własny użytek. Jak to możliwe? Cóż, instalacje OZE (tzn. pompy ciepła, fotowoltaika) pozyskują energię z naturalnych źródeł, którą następnie przetwarzają, aby ogrzać dom, wodę. Ewentualne nadwyżki energii mogą przechowywać w magazynie energii i wykorzystywać je w miarę potrzeb. Co więcej, instalacje OZE są ekologiczne. Tym samym, osoby, które zdecydują się na ich montaż nie tylko mogą sporo zaoszczędzić, ale przy okazji zadbać o naturalne środowisko.

- Nie da się ukryć, że montaż instalacji OZE wiążą się ze sporym kosztem początkowym. Oczywiście taka inwestycja zwraca się już po kilku latach. Mimo wszystko, sporo osób nie potrafi podjąć jednoznacznej decyzji, głównie ze względów finansowych, a przecież mogą skorzystać z rządowych dotacji w ramach Programu „Mój Prąd 5.0” czy „Czyste Powietrze”. Przykładowo beneficjenci programu „Mój Prąd 5.0” mogą uzyskać dofinansowanie do 16 000 zł na magazyn energii, do 19 400 zł na pompę ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, a także do 7 000 zł na mikroinstalację fotowoltaiczną. Gdy to wszystko podliczymy, uzbiera się spora kwota. – zaznacza Marek Kasprzyński, OPAL Power

„Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze” – którą dotacje wybrać?

Dobre pytanie. Osoby, które pragną stać się beneficjentami Programu „Mój Prąd 5.0” lub „Czyste Powietrze” w pierwszej kolejności powinny dowiedzieć się na jakie inwestycje mogą uzyskać dotację oraz w jakiej wysokości. Przykładowo „Czyste Powietrze” to rządowy program, którego głównym celem jest poprawa efektywności energetycznej w domach jednorodzinnych oraz jednoczesne zminimalizowanie emisji szkodliwych substancji, które przedostają się do atmosfery. Beneficjenci tego programu mogą zdecydować się na:

  • termomodernizację nieruchomości,
  • montaż wentylacji mechanicznej,
  • montaż instalacji fotowoltaicznej bez magazynu energii,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
  • wymianę starego źródła ciepła na paliwo stałe,

i wiele więcej. Na jaką kwotę mogą liczyć? Cóż, na dofinansowanie od 40 do 100% kosztów inwestycji. Warto podkreślić, że wysokość dofinansowania jest uzależniona od osiąganego dochodu gospodarstwa domowego.

- Klienci Opal POWER, którzy otrzymali dotację w ramach Programu „Mój Prąd 5.0” lub „Czyste Powietrze” mogli zaoszczędzić jeszcze więcej, niż początkowo zakładali. Jak to możliwe? A no, dzięki naszej wakacyjnej promocji (tzn. na pompę ciepła 8kW Galmet w cenie 32957,72 zł oraz instalację fotowoltaiczną 4,55 kW w cenie 21500,00 zł), która obowiązuje do końca sierpnia br. Z pewnością nie mogli mieć lepszego wyczucia czasu, ponieważ sezon grzewczy zbliża się nieubłaganie. - dodaje Wioleta Białoszewska, OPAL Power

O dotacji w ramach programu „Mój Prąd 5.0” słów kilka…

Jeżeli chodzi o program „Mój Prąd 5.0” to jego główną ideą jest poprawa jakości powietrza, poprzez minimalizację emisji CO2. W efekcie Polacy mogą starać się o dotację na montaż:

  • instalacji fotowoltaicznej,
  • magazyn energii,
  • pompy ciepła,
  • HEMS.

Beneficjenci programu „Mój Prąd 5.0” mogą uzyskać dofinansowanie do 50% kosztów inwestycji. Nie da się ukryć, że oba programy są do siebie podobne. Zatem co je różni? To proste, kryterium dochodowe. Okazuje się, że roczny dochód Polaków starających się o dotację w ramach Programu „Czyste Powietrze” nie może przekroczyć kwoty 135 000 zł.

W przypadku Programu „Mój Prąd 5.0” taki warunek nie obowiązuje jego beneficjentów. Co więcej, beneficjenci programu „Czyste Powietrze” starają się o dotację z prefinansowaniem lub dotację na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego, a beneficjenci Programu „Mój Prąd 5.0” otrzymują bezzwrotną dotację.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon