Kolejny rekordowy miesiąc na lotnisku w Pyrzowicach. A w ciągu roku odprawionych zostanie w sumie ponad 5,6 mln podróżnych. To też rekord

Ruch na lotnisku w Pyrzowicach stale rośnie. W tym roku, od stycznia do końca listopada, obsłużono już niemal 5,3 mln pasażerów. Zeszły miesiąc okazał się najlepszym listopadem w historii Katowice Airport – pobity został dotychczasowy rekord z 2019 roku.

Fot. Piotr Adamczyk/ KTW PR
Rekordowy listopad w Katowice Airport

W listopadzie w Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” odnotowano 312 517 pasażerów. Był to najlepszy jedenasty miesiąc w historii lotniska – poprzedni rekord pochodził z 2019 roku, kiedy na wszystkich rejsach realizowanych z oraz do Katowice Airport przewieziono 290 138 pasażerów. Na połączeniach regularnych, obsługiwanych na katowickim lotnisku przez linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Air Dolomiti/Lufthansa, obsłużono 216 824 podróżnych. Największą popularnością cieszyły się loty do Dortmundu, Londynu-Stansted, Londynu-Luton, Aten oraz Abu Zabi. Natomiast w ramach siatki połączeń czarterowych, obsługiwanych na zlecenie biur podróży oraz touroperatorów, w minionym miesiącu odnotowano w Katowice Airport 95 316 pasażerów. Najchętniej latano na wakacje do Hurghady, Marsa Alam, Sharm El Sheikh, Antalyi oraz Zanzibaru.

W listopadzie w Pyrzowicach odnotowano w sumie 2 706 startów i lądowań samolotów – o 301 więcej (wzrost o 12,5 proc.) niż w tym samym miesiącu w 2022 roku. Z kolei od stycznia do końca listopada 2023 roku w Katowice Airport obsłużono już 5 297 287 pasażerów, to aż o 1,13 mln więcej (wzrost o 27,2 proc.) niż w ciągu jedenastu miesięcy zeszłego roku i o 732 tys. więcej (wzrost o 16 proc.) w porównaniu z tym samym okresem rekordowego dotąd 2019 roku (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

Podczas jedenastu miesięcy 2023 roku w Katowice Airport odnotowano 42 475 startów i lądowań samolotów, czyli o 4 804 więcej (wzrost 12,7 proc.) w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. Przypomnijmy, że 3 listopada w Pyrzowicach, po raz pierwszy w historii lotniska, odnotowano 5 mln pasażerów w ciągu jednego roku kalendarzowego.

– Dane Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych pokazują, że całkowity ruch pasażerski w Europie jest ciągle o kilka procent niższy od rekordowych wyników z 2019 roku, tymczasem w Katowice Airport mijający rok będzie rekordowy, rezultat z 2019 roku poprawimy o ponad 700 tysięcy pasażerów, obsługując powyżej 5,6 mln podróżnych. Prognozujemy dalszy dynamiczny wzrost pasażerów, dlatego mamy przygotowany szczegółowy program inwestycyjny. Jego realizacja umożliwi znaczące zwiększenie przepustowości infrastruktury katowickiego lotniska – mówi Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, spółki zarządzającej Katowice Airport.
Wezel multimodalny w Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach: przetarg na wykonawcę inwestycji za niemal 100 mln zł. Z nowoczesnego węzła przeładunkowego korzystać będzie także wojsko

Autor: Grzegorz Lisiecki

15/12/2023

Wizz Air działa w Pyrzowicach od 19 lay

Może Cię zainteresować:

100-milionowy pasażer Wizz Air w Polsce. Linia świętuje na lotnisku w Pyrzowicach. „To tutaj rozpoczęła się niezwykła podróż, która trwa już prawie 20 lat”

Autor: Grzegorz Lisiecki

05/12/2023

Lotnisko Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Na lotnisku w Pyrzowicach ruch jak nigdy, padł kolejny rekord! To był najlepszy październik w historii Katowice Airport

Autor: Grzegorz Lisiecki

18/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon