Na lotnisku w Pyrzowicach ruch jak nigdy, padł kolejny rekord! To był najlepszy październik w historii Katowice Airport

Ponad pół miliona podróżnych obsłużył w październiku Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice”. To oznacza, że w Pyrzowicach pobity został zeszłoroczny wynik z tego samego okresu i to o niemal 100 tysięcy pasażerów! – Prognozy wskazują, że ruch pasażerski w portach regionalnych nadal będzie rósł – mówi Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, spółki zarządzającej pyrzowickim lotniskiem.

Fot. Piotr Adamczyk/ KTW PR
Lotnisko Katowice Airport

Miniony miesiąc był najlepszym październikiem w historii Katowice Airport. W ciągu 31 dni obsłużono w Pyrzowicach 500 178 podróżnych. To o 96 816 więcej (wzrost o 24,0 proc.) w porównaniu z październikiem 2022 roku. Dodajmy, że dotychczasowy rekord pochodził właśnie z października minionego roku i wynosił 403 tys. odprawionych pasażerów.

Jak informuje lotnisko, z siatki połączeń regularnych, obsługiwanych w Katowice Airport przez linie Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Air Dolomiti/Lufthansa, skorzystało w zeszłym miesiącu 270 578 podróżnych, czyli o 19 257 więcej (wzrost o 7,7 proc.) niż przed rokiem. Najchętniej w październiku 2023 roku podróżowano z Katowice Airport do Dortmundu, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Frankfurtu oraz Eindhoven.

Natomiast jeśli chodzi o loty czarterowe, obsługiwane na zlecenie biur podróży oraz touroperatorów, to w październiku 2023 r. odnotowano 228 310 pasażerów, czyli o 77 454 więcej (wzrost o 51,3 proc.) w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. Najczęściej podróżowano na wakacje do Antalyi, Hurghady, Marsa Alam, Sharm El Sheikh oraz na wyspę Rodos.

W październiku 2023 roku w Katowice Airport odnotowano 4 122 startów i lądowań samolotów – o 502 więcej (wzrost o 13,9 proc.) niż przed rokiem.

– Wyniki Katowice Airport pokazują istotną rolę, jaką w systemie transportowym Polski pełnią porty regionalne – podkreśla Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA. – Tylko w Katowicach w trakcie dziesięciu miesięcy bieżącego roku obsłużono prawie 5 mln pasażerów. Wszystkie polskie porty regionalne zanotują w bieżącym roku w sumie rekordowe ok. 33 mln podróżnych, a ich udział w całości obsługiwanego ruchu pasażerskiego w Polsce wzrośnie do ok. 64 proc.

Prognozy wskazują, że ruch pasażerski w portach regionalnych nadal będzie rósł, dlatego w Katowicach będziemy realizować program inwestycyjny, którego celem jest znaczące zwiększenie przepustowości. Chcemy go osiągnąć m.in. poprzez budowę głównego terminalu pasażerskiego – dodaje Artur Tomasik.

Od stycznia do końca października 2023 roku w Katowice Airport obsłużono w sumie 4 984 770 pasażerów, czyli o 1 060 631 więcej (wzrost o 27 proc.) niż podczas pierwszych dziesięciu miesięcy minionego roku. Przypomnijmy, że pięciomilionowego pasażera w Pyrzowicach odprawiono 3 listopada.

Pięciomilionowy pasażer w Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Pięciomilionowy pasażer odprawiony w tym roku w Pyrzowicach. „Prognozy dla Katowice Airport zakładają dalszy duży wzrost ruchu pasażerskiego”

Autor: Grzegorz Lisiecki

03/11/2023

Lotnisko w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach: rośnie ruch, rosną także wydatki na kolejne inwestycje. Kiedy powstanie nowy terminal?

Autor: Grzegorz Lisiecki

25/10/2023

Lotnisko w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach z unijnym dofinansowaniem na budowę nowoczesnego węzła przeładunkowego

Autor: Grzegorz Lisiecki

31/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Statystyki pasażerskie Katowice Airport lipiec 2023

Pyrzowice: rekordowy miesiąc i trzymilionowy pasażer!

Rekordowy wrzesień 2023 w Katowice Airport

Pyrzowice: trzy rekordowe kwartały, a to jeszcze nie koniec

Lotnisko w Pyrzowicach jpg

Nowy parking w Pyrzowicach. Za 15 milionów złotych

Lotnisko w Pyrzowicach

Pyrzowice: inwestycja za 95,5 mln zł z unijną dotacją

Węzeł multimodalny Katowice Airport

Oto jest najważniejsza inwestycja lotniska w Pyrzowicach

KTW ćwiczenia

„Akcja samolot 2022”. Działo się w Pyrzowicach. Zdjęcia

Lotnisko w Pyrzowicach najlepsze w Polsce w segmencie cargo

Lotnisko w Pyrzowicach najlepsze w Polsce