Lotnisko w Pyrzowicach: przetarg na wykonawcę inwestycji za niemal 100 mln zł. Z nowoczesnego węzła przeładunkowego korzystać będzie także wojsko

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, spółka zarządzająca Katowice Airport, ogłosiło przetarg na wykonawcę multimodalnego węzła przeładunkowego przy pyrzowickim lotnisku. Inwestycja, z której korzystać będzie także wojsko, kosztować będzie ponad 95 milionów złotych.

Piotr Adamczyk/ KTW PR
Wezel multimodalny w Katowice Airport

Węzeł umożliwi przeładunek towarów, w tym także lotniczego paliwa, pozwalając na tankowanie wszystkich samolotów operujących z katowickiego lotniska. Infrastruktura będzie przystosowana także do obsługi paliw alternatywnych. Co istotne, węzeł będzie miał podwójne zastosowanie: cywilno-wojskowe, co ma znaczenie przy zabezpieczeniu dostaw i zachowania ciągłości działań militarnych operacji.

Nowoczesny węzeł

– Nowa infrastruktura przeznaczona będzie do użytku wszystkich zainteresowanych podmiotów korzystających z usług portu lotniczego, zarówno cywilnych, jak i wojskowych oraz firm prowadzących działalność w regionie – wyjaśnia Piotr Adamczyk, rzecznik pyrzowickiego lotniska.

Dodajmy, że w ramach inwestycji powstanie kolejowa bocznica łącząca Katowice Airport z Centralną Magistralą Kolejową poprzez linię nr 182 Zawiercie – Tarnowskie Góry. Najważniejszym elementem nowej infrastruktury będzie trzytorowy front rozładowczy do załadunku i rozładunku towarów oraz paliw. Obok znajdą się trzy zbiorniki o pojemności po 1000 m sześc., a także dwa stanowiska rozładunku autocystern. W części węzła, która znajdzie się w strefie zastrzeżonej lotniska powstaną trzy stanowiska nalewaków dla cystern lotniskowych. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Wykonawca w styczniu?

– W Katowice Airport od ponad 15 lat stawiamy na dywersyfikację infrastruktury. Dzięki konsekwentnie realizowanemu programowi inwestycyjnemu obsługujemy nie tylko ruch pasażerski, dysponujemy także największą wśród polskich lotnisk regionalnych bazą do obsługi technicznej samolotów i nowoczesną strefą cargo. Budowa węzła umożliwi rozpoczęcie działalności w czwartym obszarze, który związany jest z magazynowaniem i dystrybucją paliwa lotniczego – podkreśla Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

Inwestycja o nazwie „Budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową w Porcie Lotniczym Katowice” kosztować będzie 95,5 mln złotych i ma zakończyć się do 30 czerwca 2026 roku. Jest współfinansowana z Unii Europejskiej w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) 2021-2027 Military Mobility. Przetarg na wykonawcę ma zostać rozstrzygnięty w styczniu.

Lotnisko w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie? Jest znacznie lepsza lokalizacja: Pyrzowice. To także tańsza inwestycja

Autor: Grzegorz Lisiecki

01/12/2023

W Pyrzowicach budują nowy parking

Może Cię zainteresować:

Przy lotnisku w Pyrzowicach budują nowy parking za 15 milionów złotych. Będą też kolejne inwestycje

Autor: Grzegorz Lisiecki

22/11/2023

Lotnisko Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Na lotnisku w Pyrzowicach ruch jak nigdy, padł kolejny rekord! To był najlepszy październik w historii Katowice Airport

Autor: Grzegorz Lisiecki

18/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon