Licytacja bitcoina w gliwickiej „skarbówce”. A właściwie 0,12728813 tej kryptowaluty. Kilkunastu zainteresowanych, jeden zwycięzca

Pierwsza licytacja bitcoina w historii śląskiej „skarbówki” już za nami. We wtorek gliwicki Urząd Skarbowy znalazł w ten właśnie sposób nabywcę dla 0,12728813 jednostki tejże kryptowaluty. Została sprzedana za 13 tysięcy złotych.

pixabay.com
Bitcoin

Wiadomość o szykowanej przez gliwicką „skarbówkę” licytacji bitcoina (zabezpieczonego w toku działań prowadzonych przez Prokuraturę Okręgowej w Gliwicach) wywołała spore poruszenie wśród inwestorów zainteresowanych rynkiem kryptowalut. – Telefonów w tej sprawie jest co niemiara. Być może wynika to z tego, że na licytacji można będzie kupić jednostkę bitcoina bez prowizji – mówił nam jeden z urzędników.

Mówiąc zaś dokładnie, wartość 0,12728813 bitcoina została oszacowana na 12 703 zł, a jego cenę wywoławczą ustalono na 9527,30 zł (75 proc. wartości szacunkowej).

Apetyt na bitcoina od „skarbówki” miało 16 zainteresowanych, ostatecznie do licytacji dopuszczono 14 (dwóch nie wpłaciło wymaganego wadium), a licytowana kryptowaluta finalnie „poszła” za 13 tysięcy zł. Czyli za kwotę nieznacznie wyższą od wartości szacunkowej. Po zakończeniu licytacji zwycięzca, po terminowym wpłaceniu całej należnej kwoty, miał udać się w towarzystwie pracownika „skarbówki” do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach po klucz do portfela publicznego.

Jak tłumaczą eksperci, bitcoin, czyli bazująca na technologii blockchain kryptowaluta (nazwa pochodzi od kryptografii, czyli dziedziny matematyki i informatyki, której zadaniem jest zabezpieczanie informacji) nie jest przechowywany na koncie bankowym, ale w wirtualnych „portfelach”, do których przypisane są określone środki. Każdy bitcoin dzieli się na dowolną liczbę mniejszych części, przy czym sama liczba bitcoinów od początku jego istnienia została określona przez algorytm na poziomie 21 mln jednostek. W listopadzie 2021 r. wartość bitcoina osiągnęła rekordową kwotę około 67 000 dolarów.

Browa Kmicic Częstochowa

Może Cię zainteresować:

Urząd Skarbowy szykuje licytację terenu dawnego browaru Kmicic w Częstochowie

Autor: Michał Wroński

20/02/2023

Urząd Skarbowy Katowice

Może Cię zainteresować:

Jak rozliczyć PIT za rok 2022? Pierwsza rada: nie próbujcie tego w domu z kartką i kalkulatorem

Autor: Michał Wroński

22/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tramwaj Linia 4 Gliwice

Od Kramera do Frankiewicza. 13 lat bez tramwaju w Gliwicach

Pieniądze

Inflacja zjada dochody miast. Z plusa robi się minus

Ciepłociąg

Przedsiębiorstwa ciepłownicze zmieniają taryfy. Ceny w górę

Pociąg PolRegio

Komu utrudni podróż strajk kolejarzy z PolRegio?

Pociag Kolei Slaskich

Dzień hojności PKP! 7 nowych linii kolejowych w regionie

Ukraincy w Urzędzie Stanu Cywilnego Katowice

Co z rządowymi pieniędzmi za goszczenie Ukraińców? Krążą...

Kamienica Bytom

Dlaczego nasze miasta potrzebują programu "Pustostan plus"