Urząd Skarbowy szykuje licytację terenu dawnego browaru Kmicic w Częstochowie

Urząd Skarbówy wystawił na licytację teren dawnego browaru Kmicic w Częstochowie. Jak można usłyszeć, cena wywoławcza jest względnie nieduża.

15 marca w siedzibie Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie odbędzie się licytacja terenu dawnego browaru Kmicic w Częstochowie. Jak wynika z informacji „skarbówki” przedmiotem postępowania będą „nieruchomości gruntowe, stanowiącej własność Skarbu Państwa”, o powierzchni blisko 2,08 ha, oddane w użytkowanie wieczyste spółce LCC. W skład nieruchomości wchodzą obiekty wpisane do ewidencji zabytków tj. budynek słodowni i maszynowni.

Wartość całej, będącej przedmiotem licytacji nieruchomości zabudowanej wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu oszacowano na 3,45 mln zł. Cena wywoławcza wynosi 75 proc. tej kwoty tj. 2,59 mln zł. Jak przyznają sami urzędnicy skarbówki, biorąc pod uwagę obszar i lokalizację tego terenu (tuż przy częstochowskiej katedrze), to relatywnie niedużo, ale potencjalny nabywca będzie musiał jeszcze liczyć z uporządkowaniem terenu. Osoba, która chce przystąpić do licytacji musi złożyć wadium w wysokości 10 proc. oszacowanej wartości nieruchomości.

Historia częstochowskiego browaru „Kmicic” sięga roku 1840 kiedy to postawił go niemiecki kolonista Lamprecht. Lata świetności przeżywał w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku, kiedy jego właścicielem był Karol Szwede. Za jego rządów zakład został rozbudowany. Później browar miał lepsze i gorsze chwile – w okresie międzywojennym produkował różne rodzaje piwa oraz wodę sodową i lemoniadę, po II wojnie światowej spółkę upaństwowiono, pod koniec lat 60-tych browar włączono w skład Zabrzańskich Zakładów Piwowarskich, w roku 1999 został kupiony przez łódzką spółkę LCC, a pięć lat później definitywnie zakończono produkcję tam „złocistego trunku”.

W kolejnych latach pojawiały się pomysły urządzenia na terenie browaru kompleksu mieszkaniowo - konferencyjno – rozrywkowego (m.in. z hotelem oraz osiedlem mieszkaniowym), ale nic z tego nie wyszło. Zamiast zyskać nowe życie obiekty stopniowo popadały w ruinę, choć jeszcze na początku obecnego stulecia wpisano je do rejestru zabytków.

Bitcoin

Może Cię zainteresować:

Gliwicki urząd skarbowy wystawił na licytację bitcoina. Olbrzymie zainteresowanie. Bez prowizji, więc telefony się grzeją

Autor: Michał Wroński

17/02/2023

Kombajn chodnikowy FR 250 D

Może Cię zainteresować:

Na licytacji w "skarbówce" możesz kupić złoto, pierścionek z diamentem i... kombajn górniczy

Autor: Michał Wroński

22/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon