Przy lotnisku w Pyrzowicach budują nowy parking za 15 milionów złotych. Będą też kolejne inwestycje

Przy lotnisku w Pyrzowicach powstaje nowy parking na 757 miejsc. Inwestycja ma być gotowa w czerwcu 2024 roku. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, spółka zarządzająca Katowice Airport, ma zapewnić bezpłatny transfer pomiędzy nowym parkingiem a terminalami pasażerskimi, wykorzystując do tego celu busy z napędem elektrycznym. Jak wygląda budowany parking? Zobaczcie zdjęcia.

Przy Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” trwa budowa nowoczesnego parkingu. Na powierzchni 2,6 ha powstanie 757 miejsc parkingowych.

– Nowa infrastruktura zlokalizowana będzie przy nowym rondzie, które powstało w ramach budowy bezkolizyjnego skrzyżowania drogi wojewódzkiej 913 z linią kolejową nr 182 – wyjaśnia Piotr Adamczyk, rzecznik pyrzowickiego lotniska.

Najwyższe standardy

Inwestycja, która kosztuje 15 mln zł brutto, ma zakończyć się w czerwcu przyszłego roku. Głównym wykonawcą jest firma Drogopol. Nowa infrastruktura ma spełniać najwyższe standardy związane z ochroną środowiska – zamontowane urządzenia umożliwią bowiem retencjonowanie, a jeśli będzie taka potrzeba, to również oczyszczanie wód opadowych i roztopowych.

Nowy parking będzie w całości oświetlony, monitorowany i – jak podkreślają w Pyrzowicach – wyposażony w nowoczesny system parkingowy, który zostanie zintegrowany z panelem sprzedażowym dostępnym na stronie internetowej portu. Budowa kolejnego parkingu przy Katowice Airport – na 900 miejsc, ma się wkrótce rozpocząć. (Interesujesz się śląską gospodarką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Czekając na nowy terminal...

Obecnie przy Katowice Airport dostępnych jest około 5 tysięcy miejsc parkingowych, w tym ponad 2 tysiące na parkingu P1, który znajduje się przed terminalami pasażerskimi. Pozostałe miejsca znajdują się na parkingu P2, z którego z kolei najczęściej korzystają podróżujący czarterami.

Przypomnieć warto, że w najbliższych latach – w ramach dużego programu inwestycyjnego – w Pyrzowicach wybudowany zostanie główny terminal pasażerski, który zostanie wyposażony w rękawy. Co więcej, będzie połączony tunelem ze stacją kolejową. W planach jest także budowa kolejnego parkingu – wielopoziomowego.

Lotnisko Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Na lotnisku w Pyrzowicach ruch jak nigdy, padł kolejny rekord! To był najlepszy październik w historii Katowice Airport

Autor: Grzegorz Lisiecki

18/11/2023

Pięciomilionowy pasażer w Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Pięciomilionowy pasażer odprawiony w tym roku w Pyrzowicach. „Prognozy dla Katowice Airport zakładają dalszy duży wzrost ruchu pasażerskiego”

Autor: Grzegorz Lisiecki

03/11/2023

Lotnisko w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach z unijnym dofinansowaniem na budowę nowoczesnego węzła przeładunkowego

Autor: Grzegorz Lisiecki

31/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon