Macy Gray na Rawie Blues?! Kto to wymyślił? - No ja przecież - przyznaje Irek Dudek

R&B, soul - to gra w duszy Macy Gray, wokalistki z USA, która największe sukcesy odnosiła na przełomie wieków XX i XXI. Ale blues? - A czemu nie? Uwiodła mnie swoim głosem i pozwoliłem sobie na eksperyment finansowy, zaproszenie jej na Rawę Blues - opowiada Irek Dudek, spiritus movens katowickiej imprezy, która odbędzie się w Spodku po raz 40.

Autorstwa Miss Tracey Nolan - https://www.flickr.com/photos/misstraceynolan/3007753353/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5964358
Macy Gray

40. edycja festiwalu Rawa Blues odbędzie się w sobotę 8 października w katowickim Spodku, po dwóch latach przerwy (w 2020 i 2021 odbywały się koncerty, ale w mniejszych salach).

Więcej: Rawa Blues trwa od 1981 roku. 40. edycja już 8 października. Oczywiście w Spodku. Wystąpią m.in. Macy Gray, Chris Cain, Mike Zito

Co wśród młodego bluesowego narybku i tuzów tego muzycznego gatunku robi gwiazda (sprzed lat) R&B z USA - Macy Gray? Wokalistka dziś 55-letnia, obdarzona pięknym głosem i bujną fryzurą.

Macy Gray gwiazdą Rawa Blues Festivalu 2022

40-latkowie pewnie szybko sobie przypomną jej postać z największego hitu - "I try" ("I try to say goodbye and I choke, Try to walk away and I stumble, Though I try to hide it, it's clear, My world crumbles when you are not near), który wylansowała w 1999 roku. Był singlem z jej pierwszego albumu "On How Life Is".

Kolejne single – Still i Why Didn’t You Call Me – tylko potwierdziły wartość albumu i zapewniły mu potrójną platynę w Stanach Zjednoczonych. Niestety, żadna z jej kolejnych płyt nie powtórzyła sukcesu pierwszej, choć przebił się z nich utwór "Sweet Baby", zaśpiewany z Erykah Badu.

Irek Dudek, pomysłodawca i niestrudzony organizator Rawy Blues przyznaje, że sprowadzenie Macy Gray do Katowic to jego pomysł i niejako prezent z okazji jubileuszu imprezy. Wokalistka wyjdzie na scenę o godz. 21.30 i da 1,5-godzinny koncert.

- Z tej okazji pozwoliłem sobie na wielki eksperyment finansowy - zaproszenie gwiazdy z USA, znanej z dokonań na polu R&B, czyli Macy Gray. Ściągnąłem ją na Rawę, bo jednak słyszę w jej muzyce blue notes, charakterystyczne dla bluesa - tłumaczy Dudek.

Niesamowita barwa głosu

Z tego typu gwiazdą trzeba było zacząć rozmawiać wcześniej niż z innymi artystami. - Ona się zdziwiła, że zapraszam ją na bluesowy festiwal, ale wyszedłem z założenia, że skoro gra na jazzowych imprezach, to czemu ma nie wystąpić na bluesowym?- pyta retorycznie Irek Dudek. - Ma niesamowitą barwę głosu. Zauroczyła mnie swą grą. Jasne, to daleko odchodzi od stricte bluesa, ale moim zdaniem pasuje na Rawę, bo ja tę imprezę widzę szeroko - dodaje.

Jak na gwiazdę przystało, Macy Gray miała swoje wymagania. - Ale ja to rozumiem. My jesteśmy przyzwyczajeni, niejeden ma wymagania. Jest artystą i może mieć fanaberie. Artysta bez fanaberii nie jest artystą - twierdzi Dudek. Macy Gray nie chciała się zgodzić na żadną rejestrację telewizyjną jej koncertu na Rawie. A kiedy już organizatorzy ją przekonali, po 3 miesiącach, to okazało się, że Telewizja Polska nie skorzystała z zaproszenia nagrania relacji z jej koncertu i nie przyjedzie. - To jest dla mnie hańba, tyle pracy włożyliśmy w przekonanie Macy Gray do wyrażenia zgody - komentuje Dudek.

Gwiazda z USA kręciła też nosem na propozycje backline'ów, przesyłanych przez organizatorów Rawy Blues. Kilka razy był zmieniony, ostatnio przyszła kolejna poprawka - do bębnów mają być zamontowane specjalne przystawki, zmieniające barwę instrumentu, dodające więcej energii. Doszedł jeszcze dodatkowy, przyciskany instrument.

Nieduży skład, ale z muzykami z górnej półki

Macy Gray wystąpi z niedużym składem, z zaledwie trzema muzykami - przyciski, bas, bębny. - Będzie można usłyszeć przestrzenie muzyczne. Tam każdy dźwięk jest celowany. To są muzycy z górnej półki. Widać, że Macy Gray cały czas jest w muzyce, jej nic nie rozprasza na scenie. Myślę, że taka publiczność, jaka jest na Rawie, jeszcze ją zmobilizuje do lepszego śpiewania. Gdy nie ma za dużo dźwięków z tyłu, można wyciągnąć bardziej właśnie wokal, pokazać, jakim ona głosem dysponuje - komentuje Irek Dudek.

Koordynacja logistyczna ich przyjazdu jest skomplikowana, bo muzycy przylatują trzema różnymi samolotami z trzech różnych miejsc. Gwiazda nie skorzysta z tradycyjnego hotelu, gdzie zatrzymują się wykonawcy, czyli Novotelu. Będzie mieszkać w Mariottcie w biurowcu Altus, skąd ma zresztą widok na Spodek.

- Ona może nie wie, co ją ominie, bo w Novotelu zawsze jest jam session do rana - śmieje się Irek Dudek.

Zaproszenie ze strony Rawy Blues zdopingowało Macy Gray do zorganizowania trasy koncertowej po Europie. Po Katowicach wokalistka jedzie m.in. do Portugalii, do Czech.

Rahim i Fokus

Może Cię zainteresować:

Paktofonika wraca do Spodka. Razem z nią inne legendy polskiego hip-hopu

Autor: Patryk Osadnik

03/10/2022

Najgorsze pomniki świata

Może Cię zainteresować:

Pomnik Romana Kostrzewskiego w Chorzowie w galerii najgorszych na świecie. Obok Ronaldo, papieża i Melanii Trump

Autor: Redakcja

24/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Irek Dudek i Marek Makaron Motyka

40. edycja Rawa Blues Festival 8 października w Spodku

Andrzej piaseczny

Kwiecień 2023 w Bytomskim Centrum Kultury

Ławka Jacka Cygana

Uruchomiono muzyczną ławkę Jacka Cygana w Sosnowcu

Będzin Arena

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzin Arenie

Weekend w Będzinie

Weekend w Będzinie

Galeria Artystyczna, Katowice, rzeźba przedstawiająca Kazimierza Kutza

Trwa głosowanie w plebiscycie „Galeria Artystyczna 2022”