„Majtki z Sosnowca” – żart wymyślony w Katowicach, który stał się biznesem. Szyte w Warszawie i Nowym Targu – wreszcie w Sosnowcu! [ZDJĘCIA]

„Majtki z Sosnowca” – czyli trochę żart a trochę instalacja artystyczna wymyślona blisko dekadę temu przez absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – stały się niespodziewaną sensacją. Weronika Twardowska postanowiła przekuć medialne zainteresowanie w prawdziwy biznes, co jej się udało. Firma szyjąca w Katowicach, Warszawie a ostatnio w Nowym Targu, dostarcza od ośmiu lat bieliznę pod marką „Majtki z Sosnowca”. Lecz już za niecałe dwa tygodnie pracownia i sklep będą mieściły się wreszcie w… Sosnowcu!

Start nowego butiku, który ma być połączeniem pracowni krawieckiej i sklepu firmowego, zaplanowany jest na godzinę 16:00 w piątek, 13 czerwca 2025 roku. Lokal powstaje na 1. piętrze budynku przy ulicy Modrzejowskiej 32a w Sosnowcu (to ten szklany obiekt na rogu ulic Modrzejowskiej i Kościelnej). Z okazji otwarcia przewidziane są:

  • symboliczne przecięcie wstęgi,
  • pokaz, jak powstają majtki, wzory i napisy na nich,
  • zwiedzanie nowej pracowni i «coworkingu szyciowego»,
  • poczęstunek („tort i coś dobrego do zjedzenia”),
  • muzyka serwowana przez DJ-a (Lazy Kravitz),
  • możliwość zrobienia zakupów.
„Majtki z Sosnowca” – otwarcie sklepu i pracowni – plakat. 13 czerwca 2025.
„Majtki z Sosnowca” – otwarcie sklepu i pracowni – plakat. 13 czerwca 2025.

Wydarzenie będzie mieć charakter czegoś w rodzaju dnia otwartego, na które nie jest wymagane zaproszenie a organizatorzy zapraszają każdego.

„Zapraszamy w piątek, 13 czerwca do naszej nowej, kolorowej pracowni krawieckiej, sklepu i «coworkingu» przy ul. Modrzejowskiej 32a. Będzie to nie tylko miejsce, gdzie szyjemy Majtki z Sosnowca, ale też przestrzeń dla kreatywnych ludzi gdzie mogą zrealizować swoje szalone artystyczne pomysły!” — zachęca właścicielka.
„Majtki z Sosnowca” – Weronika Twardowska – właścicielka – maluje drzwi w nowej pracowni w Sosnowcu.
„Majtki z Sosnowca” – Weronika Twardowska – właścicielka – maluje drzwi w nowej pracowni w Sosnowcu.

Jeśli ktoś marzy o pracy przy szyciu tych wyjątkowych produktów, to firma buduje zespół i będzie można też porozmawiać na temat ewentualnej współpracy.

„Majtki z Sosnowca” – nabór chętnych do współpracy – plakat.
„Majtki z Sosnowca” – nabór chętnych do współpracy – plakat.

„Majtki z Sosnowca” czyli żart przekuty w biznes, który działa już ponad osiem lat!

„Mieszkałam w śródmieściu Katowic, gdzie wiele lokali użytkowych w kamienicach było opuszczonych, źle to wyglądało. Podróżowałam za granicę i widziałam, że miasta tętnią życiem, a Katowice, po otwarciu galerii handlowej w centrum, jakby obumierały. Moje mieszkanie miało okna na ul. Kościuszki, naprzeciwko był lokal z pustą, smutną witryną. Wpadłam na pomysł, by zrobić happening – przerabiać te sklepy, dawać takie szyldy z dziwnymi nazwami, np. „majtki z Sosnowca”, żeby ludzie zwracali uwagę, że to coś dziwnego się tam dzieje. Na tamtym etapie mojego życia miałam wokół siebie sporo osób z Sosnowca, organizowaliśmy razem różne wydarzenia, imprezy. I jakoś ten Sosnowiec kojarzył mi się z dobrą zabawą. Więc dlaczego nie „majtki z Sosnowca?” — opowiadała Weronika Twardowska w rozmowie z Katarzyną Pachelską w ŚLĄZAGU
Weronika Twardowska szyje „Majtki z Sosnowca”.
Weronika Twardowska szyje „Majtki z Sosnowca”.

Swój pomysł zaczęła właśnie od witryny z majtkami. Na wystawie były prawdziwe majtki i stosowny napis. Ludzie zatrzymywali się przy nich i robili zdjęcia, które umieszczali w mediach społecznościowych. „Majtki z Sosnowca” stały się wiralem, który bardzo szybko podbił Internet. To podsunęło pomysłodawczyni kolejny pomysł, by sukces żartu zamienić na sukces biznesowy.

„Majtki z Sosnowca” – nowa pracownia w Sosnowcu.
„Majtki z Sosnowca” – nowa pracownia w Sosnowcu.

Firma została zarejestrowana w marcu 2017 roku. Z początku matki powstawały metodami chałupniczymi, choć w okresach zwiększonej sprzedaży konieczne było wspomaganie się zewnętrznymi szwalniami.

„Szyliśmy w różnych miejscach. Krótko w Katowicach, potem jakieś trzy lata w Warszawie, gdzie mieszkałam. Potem pojechałam do siostry, która mieszka w Nowym Targu, poznałam na miejscu chłopaka i firma w ten sposób działa tam od czterech lat. Teraz przenosimy całość do Sosnowca.” — powiedziała nam właścicielka.


„Majtki z Sosnowca” – wzór.
„Majtki z Sosnowca” – wzór.

O marce wciąż jest głośno, co tylko potwierdzają już dwa pokazy mody, które się odbyły w Sosnowcu, w budynku dawnego banku przy ulicy Stanisława Małachowskiego - 6 grudnia 2024 roku i 23 maja 2025 roku. Oba cieszyły się sporym zainteresowaniem gości. Właścicielka liczy, że nowa lokalizacja okaże się szczęśliwa, a a około 100 m2 lokalu – wystarczające. Choć prawdopodobnie okres przedświąteczny nadal będzie wymuszał korzystanie z zewnętrznych szwalni.

„Majtki z Sosnowca” – wzór.
„Majtki z Sosnowca” – wzór.

Oczy przyciąga także firmowa furgonetka w charakterystycznych kolorach. Tablice rejestracyjne wskazują na kolejne miasto w historii marki, czyli Jaworzno. Nie ma w tym jednak niczego niezwykłego, gdyż tam mieszkają rodzice właścicielki.

Sosnowiec. „Majtki z Sosnowca” – Majtkowóz. 9 maja 2025.
Sosnowiec. „Majtki z Sosnowca” – Majtkowóz. 9 maja 2025.
Sosnowiec. „Bank Sztuki”. Przed premierą spektaklu „Ziemia obiecana”, wystawianego przez „Teatr Zagłębia”. 16 maja 2025.

Może Cię zainteresować:

Sosnowiec to ziemia obiecana? Teatr Zagłębia próbuje przekonać o tym widzów najbliższą premierą… w banku!

Autor: Robert Lechowski

12/06/2025

Sosnowiec. Ulice 1 Maja i Partyzantów. Dawne: przędzalnia Schoenow oraz huta szkła. Burzenie. 9 maja 2025.

Może Cię zainteresować:

Zburzono stylowy budynek Domu Handlowego C. G. Schön w Sosnowcu! Kaufland nie wkomponuje historycznego obiektu w nowe centrum handlowe

Autor: Robert Lechowski

09/05/2025

Ul 3 Maja Sosnowiec. Lata 60.

Może Cię zainteresować:

Sosnowiec na unikalnym filmie z lat 60. Miasto, którego już nie ma [WIDEO]

Autor: Redakcja

19/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama