Marek Plura walczy o życie w szpitalu. Śląski senator od urodzenia zmaga się z rzadką chorobą

Śląski senator Marek Plura walczy o życie w szpitalu. Polityk jest w ciężkim stanie - jak ustaliliśmy - po powikłaniach grypowych. Plura od urodzenia cierpi na postępujący zanik mięśni, porusza się na wózku inwalidzkim. Mimo choroby, od kilkunastu lat jest aktywnym politykiem i działaczem społecznym.

Marek Plura

- Stan Marka jest bardzo ciężki. W nocy z wtorku na środę trafił do szpitala w Katowicach z problemami oddechowymi - mówi jeden z polityków PO, u którego potwierdziliśmy tę informację. Lekarze walczą o życie senatora. Jego rodzina prosi o uszanowanie prywatności. Plura jest żonaty, ma dwójkę dzieci.

Pochodzi z Raciborza, od dawna mieszka w Katowicach

W lipcu Marek Plura skończy 53 lata. Pochodzi z Raciborza, od dawna mieszka w Katowicach. W tym mieście zaczynał swoją polityczną karierę - jako radny (w 2006 roku). W 2007 i 2011 roku zostawał posłem z okręgu katowickiego, startując z listy Platformy Obywatelskiej. W latach 2014-2019 był także europosłem, zaś od blisko czterech lat sprawuje mandat senatora, również w Katowicach.

Plura, mimo swojej choroby i wózka inwalidzkiego, od lat jest jednym z najaktywniejszych polityków walczących o sprawy związane ze śląską tożsamością: język regionalny czy mniejszość etniczną. Sam dwukrotnie składał w Sejmie ustawy mające zalegalizować język śląski. Był także współautorem obywatelskiego projektu wprowadzenia do ustawy o mniejszości narodowych i etnicznych mniejszości śląskiej.

Walczy o sprawy śląskie i równouprawnienie osób z niepełnosprawnościami

Wielokrotnie inicjował działania na rzecz tożsamości i historii Śląska: jedną nich była wystawa Silesius, prezentowana zarówno w Polsce, jak i Parlamencie Europejskim w Brukseli. Prezentowała ona sylwetki wybitnych Ślązaków. Długo zanim powstał Panteon Górnośląski.

Drugim kluczowym polem działalności Plury jest równouprawnienie i wspieranie aktywności osób z niepełnosprawnościami. W 2002 r. zainicjował Konkurs Lady D. im. Krystyny Bochenek, promujący niepełnosprawne kobiety aktywne w różnych dziedzinach życia. Był posłem sprawozdawcą ustaw dotyczących m.in. języka migowego czy poprawy systemu edukacji i zabezpieczenia społecznego, które łącznie przyczyniły się do ratyfikacji przez Polskę Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

Ślonskie fany

Może Cię zainteresować:

Będzie kolejny projekt ustawy w sprawie języka śląskiego. Do siedmiu razy sztuka?

Autor: Maciej Poloczek

17/10/2022

ABC Empatii Piekary Śląskie

Może Cię zainteresować:

Spotkanie z senatorem Markiem Plurą. ABC Empatii - podręcznik wiedzy o niepełnosprawności

Autor: Tomasz Stankiewicz

09/03/2022

Ślonsko fana

Może Cię zainteresować:

Dziś Dziyń Ślōnskij Fany, czyli Dzień Śląskiej Flagi - 15 lipca. Fajrujecie?

Autor: Maciej Poloczek

15/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

ŚLĄZAQ Marcin Krupa

Marcin Krupa w ŚLĄZAQ: Marzy mi się jedno wielkie miasto

Jakub Chełstowski

Tereny poprzemysłowe w regionie to obszar 9 Parków Śląskich

Michał Pierończyk Aleksandra Skowronek

PO bez stanowiska w Rudzie Śląskiej. "Rozumiemy tę koalicję"

Memoriał Kamili Skolimowskiej

Opozycja liczy pieniądze na Memoriał Skolimowskiej na Śląsku

Wybory

Zaproponowano termin wyborów prezydenta Rudy Śląskiej

Adam Bodnar

Dlaczego Kaszubi mają swój język regionalny, a Ślązacy nie?

Transport Tychy

Nowa polityka transportowa w Tychach