Marszałkowskie dotacje nie tylko na drony. Pomogą w egzekucji uchwały antysmogowej w śląskich miastach

Ponad 5 milionów złotych na kupno dronów i mobilnych laboratoriów, a także termomodernizację budynków, montaż instalacji gazowych i OZE otrzymało kilkadziesiąt gmin regionu. Pieniądze trafią do nich w ramach pierwszej edycji Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza.

fot. UM Bielsko B
Dron straży miejskiej

Bieruń, Ornontowice, Sosnowiec, Łaziska Górne, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Czerwionka – Leszczyny, Gorzyce, Świerklany, czy Marklowice – to tylko niektóre z 37 gmin województwa, które otrzymały dofinansowanie w ramach pierwszej edycji Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza. W sumie między samorządy z całego regionu podzielonych zostało 5,7 mln zł. Pieniądze te najczęściej zostaną przeznaczone na zakup strażom miejskim i gminnym aparatury dla służącej do kontroli tego, czym w swoich domach palą mieszkańcy (drony, mobilne laboratoria), ale także na zakup odświeżaczy powietrza, wymianę źródeł ciepła, inwestycje w termomodernizację, OZE oraz instalacje gazowe.

Lista beneficjentów konkursu „Gmina pełną piersią”
Lista beneficjentów konkursu „Gmina pełną piersią”
- Samorządowcy bardzo ochoczo do tego programu podeszli. Było bardzo dużo zgłoszeń, więcej niż możliwości finansowych, co świadczy o tym, że jest zapotrzebowanie. Mam nadzieję, że w przyszłym roku ten budżet będzie większy – powiedział marszałek województwa Jakub Chełstowski. Jak podkreślił gminy muszą mieć narzędzia do tego, żeby kontrolować wdrażanie obowiązując na terenie regionu uchwały antysmogowej.

- Ten pomysł zrodził się w zeszłym roku i nie wszystkim się spodobał na dzień dobry. Były takie osoby w sejmiku, które mówiły, że nie powinniśmy wspierać kontroli. Ja uważam, że jest wprost przeciwnie, tu chodzi o nasze wspólne zdrowie – argumentuje Chełstowski.

Lista beneficjentów konkursu „Inicjatywa antysmogowa”
Lista beneficjentów konkursu „Inicjatywa antysmogowa”
- Cieszę się, że tak wiele samorządów w końcu zrozumiało, że to jest tak naprawdę nasze zdrowie i życie – wtóruje mu Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, które otrzymały 200 tys. zł na kupno elektrycznego samochodu będącego mobilnym laboratorium jakości powietrza.

- W 2003 byliśmy pionierami programu dotyczącego czystego powietrza, minęło 20 lat, ale efekty ciągle są nie do końca zadowalające – tłumaczy ten zakup prezydent Tychów.

Pluca smogowe Katowice

Może Cię zainteresować:

Program Czyste Powietrze tylko dla cierpliwych. Rekordziści prawie od roku czekają na pieniądze

Autor: Michał Wroński

09/05/2023

Komin

Może Cię zainteresować:

Dotacje na wymianę ogrzewania oferuje nie tylko „Czyste Powietrze”. Co proponują miasta?

Autor: Michał Wroński

06/02/2023

Komin Familok

Może Cię zainteresować:

Gminy z województwa śląskiego najbardziej aktywne w programie „Czyste Powietrze”

Autor: Michał Wroński

30/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon