Kościół św. Bartłomieja Grodźcu powstał w XV wieku
Jak informuje Urząd Gminy Jasienica, pierwsza wzmianka o powstaniu kościoła (pierwotnie drewnianego) i parafii św. Bartłomieja pochodzi z 1447 r. Nowy, murowany z kamienia kościół został wybudowany najprawdopodobniej w latach 1569-1579, w okresie władania Zamkiem w Grodźcu przez rodzinę Grodzieckich herbu Radwan z Brodów. Obiekt przetrwał do początku XX wieku.
Mimo popularności, jaką Zamek w Grodźcu cieszy się wśród turystów, teren ruin kościoła był dotychczas rzadko odwiedzany, bo zarośnięty trawą i chwastami nie zachęcał do spacerów, a alejki wokół dawnego kościoła niemal całkowicie zatraciły swoje ślady.
To w tym kościele ochrzczono Józefa Bożka - wynalazcę pierwszego w Europie pojazdu parowego
Udostępnieniem malowniczych ruin postanowiło zająć się Stowarzyszenie Pasjonatów Zabytków Techniki, które zawiązało się Grodźcu w styczniu bieżącego roku. Jak wyjaśnia prezes stowarzyszenia Arkadiusz Trefon, społecznikom zależało na przywróceniu temu miejscu należnej pamięci, bowiem w kościele św. Bartłomieja w 1782 roku został ochrzczony Józef Bożek (1782 - 1835) - wynalazca i twórca pierwszej parowej lokomobili w Europie, nazywany „śląskim Stephensonem”.
Stowarzyszenie pozyskało dofinansowanie w ramach konkursu Narodowego Instytutu Dziedzictwa do projektu „Partycypacja społeczna w uporządkowaniu ruiny z XVI w. w Grodźcu”. W ramach projektu przygotowano warsztaty edukacyjne z przyrodnikiem, historykiem, europeistą oraz muzealnikami. Uczniowie jasienickich szkół odwiedzili również Muzeum w Cieszynie.
Teren odchwaszczono i uporządkowano. Można już zwiedzać zabytkowe ruiny
W ostatnie dni wakacji dwanaścioro uczniów ze szkół podstawowych z Wieszcząt i Świętoszówki poświęciło swój czas na zaplanowane w projekcie prace na terenie Parku Zamkowego, czyli uporządkowanie ruin XVI-wiecznego kościoła. Stowarzyszenie zakupiło materiał w postaci żwiru do utwardzenia terenu i ułatwienia dojścia do zabytku. Prace porządkowe trwały zaledwie trzy dni, zmieniając wygląd otoczenia i nadając mu nową funkcję. Zadbano też o dokumentację filmową i fotograficzną.
- Prace dały ogromną satysfakcję uczniom i dorosłym członkom stowarzyszenia, że „tak niewielu mogło zrobić tak wiele”. Młodzież poszerzyła wiedzę o historii miejscowości, zabytkach, tożsamości kulturowej i narodowej Śląska Cieszyńskiego - podkreśla Arkadiusz Trefon, prezes Stowarzyszenia Pasjonatów Zabytków Techniki.
Projekt okazał się na tyle ciekawy i wyróżniający, że Telewizja Polska zrealizowała na ten temat 15-minutową audycję „Wspólnie dla dziedzictwa”, wyemitowaną w TVP 3 Katowice. Powstała także audycja radiowa.
- Cieszę się, że przy Zamku w Grodźcu został przywrócony kolejny historyczny element, przyciągający zainteresowanie turystów do naszego regionu. A jednocześnie dobrze się stało, że w pracę stowarzyszeń funkcjonujących przy Zamku, coraz mocniej angażują się nasi mieszkańcy, zwłaszcza młodzież. Tym bardziej cieszy, że w tym wypadku chodzi m.in. o przypomnienie postaci Józefa Bożka, wynalazcy, wywodzącego się z Bierów w naszej gminie - skomentował Janusz Pierzyna, wójt Jasienicy.
Może Cię zainteresować: