Na dniach podwyżki opłat na A4. UOKiK chciał wyjaśnień i …wciąż na nie czeka

Na niespełna trzy tygodnie przed wejściem w życie podwyżki opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A4 z Mysłowic do Krakowa o wszczętym przez UOKiK postępowaniu wyjaśniającym można powiedzieć tyle, że „jest w toku”. Urząd postanowił równocześnie odpytać koncesjonariuszy pozostałych autostrad w Polsce i czeka na odpowiedzi. Jeśli więc któryś z kierowców liczył, że z interwencji tej coś wyniknie dla jego portfela, to póki co nie zanosi się na nic takiego.

M. Wroński
Autostrada A4 Katowice Kraków

Dyrekcja od dróg i minister są przeciw, ale nic nie mogą

- W związku z sygnałem dotyczącym podwyżek opłat na autostradzie A4 Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął dziś postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Zwrócimy się o wyjaśnienia do zarządcy autostrady, aby zweryfikować czy nie mamy do czynienia z cenami nadmiernie wygórowanymi – taką zapowiedź złożył 1 lutego prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w reakcji na zapowiedź podniesienia opłaty za przejazd autostradą A4 między Mysłowicami, a Krakowem przez spółkę Stalexport Autostrada Małopolska. Koncesjonariusz tego odcinka trasy powiadomił, że od 3 kwietnia stawka dla samochodów osobowych ma wynieść 15 zł (obecnie 13 zł), zaś dla pojazdów zaklasyfikowanych do pozostałych kategorii – 46 zł (obecnie 40 zł).

Reakcji kierowców można się było spodziewać zwłaszcza, że będzie to w ciągu roku druga podwyżka opłat na tym odcinku A4 (poprzednia miała miejsce w lipcu). Jak zwykle przy tej okazji odbył się również medialny „teatr” – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, do której trafił wniosek Stalexportu w wydanym stanowisku stwierdziła, że proponowany wzrost opłat jest „niezasadny oraz uderzający bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy”, lecz opinia ta w żaden sposób nie blokuje podwyżki. Podobne opinie w przeszłości GDDKiA wydawała już wiele razy i nigdy nic konkretnego z tego nie wynikało. Analogiczną „siłę” ma w tej sytuacji negatywna opinia ministra infrastruktury.

UOKiK chciał wyjaśnień, ale wciąż czeka na odpowiedzi

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat bodaj najskuteczniej o interesy kierowców na koncesyjnym odcinku A4 upominał się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w 2008 r. stwierdził, że SAM nie miała prawa pobierać pełnej opłaty za przejazd autostradą, która nie spełniała w całości standardu tego typu drogi i nałożył na spółkę karę w wysokości 1,3 mln zł. Tym razem, zapowiadając postępowanie wyjaśniające UOKiK podkreślił, że będzie chciał się dowiedzieć jakie są przyczyny podwyżki, jak SAM ustala ceny obecnie i jak robiła to w przeszłości, a także w jaki sposób zakres realizowanych remontów wpływa na poziom cen i usługę.

- Po otrzymaniu wyjaśnień i ich analizie będziemy mogli stwierdzić, czy może występować w tym przypadku nadużywanie pozycji dominującej – przekazał z początkiem lutego UOKiK.

I to by było na tyle zapowiedzi, a jak wygląda ich realizacji dziś, na niespełna trzy tygodnie przed wejście w życie zapowiedzianej podwyżki opłat na A4? Zapytaliśmy UOKiK, jakich wyjaśnień udzielił SAM, czy Urząd dokonał już ich analizy i jakie ewentualnie kroki w tej sprawie jeszcze planuje. W odpowiedzi zostaliśmy poinformowani, że Urząd wciąż jeszcze jest „w trakcie postępowania”.

- W ramach tego samego postępowania zapytaliśmy również innych operatorów płatnych autostrad w Polsce, czyli Autostradę Wielkopolską – autostrada A2 oraz Gdańsk Transport Company - autostrada A1. O dane zapytaliśmy także GDDKiA. Obecnie oczekujemy na komplet odpowiedzi, pozwalających nam ocenić sytuację na gruncie obowiązujących przepisów prawa – przekazał nam UOKiK.

Autostrada A4

Może Cię zainteresować:

Autostrada A4 Katowice-Kraków ma być jeszcze droższa. Kolejny wniosek o podwyżkę cen

Autor: Patryk Osadnik

01/02/2023

Autostrada A1

Może Cię zainteresować:

Na remont autostrady A1 między Pyrzowicami a Piekarami Śląskimi jeszcze poczekamy

Autor: Michał Wroński

30/01/2023

Węgiel Ogłoszenie

Może Cię zainteresować:

Inspekcja Handlowa skontroluje wszystkie składy węgla. Wraca pytanie o zmowę cenową

Autor: Michał Wroński

14/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon