Pięciomilionowy pasażer odprawiony w tym roku w Pyrzowicach. „Prognozy dla Katowice Airport zakładają dalszy duży wzrost ruchu pasażerskiego”

Pani Aleksandra, która przyleciała z Dortmundu, została pięciomilionowym pasażerem obsłużonym w tym roku na lotnisku w Pyrzowicach. – Po raz pierwszy w historii portu powitaliśmy pięciomilionowego pasażera w roku kalendarzowym, to ważny moment w rozwoju Katowice Airport – podkreśla Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, spółki zarządzającej pyrzowickim lotniskiem.

Fot. Jakub Mańka/ KTW PR
Pięciomilionowy pasażer w Katowice Airport

W piątek 3 listopada 2023 roku, w Pyrzowicach po raz pierwszy w historii lotniska został obsłużony pięciomilionowy pasażer w roku kalendarzowym. Pani Aleksandra przyleciała do Pyrzowic z Dortmundu na pokładzie Airbusa A320 linii lotniczej Wizz Air. Pięciomilionową pasażerkę obdarowano prezentami. Spółka GTL ufundowała voucher umożliwiający bezpłatne skorzystanie z saloników business lounge, przejścia fast track i parkingu. Z kolei linia Wizz Air przekazała bon na zakup biletów lotniczych w ramach siatki połączeń tego przewoźnika. Były też inne upominki.

Granica 10 milionów pasażerów przekroczona w 2033 roku?

Cieszę się, że wydarzyło się to na rejsie linii lotniczej Wizz Air, szczególnie, że w maju przyszłego roku świętować będziemy 20. rocznicę pierwszego komercyjnego lotu w historii Wizz Air, a tak się składa, że odbył się on właśnie z naszego lotniska – podkreśla Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, spółki zarządzającej pyrzowickim lotniskiem.

– Kończący się powoli 2023 rok będzie dla katowickiego lotniska rekordowy, zamkniemy go znakomitym wynikiem ponad 5,5 mln obsłużonych pasażerów. Prognoza na przyszły rok zakłada poprawienie tego wyniku, spodziewamy się ponad 6 mln podróżnych – dodaje prezes GTL SA.

Przypomnieć warto, że po raz pierwszy milionowy pasażer w roku kalendarzowym skorzystał z Katowice Airport w 2005 roku, dwumilionowy w 2008, trzymilionowy w 2015, a czteromilionowy w 2018 roku. Na pięciomilionowego pasażera trzeba było czekać niemal pięć lat. – Prognozy dla Katowice Airport zakładają dalszy duży wzrost ruchu pasażerskiego. GTL SA spodziewa się, że w 2028 roku z siatki połączeń katowickiego lotniska może skorzystać nawet 7,5 mln podróżnych, a granica 10 mln pasażerów zostanie przekroczona w okolicy 2033 roku – zaznacza Piotr Adamczyk, rzecznik pyrzowickiego lotniska.

Większy ruch na lotnisku, większe nakłady na inwestycje

W związku z prognozowanym wzrostem ruchu GTL SA przygotowało program inwestycyjny, którego realizacja potrwa do 2030 roku. Jego podstawowym celem jest zwiększenie przepustowości oraz standardu infrastruktury terminalowej i parkingowej. Najważniejsze zaplanowane inwestycje to budowa głównego terminalu pasażerskiego wyposażonego w rękawy i połączonego tunelem ze stacją kolejową, stworzenie pomiędzy stacją o nowym terminalem multimodalnego centrum przesiadkowego oraz wybudowanie nowego układu drogowego ze strefą kiss&fly. W planach jest także rozbudowa parkingów, w tym także budowa parkingu wielopoziomowego.

-----------------------------------------------------------------------

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się do newslettera ŚLĄZAGA, a będziesz mieć pewność, że nie przegapisz innych naszych ciekawych tekstów. Zapisy: www.slazag.pl/newsletter

Rekordowy wrzesień 2023 w Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Pyrzowice: to były trzy rekordowe kwartały, a pięciomilionowy pasażer już w listopadzie! „W przyszłym roku spodziewamy się przekroczenia granicy 6 mln pasażerów”

Autor: Grzegorz Lisiecki

11/10/2023

Lotnisko w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach: rośnie ruch, rosną także wydatki na kolejne inwestycje. Kiedy powstanie nowy terminal?

Autor: Grzegorz Lisiecki

25/10/2023

Lotnisko w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach z unijnym dofinansowaniem na budowę nowoczesnego węzła przeładunkowego

Autor: Grzegorz Lisiecki

31/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon