Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku ustanowiono w 2006 roku. Przyznawane są za najwybitniejsze osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej w województwie śląskim dla podkreślenia wagi ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego. Nagrodami honoruje się instytucje muzealne działające na terenie województwa śląskiego, których statut lub regulamin został uzgodniony z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nagrody za wydarzenie muzealne roku 2024 przyznawane były w czterech kategoriach: wystawy, publikacje książkowe, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictwa multimedialne oraz dokonania z zakresu konserwacji. Na konkurs wpłynęły 44 zgłoszeń z 18 muzeów województwa śląskiego:
- wystawy - 17 zgłoszeń
- publikacje książkowe - 12 zgłoszeń
- dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictwa multimedialne - 14 zgłoszeń
- dokonania z zakresu konserwacji - 1 zgłoszenie
Łączna pula nagród we wszystkich kategoriach wynosiła 80 tys. złotych. Oprócz nagród przyznano również wyróżnienia o charakterze honorowym.
Najlepsza wystawa była o… wężu
W kategorii „wystawy” najlepszą okazała się ekspozycja Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu pod tytułem: „Zwierzęta przeklęte. Wąż”. Wyróżnienia otrzymały: Muzeum Częstochowskie za wystawę „Częstochowa – spojrzenie w przeszłość”, Muzeum Historii Katowic za wystawę „Waldemar Jama. RESTART” oraz Muzeum Miejskie w Żorach za wystawę „Matki Polki”.
Za najlepszą „publikację książkową” uznano „GLIWICKI FELIETON INTYMNY Zofii Rydet i Jerzego Lewczyńskiego relacje z Alfredem Ligockim, Urszulą Czartoryską i Jerzym Buszą" z Muzeum w Gliwicach. Wyróżnienie otrzymało Muzeum Górnośląskie w Bytomiu za: „XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”
W kategorii „dokonań z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictwa multimedialne” przyznano nagrodę dla Muzeum Historii Katowic za projekt „Hans Bellmer. Między precyzją inżyniera a wolnością wróżbiarza”. Wyróżnienia otrzymały: Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” za projekt „Etno brzmienia”, Muzeum w Raciborzu za projekt „Raciborski Festiwal Muzealny” oraz Muzeum w Tarnowskich Górach za projekt „Mozaika”. Fabularyzowany dokument o tarnogórskim węźle kolejowym.
Za najlepsze „dokonanie z zakresu konserwacji” uznano przedsięwzięcie pn.: Konserwacja i restauracja pralki MIELE dla Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w 26 maja 2024 r. w Muzeum Historii Katowic.