Najlepsze filmy dokumentalne świata, czyli festiwal Millennium Docs Against Gravity, ponownie na Śląsku. Czy będzie taki hit jak bytomski "Lombard"?

Dobra wiadomość dla fanów filmów dokumentalnych. Międzynarodowy Festiwal Millennium Docs Against Gravity po raz piąty zawita do Katowic. Tegoroczna śląska edycja jubileuszowego 20. MDAG odbędzie się od 12 do 21 maja w Kinie Światowid w Katowicach. Karnety są już w sprzedaży.

Herzog film dokumentalny

40 najciekawszych tytułów z całego świata, 10 dni festiwalowych emocji, spotkania, rozmowy, wydarzenia specjalne. Tak w jednym zdaniu można podsumować tegoroczną edycję święta kina dokumentalnego, czyli festiwal Millennium Docs Against Gravity. Impreza odbędzie się od 12 do 21 maja 2023 roku w Katowicach.

Millennium Docs Against Gravity 2023 w Katowicach

W ubiegłym roku furorę na festiwalu zrobił film dokumentalny "Lombard" o bytomskim lombardzie. Więcej: Pięć nagród dla „Lombardu”. Śląski film rozbił bank na festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Ciekawe, czy w tegorocznym programie będzie jakiś śląski film? Na razie wiadomo, że zostaną zaprezentowane dokumenty o wielkich postaciach światowego kina, m.in. Wernerze Herzogu, Davidowi Lynchowi. Będzie też film o wchodzących w dorosłość uczestnikach i uczestniczkach legendarnego Konkursu Chopinowskiego.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, kinem festiwalowym śląskiej edycji MDAG będzie katowicki Światowid, gdzie odbędzie się większość seansów oraz spotkań i wydarzeń. Na wybrane wydarzenia tematyczne i pokazy specjalne organizatorzy zaproszą do pozostałych katowickich kin Silesia Film: Kina Kosmos i Kinoteatru Rialto.

Pokazom najlepszych filmów dokumentalnych będą tradycyjnie towarzyszyły:

  • spotkania z twórcami i bohaterami,
  • debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie,
  • wydarzenia specjalne.
- To doskonała okazja, żeby zobaczyć premierowo na Śląsku najnowsze osiągnięcia kina dokumentalnego z całego świata - zachęca Paulina Kwas z Silesia Film.

Świat w najciekawszych, najpiękniejszych, ale i najtrudniejszych odsłonach

Tematyka społeczna, ekologia, filmy o architekturze, sztuce i wielkich osobowościach kina; spojrzenia na różnorodne kultury i style życia; aktualne wydarzenia, globalne zjawiska i intymne portrety. Dzięki festiwalowi MDAG od 20 lat na dużym ekranie możemy oglądać świat w jego najciekawszych, najpiękniejszych, ale i najtrudniejszych odsłonach. Od 5 lat, za sprawą współpracy Instytucji Filmowej Silesia Film i MDAG, również śląska publiczność może uczestniczyć w najważniejszym w Polsce i jednym z największych na świecie święcie kina dokumentalnego.

- W 2019 roku za sprawą współpracy Instytucji Filmowej Silesia Film z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity do grona miast festiwalowych dołączyły Katowice. Z roku na rok śląska odsłona festiwalu cieszy się coraz większym zainteresowaniem naszej publiczności. Dotychczasowe cztery śląskie edycje zgromadziły przed ekranami kin IF Silesia Film prawie 12000 widzów, z czego ostatnia – blisko 4000. Cieszymy się, że kino dokumentalne, fascynujące, często niełatwe, choć zawsze niezwykle interesujące i dające wgląd w to, co na co dzień nie jest nam dostępne, to coś, co lokalna publiczność ceni, na co czeka i czego potrzebuje. – mówią organizatorzy.

Karnety na śląską edycją 20. MDAG w Katowicach w cenie 150 zł dostępne są w kasie Kina Światowid, na swiatowid.katowice.pl oraz filmowa.net

Co to jest Millennium Docs Against Gravity

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i jeden z największych na świecie. Jest to jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w ośmiu różnych miastach (Warszawa, Gdynia, Wrocław, Lublin, Bydgoszcz, Katowice, Poznań i od 2022 roku także Łódź). W 2009 roku festiwal otrzymał prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe” w Polsce. Festiwal został ponownie nominowany w tej samej kategorii w 2013 roku. W 2019 roku MDAG znalazł się na liście 25 Najbardziej Cool Festiwali Filmowych na Świecie według „MovieMaker Magazine”. W 2022 roku Europejska Akademia Filmowa włączyła Millennium Docs Against Gravity w poczet najważniejszych europejskich festiwali filmowych, co daje mu możliwość kwalifikowania filmów do Europejskiej Nagrody Filmowej. Dzięki temu filmy pokazywane i nagradzane na festiwalu MDAG będą miały możliwość rywalizować o EFA.

20. edycja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-21 maja w kinach oraz 23 maja - 4 czerwca online na mdag.pl.

Maciej Kawalski

Może Cię zainteresować:

Jak lekarz z Katowic nakręcił film z gwiazdami polskiego kina. Maciej Kawalski i jego "Niebezpieczni dżentelmeni"

Autor: Katarzyna Pachelska

20/01/2023

Lombard Na planie filmu

Może Cię zainteresować:

„Lombard” zdobywa nagrody, gorzej wiedzie się jego bohaterom. „Działalność lombardu jest chwilowo zawieszona, trwają poszukiwania nowego miejsca na biznes”

Autor: Maciej Poloczek

25/12/2022

Damian Kocur

Może Cię zainteresować:

Śląski reżyser Damian Kocur zdobył nagrodę w Wenecji, a teraz jest nominowany do Paszportów "Polityki"

Autor: Katarzyna Pachelska

18/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon