Najlepszy pierwszy kwartał w historii lotniska w Pyrzowicach. Nawet bez lotów do Stambułu

Lotnisko w Pyrzowicach ma za sobą najlepszy marzec i najlepszy cały pierwszy kwartał w historii. Władze portu spodziewają się rekordowych wyników w szczycie sezonu wakacyjnego i przekroczenia w skali całego roku pięciu milionów odprawionych pasażerów.

Mat. P. Adamczyk / Katowice Airport
Katowice Airport

Blisko 276 tysięcy odprawionych pasażerów – to marcowy bilans portu w Pyrzywicach. Bilans, dodajmy, o ponad 22 tysiące pasażerów lepszy od dotychczasowego marcowego rekordu, osiągniętego w roku 2018 (wtedy z usług tutejszego lotniska skorzystało 254,5 tys. podróżnych).

Rekordowy w Pyrzowicach jest zresztą cały pierwszy kwartał – w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku w porcie odprawiono niemal 795 tys. pasażerów tj. o ponad 82,5 tys. więcej (11,6 proc.) niż podczas, do tej pory najlepszego w historii portu, pierwszego kwartału 2018 r. Większość (prawie 611 tys.) to korzystający z połączeń regularnych (kierowali się głównie do Dortmundu, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Eindhoven oraz Warszawy). W ruchu czarterowym pierwszy kwartał tego roku pyrzowickie lotnisko zamknęło wynikiem ponad 177 tys. obsłużonych podróżnych. Ich największym zainteresowaniem cieszyły się takie kierunki jak: Marsa Alam, Hurghada, Antalya, Fuerteventura oraz Gran Canaria.

- Rekordowe przewozy pasażerskie w pierwszym kwartale 2023 roku zbliżają Katowice Airport do tegorocznego celu, jakim jest przekroczenie, po raz pierwszy w historii, granicy pięciu milionów pasażerów obsłużonych w skali roku. Spodziewamy się rekordowych wyników w szczycie sezonu wakacyjnego, który tradycyjnie przypada na okres od czerwca do września – ocenia Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza portem w Pyrzowicach. Jak dodaje letnia siatka połączeń obejmować będzie 107 tras do 29 państw, w tym 58 połączeń realizowanych na zlecenie biur podróży.

My ze swej strony możemy dodać, że owa lista mogła być dłuższa o dwa kierunki tj. Stambuł i Erywań, ale pierwsze z tych połączeń, które miał obsługiwać Turkish Airlines, przejęły krakowskie Balice do czego przyłożył rękę polski PLL LOT (debiut tego połączenia miał nastąpić na początku marca, więc poprawiłoby jeszcze bilans pierszego kwartału), zaś później prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego odmówił wydania pozytywnej decyzji dla Wizz Aira, który chciał latać z Pyrzowic do stolicy Armenii.

Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Urzędnicy kasują loty Wizz Air z Pyrzowic do Erywania. Kilka tygodni temu zablokowali loty do Stambułu

Autor: Michał Wroński

07/04/2023

Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Nawet 12 mln pasażerów rocznie. Gdzie? W Pyrzowicach. Artur Tomasik w "Gospodarczym ŚLĄZAGU"

Autor: Michał Wroński

06/02/2023

Turkish Airlines

Może Cię zainteresować:

Dlaczego LOT bał się Turków w Pyrzowicach? „Bo zaniedbał to lotnisko i nie ma nad nim kontroli"

Autor: Michał Wroński

31/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon