Urzędnicy kasują loty Wizz Air z Pyrzowic do Erywania. Kilka tygodni temu zablokowali loty do Stambułu

Nie będzie lotów z Pyrzowic do Erywania. Ani w kwietniu, ani w lipcu. Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał oficjalną decyzję odmowną dla węgierskich linii Wizz Air w sprawie upoważnienia do „wykonywania regularnych przewozów lotniczych” pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Armenii.

Piotr Adamczyk (Katowice Airport)
Katowice Airport

Przez ponad 80 dni Urząd Lotnictwa Cywilnego analizował złożony 16 stycznia przez węgierski Wizz Air wniosek o wydanie upoważnienia do wykonywania regularnych przewozów na trasach pomiędzy Polską a Armenią. W końcu dziś (7 kwietnia) wydał… decyzję odmowną.

Wizz Air przełożył debiutancki lot i zarzucił blokowanie rozwoju portu

Przypomnijmy, że pierwszy lot z Pyrzowic do Erywania miał się odbyć 29 kwietnia. Wczoraj węgierski przewoźnik poinformował, że wobec braku decyzji ULC-u zmuszony jest przesunąć inauguracyjny rejs na 2 lipca. W swym oświadczeniu nie krył rozczarowania wobec braku decyzji ULC-u zwracając uwagę, że UE podpisała z Armenią umowę o wspólnej przestrzeni powietrznej, w ramach której zarówno unijni, jak i armeńscy przewoźnicy mogą obsługiwać połączenia lotnicze pomiędzy krajami Unii a Armenią bez żadnych dodatkowych wymogów.

- Urzędu Lotnictwa Cywilnego ogranicza tym samym możliwość podróżowania polskim pasażerom i wstrzymuje rozwój polskich portów regionalnych, uniemożliwiając uruchomienie nowych połączeń do Armenii - stwierdził Wizz Air wyrażając jednocześnie nadzieję, że polski regulator dołoży wszelkich starań, aby „w najbliższym czasie dokumenty złożone przez Wizz Air zostały zaakceptowane, a tym samym polscy pasażerowie będą mogli podróżować na nowej trasie”.

Regulator w rzeczy samej szybko zareagował. Tyle, że – jak już wspomnieliśmy – wydając decyzję odmowną.

Umowa nie weszła w życie i nie może być stosowana: odpowiada ULC

Zdaniem ULC-u w sprawie tej nie mają zastosowania przepisy Umowy o wspólnym obszarze lotniczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, a Republiką Armenii, którą sporządzono w Brukseli 15 listopada 2021 r.

- Umowa ta nie weszła w życie i nie może być tymczasowo stosowana, a więc nie zastępuje aktualnie obowiązujących przepisów Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Armenii o cywilnej komunikacji lotniczej z 27 stycznia 1998 roku, której postanowienia uniemożliwiają pozytywne rozpatrzenie wniosku przewoźnika Wizz Air Hungary Ltd., ze względu na zawarty w niej warunek monodesygnacji – czytamy w komunikacie ULC-u.

Jak podaje Urząd w toku prowadzonego postępowania zwrócił się on do Komisji Europejskiej oraz Polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych o wyrażenie opinii w sprawie możliwości stosowania umowy UE-Armenia.

- Z otrzymanych odpowiedzi wynika wprost, iż powyższa Umowa nie weszła w życie i nie jest tymczasowo stosowana, jak również nie istnieją regulacje Unii Europejskiej, które mogłyby stanowić podstawę do administracyjnego stosowania umów międzynarodowych (takich jak Umowa UE-Armenia), które nie weszły w życie i nie są tymczasowo stosowane. Zgodnie z postanowieniami umowy UE-Armenia, może ona wejść w życie dopiero po zakończeniu procedury ratyfikacji lub zatwierdzenia przez wszystkie kraje UE – stwierdza ULC.

Jak twierdzi regulator o wszystkich czynnościach podejmowanych w sprawie informowano węgierskiego przewoźnika, który – jak czytamy w komunikacie - „na każdym jej etapie miał zapewnione prawo czynnego udziału w postępowaniu, w tym pełny dostęp do wszystkich dokumentów i informacji pozyskanych w procesie rozpatrywania wniosku”.

Lotnicze deja vu. Niedawno Pyrzowice straciły loty do Stambułu

Taki rozwój wypadków oznacza, że w krótkim czasie Katowice Airport tracą drugie, wydawałoby się, że już „pewne” nowe połączenie.

Kilka tygodni temu straciły dogadane już z Turkish Airlines loty do Stambułu. Przypomnijmy, że w tamtym przypadku turecki przewoźnik miał już od listopada wydaną przez ULC decyzję administracyjną pozwalającą wykonywać rejsy na tej trasie. Tyle, że przez kilka miesięcy ULC nie zatwierdził letniego rozkładu lotów (na okres od 26 marca do 28 października). Jak tłumaczył Urząd był to efekt złożenia deklaracji o chęci uruchomienia połączenia z Pyrzowic do Stambułu także przez PLL LOT, co wymuszałoby dokonanie uzgodnień między oboma przewoźnikami. Wiadomość o takowej deklaracji LOT-u wywołała nie lada zaskoczenie w Pyrzowicach, gdyż port o tej chęci przewoźnika nie został przez niego powiadomiony. Powszechnie podejrzewano, że jest to wyłącznie próba zablokowania startu Turkisha z Pyrzowic, a nie wyraz rzeczywistych intencji.

I faktycznie Turkish zrezygnował z uruchomienia połączenia do Stambułu z Pyrzowic. Będzie latać z podkrakowskich Balic. Podobnie jak i… PLL LOT.

Turkish Airlines

Może Cię zainteresować:

Dlaczego LOT bał się Turków w Pyrzowicach? „Bo zaniedbał to lotnisko i nie ma nad nim kontroli"

Autor: Michał Wroński

31/03/2023

Turkish Airlines w Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Michał Wroński: Pyrzowice straciły loty do Stambułu. To z daleka pachnie polityką. Po co nam premier z Katowic?

Autor: Michał Wroński

10/03/2023

Wizz Air - zdjęcie poglądowe

Może Cię zainteresować:

Kolejne zablokowane połączenie z Pyrzowic. ULC zwleka z wydaniem zgody na loty do Erywania

Autor: Arkadiusz Nauka

06/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon