Naukowcy zapraszają na Tydzień Skarbów. Będzie o złocie, skamieniałościach i zdrowiu

Przed nami kolejny tydzień pełen atrakcji w ramach cyklu 50 Tygodni w Mieście Nauki. Stanowi on część obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Hasłem przewodnim kolejnego tygodnia w tym cyklu są skarby. A żebyście sami nie musieli tracić czasu na szukanie największych atrakcji programu, to wybraliśmy je dla was. Oto nasza subiektywna dziesiątka.

pixabay.com
Szkielet pirata
  1. Skarby prehistorycznego świata – skamieniałości: zajęcia dla uczniów szkół podstawowych klas 7-8 i uczniów szkół średnich.
    O kluczowych momentach w historii życia na Ziemi, ustalanie wieku skał, czy powstawaniu różnych rodzajów skamieniałości opowiadać będzie dr Zuzanna Wawrzyniak, geolożka, pracowniczka Muzeum Nauk o Ziemi w Sosnowcu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
    Zajęcia odbywać się będą w poniedziałek (8 stycznia) między godz. 9 a 13 w Muzeum Nauk o Ziemi w Sosnowcu (ul. Będzińska 60). Wymagane są zapisy. Limit 25 osób.
  2. Geodezyjny świat nowych technologii
    Wydarzenie skierowane jest do uczniów szkół średnich oraz podstawowych. Będą mogli oni poczuć się jak operator drona, a także zobaczyć świat widziany z jego perspektywy.
    Odbywające się na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej we wtorek (9 stycznia) warsztaty poprowadzi dr inż. Aleksandra Mierzejowska. Przewidziano w sumie cztery grupy rozpoczynające zajęcia o godz. 9, 10, 11 i 12. Wymagane zapisy. Limit 20 osób.
  3. Geocaching – treasure hunting game…
    – terenowa gra dla poszukiwaczy skarbów Ziemi i nie tylko. Odbędzie się ona we wtorek (9 stycznia) na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, a poprowadzi ją Paweł Woźniak, pracownik Górnośląskiego Oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu. Wydarzenie jest adresowane dla uczniów szkół średnich. Wstęp wolny. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)
  4. Skarby w dłoni – warsztaty z rozpoznawania minerałów i skał
    Odbywające się w środę (10 stycznia) na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej wydarzenie przeznaczone jest dla uczniów szkół średnich i podstawowych. Poprowadzą je dr hab. Joanna Komorek i dr inż. Ewa Strzałkowska. Przewidziano cztery grupy rozpoczynające swoje zajęcia o godz. 9, 10, 11 i 12. Wymagane zapisy. Limit 12 osób.
  5. Skarby i podróbki – warsztaty gemmologiczne
    Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się jak odróżnić naturalne kamienie jubilerskie od syntetycznych i ich imitacji. Odbywające się w środę (10 stycznia) w Instytucie Nauk o Ziemi Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu (ul Będzińska 60, pok. 1223) zajęcia poprowadzi dr Dorota Środek Przewidziano cztery grupy rozpoczynające zajęcia o godz. 9.00, 10.15, 11.30 i 12.45. Wymagane zapisy. Limit 15 osób.
  6. Zdrowie jako skarb. Jak zadbać o zdrowie – swój największy skarb
    Odbywające się w środę (10 stycznia) w Społecznym Ministerstwie ds. Samotności w Katowicach, (ul. Mikołowska 44) poprowadzi prof. dr hab. n. med. Jan Duława – specjalista chorób wewnętrznych, nefrologii, hipertensjologii i angiologii. Jest on kierownikiem Katedry Chorób Wewnętrznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz ordynatorem Oddziału Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca SUM w Katowicach. Wstęp wolny.
  7. Warsztaty „Inwestycje alternatywne na przykładzie rynku metali szlachetnych, analiza i metody prognozowania kursów”
    Podczas odbywających się w środę (10 stycznia) zajęć można się będzie zapoznać z możliwościami inwestowania na rynku surowców i metali szlachetnych, dowiedzieć o ryzyku towarzyszącym tego typu inwestycjom, a także teoretycznie i praktycznie poznać tajniki analizy technicznej. Warsztaty odbywać się będą od godz. 11.40 do 13.20 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach (ul. Bogucicka 5, sala 6/16 CNTI). Poprowadzą je dr inż. Krzysztof Podgórski oraz mgr Mateusz Muszyński. Wymagane zapisy. Limit 30 osób.
  8. Maszyny i roboty odkrywają skarby… Pokazy działania maszyn górniczych oraz robotów
    Zaprezentowane zostaną maszyny górnicze stosowane aktualnie w kopalniach podziemnych, a także zdalnie sterowane roboty eksplorujące miejsca trudno dostępne. Będzie można dowiedzieć jak pracują maszyny górnicze i wcielić się w rolę ich operatora. Uczestnicy odbywającego się w czwartek (11 stycznia) na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej wydarzenia będą mogli ponadto spróbować swoich sił w poszukiwaniu i pozyskiwaniu minerałów w warunkach kosmicznych. Zajęcia odbywać się będą o godz. 10, 11 i 12, a poprowadzą je dr hab. inż. Piotr Cheluszka i mgr inż. Grzegorz Głuszek.
  9. Ile jest złota w Twoim smartfonie? – najcenniejsze i najdroższe metale – prezentacja rud metali wykorzystywanych w nowych technologiach
    Odbywające się w piątek, 12 stycznia wydarzenie poprowadzą dr hab. inż. Magdalena Kokowska-Pawłowska oraz dr inż. Jacek Nowak – pracownicy Katedry Geologii Stosowanej na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. Zaprezentują minerały stanowiące źródła pierwiastków niezbędnych do prawidłowego działania smartfonu. Początek wydarzenia o godz. 16 na wspomnianym powyżej wydziale. Wstęp wolny.
  10. Giełda skarbów Ziemi i nie tylko
    W sobotę i niedzielę (13 – 14 stycznia) na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej odbędzie się giełda minerałów, skał i skamieniałości wraz z kiermaszem biżuterii. Swoje zbiory zaprezentuje kilkudziesięciu wystawców, wśród nich grupa poszukiwaczy minerałów i skamieniałości, którzy na swoich stoiskach posiadają okazy pochodzące z Polski oraz różnych stron świata, a nawet pozaziemskie skały – meteoryty. Pojawi się też stoiska edukacyjne Juraparku w Krasiejowie i Państwowego Instytutu Geologicznego, odbędą się także otwarte warsztaty rękodzieła.
Katowice europejskie miasto nauki 2024

Może Cię zainteresować:

Tego jeszcze nie było! 50 tygodni festiwalu nauki w 2024 r. w Katowicach, by uczcić Europejskie Miasto Nauki

Autor: Katarzyna Pachelska

12/12/2023

Kato Science Corner 01

Może Cię zainteresować:

Tu Katowice chcą promować Miasto Nauki 2024. Na winklu Młyńskiej i Pocztowej powstał Kato Science Corner

Autor: Katarzyna Pachelska

14/09/2023

Prof. Tomasz Pietrzykowski

Może Cię zainteresować:

Prof. Pietrzykowski: Nasz ostry kryzys demograficzny dowodzi, że prawdziwe życie rodzi się i toczy gdzie indziej

Autor: Marcin Zasada

07/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon