W Gliwicach siatkarki mogą napisać historię na nowo. Dziś grają o półfinał mistrzostw świata

Mistrzostwa świata siatkarek przenoszą się do Gliwic. Przed turniejem mało kto się spodziewał, że w tamtejszej Arenie zagra reprezentacja Polski. Podopieczne Stefano Lavariniego piszą piękną historię i oby to nie był jej ostatni rozdział.

Fot. Instagram/agaa_kakaa
Siatkarki polska ms

Kilka tygodni temu w katowickim Spodku mieliśmy finał mistrzostw świata z udziałem reprezentacji Polski siatkarzy. Pozostał niedosyt, bo Biało-Czerwoni ostatecznie musieli zadowolić się srebrnymi medalami. To jednak i tak był wielki sukces, który potwierdził, że nasza siatkówka to absolutny światowy top.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w kobiecej siatkówce. Nasza drużyna narodowa w XXI wieku święciła sukcesy, ale jedynie w mistrzostwach Europy. W mistrzostwach świata graliśmy rzadko i przeważnie kończyło się szybkim odpadnięciem. Ostatni medal mieliśmy w... 1962 roku.

Awans, którego nikt się nie spodziewał

Przed tegorocznym mundialem kobiet nikt nie miał wielkich oczekiwań. Wyjście z grupy wydawało się pewniakiem, ale nikt nie liczył na taki sam scenariusz w następnej fazie zawodów. Okazało się jednak, że wszyscy nie docenili drużyny, którą od kilku miesięcy prowadzi Stefano Lavarini.

Polki zaczęły się wzbijać na wyżyny swoich umiejętności w drugiej fazie grupowej. W pamięci kibiców na długo zostanie zwycięstwo 3:0 nad Amerykankami. To mniej więcej tak, jakby nasi piłkarze podczas nadchodzącego mundialu ograli Argentynę 3:0. Potem były horrory z Kanadyjkami i Niemkami, które kończyły się naszymi zwycięstwami w tie-breakach.

Biało-Czerwone awansowały do ćwierćfinału i udało się to po raz pierwszy od 60 lat. To pokazuje, z jak wielkim sukcesem mamy do czynienia, a dziś nie można z pełnym przekonaniem powiedzieć, że na tym się skończy.

We wtorek 11 października Polki zagrają w ćwierćfinale z Serbkami. Tak się składa, że ten etap mistrzostw świata jest rozgrywany m.in. w hali Arena Gliwice. To miejsce niedawno gościło męską reprezentację, a teraz może być świadkami przepięknej historii w wykonaniu naszych pań.

- Każda z nas chce wygrywać. To jest w nas. Wszystkie wiemy, o co walczymy. Wyjdziemy na ten mecz głodne sukcesu. Nie boję się o emocje, bo wiem, że damy z siebie maksimum. Skupiam się na tym, że jest dobrze i że będzie dobrze - mówi Olivia Różański (za WP SportoweFakty).

Serbki faworytkami, ale...

Realia są jednak takie, że zwycięstwo Polek będzie rozpatrywane w kategorii gigantycznej sensacji i to znacznie większej niż wspomniane pokonanie Amerykanek. Serbki to jedne z głównych faworytek do złota, a podopieczne Lavariniego już raz przekonały się o sile tego zespołu.

Tydzień temu bezpośrednie starcie tych zespołów skończyło się wygraną Serbii 3:0. Nie można jednak zapominać, że w pierwszych dwóch setach nasze reprezentantki dzielnie walczyły i przegrały do 24 i 22. W ostatniej partii było trochę słabiej, bo polskie siatkarki zdobyły 18 punktów.

- Moim zdaniem Serbki nie grają tak efektownej siatkówki, jak siatkarki USA czy Brazylijki, ale ta ich gra jest bardzo ułożona i trudno jest je "złamać" mentalnie. Ale Gliwice to jest nowe rozdanie, wierzę, że ten mecz jest do wygrania - komentuje Kamila Witkowska (za WP SportoweFakty).

Mecz Polska - Serbia rozpocznie się o godzinie 20:30 we wtorek 11 października. Gdyby Biało-Czerwonym udało się awansować do półfinału, to rozegrają go także w Gliwicach, a wówczas rywalkami będą Amerykanki lub Turczynki.

Polska Włochy siatka

Może Cię zainteresować:

Decydująca bitwa o siatkarskie mistrzostwo świata w Spodku dla Włochów. Polska ze srebrem

Autor: Redakcja

11/09/2022

Stellantis Gliwice

Może Cię zainteresować:

W gliwickiej fabryce Stellantis produkować będą bazy pod zabudowę kamperów. „Rynek pojazdów rekreacyjnych przeżywa swój renesans”

Autor: Grzegorz Lisiecki

10/10/2022

Ulica Zwycięstwa Gliwice

Może Cię zainteresować:

Jest wstępna koncepcja przebudowy ulicy Zwycięstwa w Gliwicach. Głos mają sami mieszkańcy

Autor: Arkadiusz Nauka

04/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon