Niemal 10 tysięcy ton frachtu w Pyrzowicach. To był najlepszy kwartał w historii lotniska. To będzie też najlepszy rok?

W Katowice Airport nie zwalniają tempa. Po rekordach miesięcznych i kwartalnych w liczbie obsłużonych pasażerów na lotnisku odnotowano rekordowy kwartał w ruchu towarowym. – Nie można wykluczyć, że w segmencie cargo będzie to najlepszy rok w historii katowickiego lotniska – podkreśla Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, spółki zarządzającej Katowice Airport.

Fot. Piotr Adamczyk/ KTW PR
Pyrzowice statystyki cargo QI2024

Pierwszy kwartał 2024 roku był nie tylko najlepszym kwartałem w historii pyrzowickiego lotniska w liczbie obsłużonych pasażerów, ale także w segmencie cargo.

Pobity rekord z 2022 roku

Jak się okazuje, od stycznia do końca marca 2024 roku w katowickim terminalu cargo obsłużono w sumie 9 838 ton frachtu. To o 725 ton więcej (wzrost o 7,9 proc.) niż w Q1 2023. Na dodatek był to najlepszy pierwszy kwartał roku w całej historii Katowice Airport – wynik był o 480 ton cargo lepszy (wzrost o 5,1 proc.) niż w pierwszym kwartale 2022 roku, kiedy w to pyrzowickim terminalu towarowym obsłużono r9 358 ton załadunków.

– Zeszłoroczna popandemiczna korekta przewozów frachtu lotniczego spowodowała w Katowice Airport 11% spadek obsłużonych towarów w porównaniu z rekordowym 2022 rokiem – mówi Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA. – Jednak już w pierwszym kwartale br. cargo lotnicze zaczęło wracać na ścieżkę wzrostu, dlatego w tym roku spodziewamy się dobrych wyników i nie można wykluczyć, że w segmencie cargo będzie to najlepszy rok w historii katowickiego lotniska.

– Cargo to dla nas ważny obszar działalności, dlatego w programie inwestycyjnym Katowice Airport na lata 2024-2028 zaplanowaliśmy dużą rozbudowę strefy do obsługi frachtu lotniczego, w tym budowę minimum jednego nowego terminalu towarowego – zaznacza prezes Tomasik.

Wizz air pyrzowice

Może Cię zainteresować:

WizzAir usunął z systemu rezerwacyjnego ponad 100 tras, w tym także loty z Pyrzowic. Ta decyzja nie wpłynie jednak na statystyki Katowice Airport

Autor: Grzegorz Lisiecki

06/04/2024

Od 31 marca obowiązywać będzie rozkład Lato 2024 w Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Katowice Airport: 106 kierunków, 86 lotnisk, 30 państw w rozkładzie „Lato 2024”. To będzie rekordowy sezon w Pyrzowicach

Autor: Grzegorz Lisiecki

28/03/2024

Artur Tomasik

Może Cię zainteresować:

Półtora miliarda złotych na inwestycje w Pyrzowicach. Artur Tomasik, prezes GTL: „Sądzę, że uda nam się stworzyć dobrze zaprojektowany, funkcjonalny port”

Autor: Grzegorz Lisiecki

09/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon