Noc spadających gwiazd na terenie województwa śląskiego. Gdzie będzie można zobaczyć deszcz Perseidów?

Już w najbliższy piątek, 12 sierpnia w kilkunastu miejscach województwa śląskiego będzie można obejrzeć noc spadających gwiazd, zwanych również Łzami św. Wawrzyńca. Wydarzeniu będzie towarzyszyć oprawa artystyczna i naukowa, tak jak przy zbiorniku Pogoria III, gdzie dąbrowski pasjonat astronomii Dariusz Nelle, opowie o "deszczu" Perseidów i innych astronomicznych zjawiskach. Wszystkie miejsca, z których będzie można obejrzeć to wyjątkowe zjawisko opisaliśmy w galerii.

Po raz dziewiąty na plaży przy Pogorii III w Dąbrowie Górniczej odbędzie się wydarzenie pn. "Noc Spadających Gwiazd". W tym roku maksimum roju meteorów przypada na sobotę, 13 sierpnia. Jednakże organizatorzy z powodu utrudnień związanych z organizacją akcji i aktualnego oblegania zbiornika przez plażowiczów, postanowili przygotować wydarzenie w czwartek, 11 sierpnia.

"Noc Spadających Gwiazd" rozpocznie się przy Pogorii III o godzinie 15 od pokazu ratownictwa WOPR Dąbrowa Górnicza. Kolejnym punktem programu będzie międzypokoleniowy siedmiobój naukowy z dyscyplinami sportowo-naukowymi. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli zobaczyć również pokazy udzielania pierwszej pomocy, pracę psów poszukiwawczych, wóz strażacki z OSP Siewierz oraz zagrać w boule na plaży. Główną atrakcja wieczoru będzie prelekcja z Dariuszem Nellą, z którym będzie można obejrzeć przy wygaszonych światłach rój Perseidów.

– Spojrzymy między innymi na Jowisza i Saturna. Główną atrakcją będzie obserwacja roju Perseidów – to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca–24 sierpnia. Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Co roku Ziemia w swej okołosłonecznej wędrówce wpada na rój meteoroidów związany z tą kometą, a małe drobiny, które wchodzą w jego skład, rozpędzone do 59 km/s dostają się do atmosfery i spalają się, tworząc zjawisko „spadających gwiazd” nazwanych Perseidami – wyjaśnia Dariusz Nelle. – Dodatkową atrakcją będzie prezentacja multimedialna o gazowych olbrzymach Układu Słonecznego oraz pokazy nocnego nieba.

Perseidy, a więc tzw. "deszcz meteorów" spadający z punktu w gwiazdozbiorze Perseusza, związane są wyżej opisaną kometą, która okrąża Słońce mniej więcej co 133 lata. Obecnie znajduje się ona około 35 stopni na południe i około 42 jednostki astronomiczne od Słońca. Aktualnie nie jest widoczna
w teleskopie, ale będzie można zaobserwować ją nie tylko za pomocą przyrządów optycznych, ale również gołym okiem, w 2126 roku. Pozostałości komety – Perseidy – miłośnicy astronomii mogą obserwować do 17 lipca do 24 sierpnia.

Nie gwiazdy, a drobiny materii

Dariusz Nelle, dąbrowski pasjonat astronomii od kilkudziesięciu lat pasjonuje się astronomią. W latach 1982-2000 należał do Polskie Towarzystwa Miłośników Astronomii, do którego ponownie dołączył w 2017 roku. Na co dzień prowadzi szkolne obserwatorium astronomiczne w Szkole Podstawowej nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi im. Związku Orła Białego w Dąbrowie Górniczej.

Dariusz Nelle
Dariusz Nelle

Wydarzenie organizowane przez Akademię WSB będzie jego IX "Nocą Spadających Gwiazd", podczas której będzie prowadził prelekcję. - Podczas akcji przy Pogorii III będę uczestniczył jako gość specjalny. Razem z publicznością od godziny 20 będziemy starali się wypatrzeć na nocnym niebie "spadających gwiazd". W tym roku może być to utrudnione, ze względu na zbliżającą się pełnię księżyca, która przypada na piątek, 12 sierpnia.

Nelle podkreśla, że tzw. "spadające gwiazdy" to nic innego jako drobiny materii, które wchodząc w ziemską atmosferę z ogromną prędkością (59 km/s) ulegają spaleniu. Pasjonat astronomii podkreśla, że opisywana materia jest wielkości ziarnka piasku. W trakcie maksimum roju można zobaczyć około stu takich zjawisk na godzinę.

Mieszkaniec Dąbrowy Górniczej dodaje, że "Noc Spadających Gwiazd" najlepiej spędzić z dala od cywilizacji, na łonie natury. - Ważne jest, by udać się w miejsce, gdzie nie dociera światło z latarń miejskich. Dobrym wyborem będą niewysokie wzniesienia lub góry, gdzie naturalnie nie dociera światło. Tam obserwacja aktywności roju będzie najefektywniejsza.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon