Noc spadających gwiazd w województwie śląskim. Gdzie będzie można zobaczyć deszcz Perseidów?

12 sierpnia w co najmniej kilkunastu miejscach województwa śląskiego będzie można uczestniczyć w nocy spadających gwiazd, zwanych również Łzami św. Wawrzyńca. Wydarzeniu będzie towarzyszyć oprawa artystyczna i naukowa, tak jak na Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, gdzie odbędzie się między innymi wykład naukowy. Wszystkie miejsca, z których będzie można obejrzeć to wyjątkowe zjawisko opisaliśmy w galerii.

Noc spadających gwiazd 2023 w województwie śląskim

Już po raz dziesiąty na plaży przy Pogorii III w Dąbrowie Górniczej odbędzie się wydarzenie pn. "Noc Spadających Gwiazd". W tym roku maksimum roju meteorów przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. W tym roku imprezie będzie towarzyszyć wydarzenie o charakterze tanecznym.

- Każdego roku w połowie sierpnia wybitnie spełniają się marzenia, a to za sprawą spadających gwiazd. Zadbajmy o nasze marzenia i spotkajmy się z Erą Nowych Kobiet Zagłębie i z Tanecznie Zakręconymi Monika & Kasia na plaży Pogorii III. Zbiórka przy molo o godz. 20.30 w sobotę 12 sierpnia - zachęcają organizatorzy wydarzenia.

W trakcie nocy spadających gwiazd odbędą się zajęcia ruchowe, czyli nocny taniec na łonie natury, mobilizacja kręgosłupa oraz terapia w ruchu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny

Noc spadających gwiazd, czyli łez świętego Wawrzyńca

- Rój Perseidów to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca–24 sierpnia. Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Co roku Ziemia w swej okołosłonecznej wędrówce wpada na rój meteoroidów związany z tą kometą, a małe drobiny, które wchodzą w jego skład, rozpędzone do 59 km/s dostają się do atmosfery i spalają się, tworząc zjawisko „spadających gwiazd” nazwanych Perseidami – wyjaśnia Dariusz Nelle, popularyzator astronomii i członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Nelle podkreśla, że tzw. "spadające gwiazdy" to nic innego jako drobiny materii, które wchodząc w ziemską atmosferę z ogromną prędkością (59 km/s) ulegają spaleniu. Pasjonat astronomii podkreśla, że opisywana materia jest wielkości ziarnka piasku. W trakcie maksimum roju można zobaczyć około stu takich zjawisk na godzinę.

Perseidy, a więc tzw. "deszcz meteorów" spadający z punktu w gwiazdozbiorze Perseusza, związane są wyżej opisaną kometą, która okrąża Słońce mniej więcej co 133 lata. Obecnie znajduje się ona około 35 stopni na południe i około 42 jednostki astronomiczne od Słońca. Aktualnie nie jest widoczna w teleskopie, ale będzie można zaobserwować ją nie tylko za pomocą przyrządów optycznych, ale również gołym okiem, w 2126 roku. Pozostałości komety – Perseidy – miłośnicy astronomii mogą obserwować do 17 lipca do 24 sierpnia.

Członek PTMA dodaje, że "Noc Spadających Gwiazd" najlepiej spędzić z dala od cywilizacji, na łonie natury.

- Ważne jest, by udać się w miejsce, gdzie nie dociera światło z latarń miejskich. Dobrym wyborem będą niewysokie wzniesienia lub góry, gdzie naturalnie nie dociera światło. Tam obserwacja aktywności roju będzie najefektywniejsza.

Noc spadających gwiazd

Może Cię zainteresować:

„Noc spadających gwiazd” na Małej Czantorii w Beskidzie Śląskim. Perseidy były, było też zimno

Autor: Martyna Urban

13/08/2022

Noc Spadająych Gwiazd 2023

Może Cię zainteresować:

Noc Spadających Gwiazd ponownie w Piekarach. Jedną z atrakcji będzie mobilne planetarium

Autor: Martyna Urban

03/08/2023

Damian Dąbrowski

Może Cię zainteresować:

Prognozy pogody Damiana Dąbrowskiego sprawdzają się niemal zawsze, a on sam dba o swoją wiarygodność. „Co mi z tego przyjdzie, że zapowiem jakąś tam zimę?”

Autor: Katarzyna Pachelska

07/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon