Od 1 lutego można składać wnioski o 800 Plus na nowy okres świadczeniowy. Przypominamy, jak to zrobić

Od czwartku (1 lutego) rodzice i opiekunowie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia, mogą składać wnioski o 800 Plus na nowy okres świadczeniowy. Nowy, czyli ten trwający od 1 czerwca tego roku do 31 maja 2025 r. Wnioski składa się tylko elektronicznie, a dopełnienie tego do końca kwietnia gwarantuje zachowanie ciągłości wypłaty świadczenia.

mat. gov.pl
Swiadczenie 500 Plus

Od 1 stycznia dawne 500 Plus stało się 800 Plus. Nie zmieniły się natomiast zasady przyznawania tego świadczenia (przysługuje na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę) i formalności, które trzeba dopełnić, aby z tego świadczenia skorzystać. A to oznacza, że aby w kolejnym okresie rozliczeniowym (tj. od 1 czerwca tego roku do 31 maja 2025 r.) otrzymywać 800 Plus należy złożyć stosowny wniosek. Można to będzie zrobić już od 1 lutego.

Aplikacja? Nic prostszego

Jak przypomina ZUS, wnioski składa się tylko elektronicznie. Rodzice i opiekunowie mogą to zrobić za pomocą profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, za pośrednictwem bankowości elektronicznej czy portalu Emp@tia, jak również poprzez aplikację mZUS, która jest dostępna na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety). (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

Aby korzystać z bezpłatnej aplikacji mZUS najpierw należy ją pobrać ze sklepów Google Play albo App Store. Zawiera ona funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 800 Plus. Jeśli wniosek o takie świadczenie złożono w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to rodzic może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych (w razie potrzeby, można go także edytować). Podobnie jak w przypadku PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to klient może w kreatorze wniosku pobrać ich dane (m.in. PESEL, datę urodzenia) automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać ich ręcznie.

Im szybciej, tym lepiej

Rodzice i opiekunowie muszą pamiętać, że pisma, informacje i decyzje dotyczące świadczenia 800 plus są im przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS, nawet jeśli wniosek był składany przez bankowość elektroniczną czy portal Emp@tia. Jeżeli rodzic złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, to ZUS założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku.

Przedstawiciele ZUS podkreślają, że od daty złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia.

– Jeśli rodzic złoży prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami do 30 kwietnia 2024 r. ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2024 r., co oznacza, że rodzic zachowa ciągłość wypłaty świadczenia 800 plus – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

W ubiegłym roku w województwie śląskim świadczenia wychowawcze zostało przyznane na około 800 tys. dzieci. Kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła 4 mld 573 mln zł.

500 plus

Może Cię zainteresować:

Odbiorcy 800 plus na celowniku. ZUS ostrzega przed oszustami i próbą wyłudzenia danych

Autor: Michał Wroński

23/01/2024

Dzieci 500 plus

Może Cię zainteresować:

Pieniądze od państwa nie pomogły. Dzieci na Śląsku rodzi się mniej niż przed 500 plus

Autor: Michał Wroński

19/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon