Odnaleziono wszystkich górników z KWK "Zofiówka". Trwa transport na powierzchnię

Po 87 godzinach akcji odnaleziono ostatnich górników, którzy zostali uwięzieni prawie 1000 metrów pod ziemią w KWK "Zofiówka" w Jastrzębiu-Zdroju. - Kolejny zastęp przystąpił do uwolnienia ostatnich dwóch poszkodowanych górników spod konstrukcji przenośnika taśmowego - informuje Jastrzębska Spółka Węglowa.

ARC
KWK "Zofiówka"

Do wstrząsu w KWK "Zofiówka" w Jastrzębiu-Zdroju doszło w sobotę, 23 kwietnia. W zagrożonym rejonie pracowało 52 górników, ale dziesięciu nie udało się wydostać na powierzchnię. Potwierdzono śmierć sześciu z nich.

Lampy ostatnich czterech górników, którzy zostali uwięzieni prawie 1000 metrów pod ziemią, namierzono w zalewisku o głębokości około półtora metra. Ratownicy dostarczyli tam cztery pompy, przy pomocy których rozpoczęli obniżanie poziomu lustra wody. We wtorek, 26 kwietnia, odnaleziono poszukiwanych.

- Mija 87 godzina akcji. Ratownicy wydobyli z zalewiska w chodniku dwóch z czterech poszkodowanych górników. Obaj górnicy w tej chwili są transportowani przez zastępy ratowników do bazy ratowniczej. Kolejny zastęp przystąpił do uwolnienia ostatnich dwóch poszkodowanych górników spod konstrukcji przenośnika taśmowego, który znajduje się w zalewisku - informuje biuro prasowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Przypomnijmy, że wcześniej w KWK "Pniówek" w Pawłowicach doszło do kilkunastu wybuchów metanu. Zmarło dotąd siedmiu górników. 20 przebywa wciąż w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Niebezpieczny rejon kopalni został odcięty. Zostało w nim siedmiu pracowników, którzy są uznawani za zaginionych.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

KWK "Zofiówka"

Żałoba w woj. śląskim po tragedii w KWK "Zofiówka"

KWK Zofiówka

Ratownicy odnaleźli kolejnego górnika w KWK "Zofiówka"

Zofiowka 03 fot agnieszka materna

Tragiczny bilans wstrząsu w "Zofiówce" wzrósł do 4

KWK Zofiówka

Pierwszy z czterech górników w KWK "Zofiówka" nie żyje

Prezydent Duda w KWK Zofiówka

Prezydent Duda: "Wypadki w 2 kopalniach bez związku ze sobą"

Z ostatniej chwili2

KWK "Zofiówka". Ratownicy dotarli do czterech górników

KWK Zofiówka

Specjalne kontrole w kopalniach zapowiada premier