Opole z lat 70. XX wieku - sentymentalna podróż w czasie... Uliczny handel, zdjęcia rynku, ratusza, motoryzacja i nie tylko

Syrena 104, Fiat 125p, San H100B. Uliczny handel, zdjęcia rynku i ratusza. Zapraszamy w sentymentalną podróż. Kierunek - przeszłość! Zobaczcie, jak wyglądało Opole na początku lat 70. XX wieku.

W 1963 roku zorganizowany został I Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, który w latach 70. cieszył się już wielką popularnością. Jak wówczas wyglądało miasto? Warto pamiętać, że w roku 1973, w którym zrobiono zdjęcia, Opole nie miało jeszcze swojego największego blokowiska, czyli osiedla Związku Walki Młodych (dziś Armii Krajowej, choć opolanie nadal używają nazwy ZWM), które powstało na przełomie lat 70. i 80. Na fotografiach widzimy za to sporo ujęć rynku i kamienic w tej części miasta.

Dzięki zdjęciom widać, jakie samochody jeździły wówczas ulicami. Po moście Piastowskim poruszają się Syrena 104 (na innym zdjęciu jest jeszcze starszy model, 103) i Fiat 125p. Na innej fotografii widać autobus komunikacji miejskiej – na linii 4 kursował wówczas San H100B. Widać również zaparkowane samochody, wśród nich Syrenę 104, Skodę 100 i, prawdopodobnie – na niemieckich tablicach – DKW Junior. W oddali pędzi Wartburg 311.

Co jeszcze? Oczywiście najbardziej znany opolski postument i popularne miejsce spotkań, czyli pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego na placu Wolności. Są też zdjęcia mostu Groszowego nad Młynówką, zwanego też „Zielonym Mostkiem”, który prowadzi na wyspę Bolko. Most Groszowy, dodajmy, to jedno z ulubionych miejsc zakochanych par.

Udajmy się zatem w sentymentalną podróż do Opola z roku 1973.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon