Plan generalny dla Katowice Airport na lata 2023-2043 został zatwierdzony przez ministerstwo. „Przed nami kolejne, wymagające projekty”

Ministerstwo Infrastruktury zatwierdziło „Plan Generalny lotniska Katowice-Pyrzowice na lata 2023-2043”, w którym zawarto wizję rozwoju Katowice Airport. – Przed nami kolejne, wymagające projekty zaplanowane w ramach programu inwestycyjnego, w tym m.in. budowa głównego terminalu pasażerskiego. Spółka jest dobrze przygotowana do całego procesu – podkreśla Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza lotniskiem w Pyrzowicach.

Fot. Piotr Adamczyk/ KTW PR
Katowice Airport z zatwierdzonym Planem Generalnym na lata 2023-2043

Wyjaśnijmy od razu: plan generalny to jeden z najważniejszych strategicznych dokumentów dla zarządzającego lotniskiem użytku publicznego (w przypadku Katowice Airport – dla Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego).

– Obowiązek jego przygotowania znajduje umocowanie prawne w ustawie „Prawo lotnicze” z dnia 3 lipca 2002 roku, a konkretnie w jej nowelizacji z 2011 roku, która nałożyła na zarządzających lotniskami użytku publicznego obowiązek opracowania planu generalnego, który jest planem rozwoju portu na okres 20 lat – mówi Piotr Adamczyk, rzecznik Katowice Airport. – Ponadto, zgodnie z ustawą „Prawo lotnicze”, zarządzający lotniskiem powinien aktualizować plan generalny w okresach pięcioletnich lub częściej, jeżeli istniejące lub projektowane cechy techniczno-eksploatacyjne lotniska lub warunki ekonomiczne, operacyjne, środowiskowe oraz finansowe wymagają wprowadzenia istotnych zmian w tym planie.

Wizja rozwoju Katowice Airport i jej aktualizacje

Warto przypomnieć, że pierwsze wydanie planu generalnego dla Katowice Airport zostało przygotowane w 2008 roku przez konsorcjum firm Egis-Avia, Egis-Avia Polska, Biuro Studiów i Projektów Lotniskowych Polconsult. Był to plan do roku 2034. Co ciekawe, zarządzający lotniskami nie mieli jeszcze wówczas ustawowego obowiązku opracowania takiego dokumentu. Z kolei we wrześniu 2014 roku Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, spółka zarządzająca lotniskiem w Pyrzowicach, przedstawiło kolejne, tym razem już obowiązkowe wydanie planu generalnego – na lata 2014-2034. Dokument uwzględniał m.in. uruchomioną w maju 2015 roku nową drogę startową. Natomiast w maju 2019 roku minister infrastruktury zatwierdził „Plan Generalny Katowice Airport na lata 2017-2037”.

W 2020 roku doszło do zmian w planie generalnym – zaktualizowano bowiem lokalizacje planowanych na pyrzowickim lotnisku inwestycji, w tym lokalizacji budowy nowoczesnego, multimodalnego węzła przeładunkowego. Zmiany zostały zatwierdzone przez ministra infrastruktury 15 grudnia 2021 roku.

Tymczasem prace nad najnowszą wersją planu generalnego dla Katowice Airport, GTL rozpoczął na początku 2023 roku. Po ich zakończeniu, dokument został zatwierdzony przez zarząd spółki, przyjęty przez Radę Nadzorczą GTL, a także skonsultowany z 12 gminami położonymi w okolicy lotniska. Dokument został ponadto zaopiniowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, uzgodniony przez Ministerstwo Obrony Narodowej, a także przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

– Zwieńczeniem całego procesu było zatwierdzenie przez Ministerstwo Infrastruktury aktualizacji „Planu Generalnego Lotniska Katowice-Pyrzowice (EPKT) na lata 2023-2043” w zakresie zgodności z polityką transportową kraju, co nastąpiło 18 listopada 2024 roku – informuje Piotr Adamczyk.

„Od 17 lat jesteśmy w ciągłym procesie inwestycyjnym”

Najnowszy plan generalny zawiera wizję rozwoju lotniska Katowice – Pyrzowice do roku 2043, zaś punktem wyjścia aktualizacji był rok 2022. Kolejne etapy planu to okres do roku 2028, a następnie do roku 2043. Jak wyjaśniają w GTL, okresy te wynikają z realizacji przyjętego planu inwestycyjnego, strategii rozwoju, planowanego rozwoju siatki połączeń pasażerskich i cargo na tle prognoz ruchu dla polskiego rynku lotniczego.

Co znajduje się w dokumencie? Między innymi zaktualizowane prognozy ruchu lotniczego, informacje na temat przepustowości infrastruktury zarówno w terminalach, jak i polach ruchu naziemnego – na drodze startowej, drogach kołowania i płytach postojowe. Są też – a jakże – kwestie ekonomiczno-finansowe dotyczące obecnej, jak i planowanej sytuacji spółki GTL. Są też koncepcje zapewnienia służb żeglugi powietrznej oraz rozwoju przestrzennego wraz z zagospodarowaniem stref wokół lotniska.

– Ważną częścią planu jest „Załącznik 2 – Powierzchnie ograniczające wysokość zabudowy”, w którym przedstawiono obszar objęty planem, z określeniem zasięgu i parametrów dopuszczalnych gabarytów obiektów budowlanych i naturalnych na lotnisku i w jego otoczeniu – podkreśla rzecznik lotniska.

Zatwierdzenie przez Ministerstwo Infrastruktury „Planu Generalnego lotniska Katowice-Pyrzowice do roku 2043” oznacza, że jest on zgodny z takimi rządowymi, strategicznymi dokumentami jak: „Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)”, „Strategia Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku”, „Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030”, ponadto wypełnia założenia „Polityki rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030 r. (z perspektywą do 2040 r.)”.

– Sprawny proces inwestycyjny nie może przebiegać bez dobrego planowania, a na lotnisku punktem wyjścia dla skutecznego rozwoju infrastruktury jest plan generalny – zaznacza Artur Tomasik, prezes GTL SA. – Zawsze przywiązywaliśmy ogromną wagę do tego dokumentu, i to jeszcze w czasach, kiedy jego opracowanie nie było obowiązkowe. Warto podkreślić, że od 2012 roku poszczególne wydania planu generalnego przygotowujemy siłami naszego zespołu. Od 17 lat jesteśmy w ciągłym procesie inwestycyjnym, w tym czasie zrealizowaliśmy w Katowice Airport kilkadziesiąt inwestycji, w tym budowę nowej drogi startowej. Przed nami kolejne, wymagające projekty zaplanowane w ramach programu inwestycyjnego do 2032 roku, w tym m.in. budowa głównego terminalu pasażerskiego. Spółka jest dobrze przygotowana do całego procesu.
KTW baza służb

Może Cię zainteresować:

W Pyrzowicach inwestycja za inwestycją: nowa baza dla lotniskowych służb, węzeł przeładunkowy, parking. Zobaczcie zdjęcia

Autor: Grzegorz Lisiecki

14/12/2024

Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Na problemy w Balicach najlepsze Pyrzowice. Nie od dziś. A pamiętacie historię z Turkish Airlines?

Autor: Grzegorz Lisiecki

06/12/2024

Lotnisko w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Tego jeszcze w Katowice Airport nie było: 6 milionów pasażerów obsłużonych w ciągu roku! „To kolejny kamień milowy w rozwoju katowickiego lotniska”

Autor: Grzegorz Lisiecki

28/11/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon