Platforma Obywatelska traci Chorzów. Nowy prezydent Szymon Michałek skazany na koalicję z PiS-em

Szymon Michałek, nowy prezydent Chorzowa, wybrany już w I turze, będzie w Radzie Miasta skazany na koalicję z Prawem i Sprawiedliwością. Choć on sam wyraźnie pokonał startującego pod szyldem KWW Koalicji Obywatelskiej dotychczasowego prezydenta miasta Andrzeja Kotalę, to jednak minimalną przewagę w Radzie Miasta będzie miała Platforma Obywatelska. W tej sytuacji języczkiem u wagi stanie się mała grupka radnych PiS.

https://www.facebook.com/MichalekSzymon
Szymon Michalek

To bez wątpienia największa sensacja niedzielnych wyborów samorządowych w województwie śląskim.

Szymon Michałek prezydentem Chorzowa w I turze. Andrzej Kotala na łopatkach

Andrzej Kotala, urzędujący od dekady prezydent Chorzowa, żegna się ze stanowiskiem. I to żegna już w pierwszej turze! Jego rywal, popierany przez środowiska kibiców Ruchu Chorzów Szymon Michałek zdecydowanie wygrał pierwszą (i jak się okazało, jedyną rundę) zdobywając ponad 19,5 tysiąca głosów (tj. 54,67 proc.). Na kontynuację rządów Andrzeja Kotali postawiło ponad 12,1 tys. osób głosujących, zaś na kandydata Prawa i Sprawiedliwości, Grzegorza Krzaka – nieco ponad 4 tys. wyborców (11,41 proc. głosujących).

Wśród wyborców Szymona Michałka zapanowała euforia. Zapowiadają nową kartę w historii Chorzowa i oczekują zmian w mieście. Tego jednak ekipa Szymona Michałka własnymi siłami nie będą w stanie przeprowadzić. W Radzie Miasta po staremu bowiem najwięcej radnych będzie miała PO. Faktem jest, że tym razem trudno będzie o mówić o dominacji, jak to miało miejsce przez ostatnie 5 i pół roku kiedy to wśród 25 radnych PO miała 19, a PiS – 6.

Platforma straciła w Chorzowie, ale i tak ma najwięcej radnych

Chorzowska Platforma Obywatelska, podobnie jak sam Andrzej Kotala, zebrała w niedzielę srogie lanie, tracąc w Radzie niemal połowę stanu posiadania. Zdobyte 10 mandatów to wciąż jednak będzie największa siła w radzie. KWW Szymona Michałka wprowadził do rady 9 swoich przedstawicieli, zaś PiS – czterech. Jak widać, PiS również stracił 1/3 swego stanu posiadania w radzie, ale to on może okazać się drugim, obok Szymona Michałka, zwycięzcą tych wyborów, gdyż jego czterech radnych będzie „języczkiem u wagi” niezbędnym do zapewnienia Michałkowi stabilnego poparcia w radzie miasta. Ich poparcie, czy nawet życzliwa neutralność zapewne będzie miało swoją cenę...

Najnowsze wyniki. Dane z 8 kwietnia 2024:

Prezydenci 1

Może Cię zainteresować:

W tych miastach nie będzie II tury: Katowice, Chorzów, Żory, Piekary Śląskie i Wojkowice. Znane są już wyniki wyborów samorządowych

Autor: Michał Wroński

08/04/2024

Wybory 2024 sejmik slask

Może Cię zainteresować:

W sejmiku już nie powtórzy się scenariusz z Wojciechem Kałużą. Wybory wygrywa Koalicja Obywatelska. A regionaliści?

Autor: Marcin Zasada

07/04/2024

Katarzyna kuczynska budka foto

Może Cię zainteresować:

Niespodzianka w Gliwicach. Kuczyńska-Budka zdecydowanie wygrywa ze Śpiewokiem. Będzie druga tura. ,,Kończy się era Zygmunta Frankiewicza"

Autor: Szymon Karpe

07/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon