W Zabrzu do drugiej tury wyborów weszły Agnieszka Rupniewska i Małgorzata Mańka-Szulik

Agnieszka Rupniewska i urzędująca gospodarz miasta Małgorzata Mańka-Szulik zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich w Zabrzu. W pierwszej turze górą była Rupniewska, zaś Mańka-Szulik o mało co zakończyłaby rywalizację o prezydenturę już w pierwszej turze.

UM Zabrze
Malgorzata Manka Szulik

W Zabrzu szykuje się powtórka z wyborów samorządowych roku 2018. Wówczas także w drugiej turze rywalizacji o prezydenturę zmierzyły się Małgorzata Mańka-Szulik oraz Agnieszka Rupniewska. Wygrała ta pierwsza, zdobywając niespełna 24 tys. głosów (51,59 proc.). Rupniewską dzieliło wtedy od wygranej mniej niż 1500 głosów (postawiło na nią niespełna 22,4 tys. osób tj. 48,4 proc. głosujących).

Najnowsze wyniki. Dane z 8 kwietnia 2024:

W Zabrzu pojedynek kobiet w II turze wyborów

To, co różni tamtą sytuację od obecnej jest kolejność po pierwszej turze – wówczas to Rupniewska musiała gonić Mańkę-Szulik, która w pierwszej rundzie zdobyła niemal 5 tys. głosów więcej. Tym razem role się odwróciły – w pierwszej turze górą była startująca pod szyldem KWW Koalicji Obywatelskiej Rupniewska, która zdobyła ponad 13,4 tysiąca głosów (27,44 proc. ogółu). Na kontynuację rządów prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik postawiło nieco ponad 10,6 tys. osób (21,73 proc.). Dla porównania, w 2018 r. w pierwszej turze Mańkę-Szulik poparło ponad 16,7 tys. głosujących, więc można mówić o „żółtej kartce” wystawionej jej przez wyborców. Dodajmy, że urzędująca prezydent w niedzielnych wyborach o „włos” (a konkretnie o 154 głosy) wyprzedziła Kamila Żbikowskiego (KWW Lepsze Zabrze Kamila Żbikowskiego), którego poparło 21,41 proc. głosujących.

Przed drugą rundą dla obu kandydatek kluczowe będzie (poza podtrzymaniem mobilizacji u własnych wyborców) to na ile uda im się przejąć głosy pozostałych pięciu startujących, którzy swój udział zakończyli na pierwszej rudzie. A jest się o co bić, bo na ową piątkę zagłosowało w sumie niemal 24,9 tysięcy zabrzan. Biorąc pod uwagę, że po pierwszej turze przewaga Agnieszki Rupniewskiej nad Małgorzatą Mańką-Szulik wynosi ok. 2,8 tys. głosów, to sprawa wyniku w drugiej turze wciąż jeszcze pozostaje otwarta. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

W Radzie Miasta w Zabrzu zwycięża Koalicja Obywatelska

Wszystko już jasne natomiast w zabrzańskiej Radzie Miasta, gdzie zdecydowanym zwycięzcą okazała się KO, która wprowadziła do rady 11 swoich kandydatów. KWW Lepsze Zabrze Kamila Żbikowskiego będzie miało 5 radnych, KWW Małgorzaty Mańki-Szulik (obecna prezydent, nawet w razie reelekcji, będzie więc miała bardzo słabe zaplecze w radzie) i KW PIS – po czterech, zaś KW Zabrzańska Inicjatywa Społeczna – jednego.

Szymon Michalek

Może Cię zainteresować:

Platforma Obywatelska traci Chorzów. Nowy prezydent Szymon Michałek skazany na koalicję z PiS-em

Autor: Michał Wroński

08/04/2024

Prezydenci 1

Może Cię zainteresować:

W tych miastach nie będzie II tury: Katowice, Chorzów, Żory, Piekary Śląskie i Wojkowice. Znane są już wyniki wyborów samorządowych

Autor: Michał Wroński

08/04/2024

Tomasz slupik1

Może Cię zainteresować:

Wybory samorządowe 2024. Po niemrawej kampanii są wyborcze niespodzianki. Kto będzie rządził województwem śląskim? Komentarz dr. Tomasza Słupika

Autor: Szymon Karpe

07/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon