W tych miastach nie będzie II tury: Katowice, Chorzów, Żory, Piekary Śląskie i Wojkowice. Znane są już wyniki wyborów samorządowych

Szymon Michałek w Chorzowie, Marcin Krupa w Katowicach, Sława Umińska-Kajdan w Piekarach Śląskich, Waldemar Socha w Żorach, Tomasz Szczerba w Wojkowicach – oto już pewni zwycięzcy wyborczej niedzieli w swoich miastach i gminach.

Prezydenci 1

Państwowa Komisja Wyborcza podała już ostateczne wyniki niedzielnych (7 kwietnia) wyborów dla Chorzowa, Żor, Piekar Śląskich, Wojkowic, Jastrzębia-Zdroju, czy Siemianowic Śląskich.

Najnowsze wyniki. Dane z 8 kwietnia 2024:

Największa sensacja nastąpiła w Chorzowie, gdzie dotychczasowy prezydent Andrzej Kotala (rządził miastem od roku 2010) przegrał z popieranym m.in. przez środowiska kibiców Ruchu Chorzów Szymonem Michałkiem. I to przegrał na tyle zdecydowanie, że drugiej tury w Chorzowie nie będzie – Michałek zdobył bowiem 54,67 proc. głosów i tym samym to on będzie nowym prezydentem Chorzowa. Na Kotalę postawiło 33,92 proc. głosujących.

Druga tura nie będzie także potrzebna w Piekarach Śląskich, gdzie reelekcję zapewniła sobie urzędująca od dekady Sława Umińska – Kajdan (52 proc. poparcia), w Żorach, gdzie rządzący od roku 1998 prezydent Waldemar Socha rządzić będzie dalej (54,96 proc.) oraz w Wojkowicach, gdzie formalności stało się zadość, gdy burmistrz Tomasz Szczerba nie miał kontrkandydata i pozostawało mu tylko zdobyć ponad połowę z oddanych do urny głosów. Wynik? 83,68 proc. poparcia załatwia sprawę.

II tury nie będzie też w Czeladzi, gdzie z poparciem 83,5 % wygrał dotychczasowy burmistrz Zbigniew Szaleniec. Podobna sytuacja w Radzionkowie, gdzie Gabriel Tobor zwyciężył o włos przekraczając 50% głosów - dostał 50,66%.

PKW nie podała jeszcze oficjalnych danych z wszystkich obwodów wyborczych w Katowicach, ale już od wczorajszego wieczora wiadomo, że tam również wybory prezydenckie już w I turze zdecydowanie wygrał urzędujący od dekady w ratuszu Marcin Krupa.

Tomasz slupik1

Może Cię zainteresować:

Wybory samorządowe 2024. Po niemrawej kampanii są wyborcze niespodzianki. Kto będzie rządził województwem śląskim? Komentarz dr. Tomasza Słupika

Autor: Szymon Karpe

07/04/2024

Wybory 2024 sejmik slask

Może Cię zainteresować:

W sejmiku już nie powtórzy się scenariusz z Wojciechem Kałużą. Wybory wygrywa Koalicja Obywatelska. A regionaliści?

Autor: Marcin Zasada

07/04/2024

Wybory wieczor wyborczy krupa

Może Cię zainteresować:

Gorąca atmosfera w sztabie wyborczym Marcina Krupy. Obecny prezydent Katowic zdobył, wg wstępnych wyników exit poll 66,5 proc. głosów i wygrał w pierwszej turze

Autor: Katarzyna Pachelska

07/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon