Pracownia Medusa Group z Bytomia zdobyła I nagrodę za projekt polskiego pawilonu na Expo w Osace w 2025, ale nie będzie on realizowany

To był bardzo dziwny konkurs. Bo po co ogłaszać takowy, skoro potem okazuje się, że "żadna z koncepcji konkursowych nie będzie realizowana"? Tym samym, mimo ogłoszenia wyników konkursu na projekt polskiego pawilonu na Expo w Osace w 2025, nadal nie wiadomo, jak będzie on wyglądał. A mógłby wstrząsnąć sumieniem - jak chce śląska Medusa.

Expo 2025 w Osace i Kansai w Japonii odbędzie się od 13 kwietnia do 13 października 2025 roku. Hasło przewodnie Wystawy Światowej to "Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia". Organizatorzy Expo przewidują, że weźmie w niej udział 150 krajów i 25 organizacji międzynarodowych.

"Wygrali wszyscy, ale żadnego projektu nie zrealizujemy"

Polska ma oczywiście się znaleźć wśród krajów wystawiających się na Expo w Japonii.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiły dwuetapowy konkurs na projekt pawilonu polskiego. W pierwszym etapie mogły wziąć udział wszystkie pracownie. 24 lutego ogłoszono wyniki drugiego etapu konkursu. Zaskakujące.

I nagrodę niby otrzymała śląska pracownia Medusa Group z Bytomia, która ma na koncie m.in. wieże .KTW i osiedle Pierwsza Dzielnica w Katowicach oraz hotel Nobu w Warszawie. Niby, bo okazuje się, że wyróżniono pięć biur architektonicznych, ale żadna z ich koncepcji nie będzie finalnie realizowana. Jak tłumaczą organizatorzy, "w kolejnym etapie, we współpracy z ekspertami z zakresu budownictwa i architektury wypracowany zostanie finalny projekt pawilonu. Do udziału w konsultacjach zaproszone zostaną również osoby znające japoński rynek i uwarunkowania budowlane terenu Wystawy. Teren Expo w Osace to sztuczna wyspa, co stanowi dodatkowe wyzwanie, stojące przed autorami finalnego projektu".

Nagroda za "wyjątkowo wyrazistą ideę"

Architekci z Medusa Group komentują: Miło nam, że nasz projekt wydał się jurorom najciekawszy, zdobywając I Nagrodę „za wyjątkowo wyrazistą ideę, odwołującą się do fundamentalnie istotnych aspektów środowiskowych, pozwalającą kreować wizerunek Polski jako kraju, w którym kwestie te są postrzegane jako ważne.” W uzasadnieniu czytamy również: "Poprzez brutalną, mogącą szokować formę oraz zaproponowaną ścieżkę zwiedzania, projekt nie daje oczywistych odpowiedzi, lecz skłania do zastanowienia i prowokuje do poszukiwania możliwych rozwiązań. Idea ta bezpośrednio nawiązuje, do jednego z podtematów EXPO 2025 – „Saving Lives”. Bardzo dziękujemy SARP za organizację konkursu i gratulujemy wszystkim pracowniom, które wzięły w nim udział. Jednocześnie Polska Agencja Inwestycji i Handlu informuje, że żadna z koncepcji konkursowych nie będzie realizowana i przyznała wszystkim zespołom równorzędne nagrody. (...) Nie wiemy na ten moment, jakie będą dalsze losy Polskiego Pawilonu na EXPO 2025. Wiemy na pewno, że przyszłość potrzebuje tak globalnej, jak i lokalnej współpracy. Mamy jednocześnie nadzieję, że wybrany w konkursie projekt, tak jak w pozostałych edycjach, doczeka się realizacji."

Wieżowiec Upper One - wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Śląska pracownia Medusa Group zaprojektowała drapacz chmur w prestiżowym miejscu w Warszawie

Autor: Katarzyna Pachelska

01/12/2022

Szary dom - wieś Świerczyniec

Może Cię zainteresować:

Szary dom pod Tychami. Nuda? Nie tu. Budynek, zaprojektowany przez Roberta Skitka, osłania swoją bryłą piękny ogród

Autor: Katarzyna Pachelska

23/02/2023

Center for Computing & Data Sciences, Boston

Może Cię zainteresować:

Boston zbudował sobie swoje własne .KTW. I wszyscy psioczą tam na ten wieżowiec. Zupełnie jak u nas

Autor: Katarzyna Pachelska

12/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon