Prezydent Duda w KWK "Zofiówka": "Bardzo trudna jest ta wiosna dla naszego górnictwa i nas wszystkich"

Do KWK "Zofiówka" w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie trwa akcja ratownicza po wstrząsie, przyjechał prezydent Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, powołując się na ekspertów, że wypadki w Pniówku i Zofiówce wydarzyły się bez związku ze sobą. "To jest po prostu zbieg losu" - stwierdził Duda w Jastrzębiu.

Prezydent Duda w KWK Zofiówka

W kopalni Borynia-Zofiówka Ruch "Zofiówka" w przodku D4a na poziomie 900 w sobotę 23 kwietnia o godz. 3:40 w nocy doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego połączonego z intensywnym wypływem metanu. W rejonie zdarzenia przebywało 52 pracowników oddziału górniczych robót przygotowawczych. 42 udało się wydostać z rejonu wstrząsu o własnych siłach, wyjechali na powierzchnię bez żadnych urazów. Z 10 górnikami, którzy przebywali w momencie wstrząsu na przodku, nie ma kontaktu. Trwa akcja ratownicza.

Aktualizowane na bieżąco informacje z akcji ratowniczej: Kolejny wypadek w górnictwie. Trudna akcja ratownicza w KWK "Zofiówka". Nie ma kontaktu z 10 górnikami na przodku

Z wizytą do Ruchu "Zofiówka" przyjechał 23 kwietnia po południu prezydent RP Andrzej Duda. Spotkał się z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej i dyrekcją kopalni.

- Nie spodziewałem się, że dosłownie za kilkadziesiąt godzin będę tutaj znowu w Jastrzębiu-Zdroju, w związku z kolejną katastrofą, która nastąpiła - mówił Andrzej Duda. - Eksperci wyjaśnili mi, że nie ma żadnego związku pomiędzy tymi dwoma zdarzeniami, to jest po prostu zbieg losu - dodał prezydent RP zwracając uwagę, że zawsze w takich sytuacjach ratownicy bohatersko będą pomagali do samego końca.

Prezydent Duda wiele czasu spędził w sztabie akcji. Zapalił też znicz przed tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłych górników, która znajduje się w cechowni kopalni.

- Jeszcze raz składam wyrazy współczucia wszystkim tym, których bliscy zginęli tutaj w ostatnich dniach na Pniówku i w Zofiówce, bo to jest sytuacja tragiczna. Bardzo trudna jest ta wiosna dla naszego górnictwa i nas wszystkich. W górnictwie te wypadki niestety się zdarzają, wszyscy górnicy wiedzą, że ryzyko jest i że ono, wcale nie jest małe. Taka jest niestety specyfika tej trudnej pracy - powiedział Andrzej Duda.

CZYTAJ TEŻ:

Rocz wybuch KWK Halemba miw 32

Może Cię zainteresować:

Śląsk znów w żałobie. Górnicza śmierć nie daje się przeboleć. O kobietach, które w kopalniach straciły mężów i o dzieciach, które straciły ojców

Autor: Teresa Semik

23/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kopalnia "Pniówek"

"Gdyby w Pniówku nie złamano przepisów, nikt by nie zginął"

KWK "Zofiówka"

Żałoba w woj. śląskim po tragedii w KWK "Zofiówka"

Zofiowka 03 fot agnieszka materna

Tragiczny bilans wstrząsu w "Zofiówce" wzrósł do 4

KWK Zofiówka

Potwierdzono zgon drugiego górnika z KWK "Zofiówka"

Z ostatniej chwili2

KWK "Zofiówka". Ratownicy dotarli do czterech górników

KWK Zofiówka

Specjalne kontrole w kopalniach zapowiada premier

Morawiecki Mateusz

Premier Morawiecki przyjedzie do KWK "Zofiówka"