Przed letnimi upałami można uciec do Parku Śląskiego. Gdzie najlepiej spacerować? Oto pięć naszych propozycji

Nie sposób przecenić znaczenia Parku Śląskiego dla mieszkańców nie tylko dla samej aglomeracji, ale i całego regionu. Szczególnie latem, gdy możemy się tu schować przed upałem, w cieniu drzew i skorzystać z tej naturalnej „klimatyzacji”. Spacer w parku to przyjemność, ale – gdzie najlepiej spacerować? Mamy pięć podpowiedzi.

Park Śląski to jeden z największych parków śródmiejskich w Europie. Ma powierzchnię 535 ha i nic dziwnego, że ci, którzy są tu po raz pierwszy mogą czuć się nieco zdezorientowani. Widać jest to zwłaszcza po otwarciu Planetarium – Śląskiego Parku Nauki, gdy wiele osób korzystało z nawigacji w swoich smartfonach, by dotrzeć do tej największej dziś parkowej atrakcji. Tymczasem Park Śląski można dobrze poznać spacerując, także z dala od częstego gwaru na najbardziej popularnej promenadzie gen. Jerzego Ziętka.

Spacer wśród róż

Zacznijmy jednak właśnie od promenady Ziętka, do której dotrzeć można na kilka sposobów – na przykład wchodząc do parku przy słynnej Żyrafie i idąc aleją Żyrafy, albo wejściem głównym i poruszając się aleją – jakżeby inaczej – Główną, wzdłuż „czerwonej drogi” (ułożonej z charakterystycznej czerwonej kostki), bądź aleją Harcerską, obok Stadionu Śląskiego. Promenada Ziętka, od ulicy Złotej w katowickim Dębie do alei Harcerskiej, ma nieco ponad 3 kilometry. Spacerując promenadą od strony Dębu miniemy stację „Elki”, Legendię Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Rosarium, Kanał Regatowy, nieczynną dziś halę wystaw „Kapelusz”, Duży Staw, a także Stadion Śląski. To przy promenadzie znajduje się większość parkowych punktów i lokali gastronomicznych. No i słynna rzeźba komara...

Przy wejściu głównym do zoo można zejść nieco z promenady i wejść do ogrodzonego terenu Rosarium. Ogród różany jest jednym z symboli Parku Śląskiego, powstał z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Miłośników Róż, a otwarto go w 1968 roku. Na 14 hektarach posadzono wówczas 350 odmian róż. Dziś, oprócz kwitnących cały sezon, są także róże pienne, czepne, parkowe czy miniaturowe – w sumie ok. 300 odmian i 35 tys. krzewów. Są też oczka wodne, ławeczki, nic zatem dziwnego, że sporo osób przychodzi tu odpocząć. Warto także pamiętać, że obok Rosarium jest Ogród Japoński.

Cel: staw Hutnik

Spacerując aleją Ziętka nie trzeba zawracać przy alei Harcerskiej. Aleją Wycieczkową – uwaga, to też droga dla rowerzystów i rolkarzy – możemy bowiem dojść do stawu Hutnik, jednego z najbardziej klimatycznych miejsc w Parku Śląskim. Staw jest pełen życia; są tu łabędzie, kaczki, łyski, zdarzają się także inne ptaki (jest tu nawet stanowisko do ich obserwacji). Postawiono również automat z karmą dla ptaków – to bardzo dobry pomysł.

Wrócić można aleją Klonową, mijając między innymi po drodze odnowiono Duży Krąg Taneczny (kolejne miejsce, w którym można odpocząć) i aleją Fali – obok pozostałości po czasach świetności kąpieliska wrócić do wejścia głównego do zoo, a potem do wyjścia przy Żyrafie, bądź w kierunku Dębu.

Prosto do planetarium

Wybierając wejście główne, czyli „czerwoną drogę” możemy przejść park przecinając go na pół. Aleja Główna zamienia się najpierw w aleję Gwiazd, a potem w aleję Planetarium – to jednak wciąż ta sama, „czerwona droga”, która doprowadzi nas do wyjścia z parku przy siemianowickim Bytkowie. Po drodze – sporo atrakcji. W zmodernizowanym niedawno Ogrodzie Mozaikowym stoją charakterystyczne ściany. Zainstalowano świetlną iluminację, a dwie z nich zraszane są wodą. Jest tu też sporo roślin, są murki z siedziskami, ławeczki i leżanki, a nawet ujęcie wody pitnej.

„Czerwona droga” poprowadzi nas, pod górkę, do planetarium – ale wcześniej miniemy tzw. świątynię Petrycha i odnowiony, niewielki staw. Niedaleko alei znajduje się też Galeria Rzeźby Śląskiej. To pozostałość po plenerowych galeriach, które organizowano w latach 70. i 80. XX wieku. Dziś z tamtych czasów pozostało ponad trzydzieści rzeźb. Przy planetarium znajduje się kolejne miejsce do odpoczynku – kolejny oczyszczony i odnowiony staw z drewnianym mostkiem oraz ławkami i leżakami wokół.

Kwiaty, kwiaty, kwiaty...

Przy wejściu do parku przy Stadionie Śląskim można zacząć kolejny spacer i aleją Harcerską podążyć w kierunku Ogrodu Bylinowego. Ogród zajmuje powierzchnię 1,6 ha. Został zaprojektowany na początku lat 60. XX wieku i – zgodnie z ówczesnym zamysłem – miał być bazą dla wymiany części kwiatów rocznych. Jest tu mnóstwo kwiatów, krzewów i traw. Co istotne, rośliny zostały tak nasadzone, że kwitnące rośliny oglądać można przez całą wiosnę i lato. Jest tu też staw Perkoz.

Stąd również wybrać się można do stawu Hutnik, choć warto tym razem ominąć aleję Klonową i wejść na ścieżkę wśród drzew. Wiedzie ona wzdłuż elementów nie tak dawno powstałego systemu przeciwpowodziowego (łączącego stawy Hutnik, Perkoz i Duży Staw), znajduje się tu między innymi mała „zapora” z kładką. Ze stawu Hutnik możemy, fragmentem alei Leśnej, a później alei Muzyków, „wspiąć” się do planetarium i wrócić „czerwoną drogą”.

Dla wytrwałych

Okrążając Park Śląski można „nabić” trochę kilometrów i z tej opcji zwykle korzystają rowerzyści i biegacze, ale także – coraz częściej – piechurzy. Zacząć można od promenady gen. Jerzego Ziętka, dojść do alei Leśnej i przejść nią całą, aż do alei Klonowej i stawu Hutnik. Pętlę można zamknąć dochodząc aleją Klonową do promenady, bądź wydłużyć ją o aleję Wycieczkową.

A jakie są Wasze ulubione miejsca do spacerów w Parku Śląskim?

Planetarium Śląskie

Może Cię zainteresować:

Odliczamy dni do otwarcia Planetarium Śląskiego. Jak wygląda po remoncie? Sprawdźcie sami: sprzed obiektu zniknęło ogrodzenie

Autor: Grzegorz Lisiecki

07/05/2022

Ogród Japoński

Może Cię zainteresować:

Mija rok od otwarcia Ogrodu Japońskiego. To wciąż najpopularniejsze miejsce w Parku Śląskim. I trudno się dziwić

Autor: Grzegorz Lisiecki

10/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Piekary śląskie wywieś flagę

Piekary zapraszają: wywieś flagę w oknie i zgarnij nagrody

Park Śląski Ogród Japoński wodospad

Park Śląski, którego nie znasz, bo chodzisz tą samą drogą

Młodość nie wieczność

Sylwester z Polsatem w Parku Śląskim. Kto wystąpi?

Piekary śląskie kiermasz książek

Świąteczny Kiermasz Książek w Piekarach Śląskich

Tarnowskie Góry industriada

Industriada 2022 w Tarnowskich Górach. Znamy już harmonogram

Wielkanoc na Śląsku

„Wielkanoc na Śląsku” w chorzowskim skansenie

Tarnowskie Góry kiermasz wielkanocny

Kiermasz wielkanocny u kamilianów. Co przygotowano?