Przestrzeń dla kobiet w 170-metrowym mieszkaniu w kamienicy w centrum Katowic. To ma być azyl w dobrym stylu

170-metrowe mieszkanie w kamienicy w centrum Katowic ma stać się miejscem, które będzie wspierać działalność kobiet. Wnętrze zaprojektowała Monika Głowacka z gliwickiego moogaa studio. Jest urządzone w neutralnych kolorach. Sporo tu unikalnych mebli i dodatków vintage, które wyszukały same inwestorki. Zobaczcie wizualizacje tego miejsca.

W Katowicach, w dużym mieszkaniu w pięknej kamienicy w centrum miasta, powstanie miejsce o pojemnej nazwie Przestrzeń, stworzone przez kobiety dla kobiet.

Przestrzeń od kobiet dla kobiet w Katowicach

Przestrzeń będzie siedzibą fundacji, której celem jest budowanie wzajemnie wspierającej się społeczności kobiet oraz przeciwdziałanie wszelkim formom dyskryminacji ich. Dzięki organizowaniu płatnych wydarzeń, prowadzeniu agencji reklamowo-marketingowej oraz sklepu z rzeczami vintage, ma być możliwe zorganizowanie bezpłatnych form pomocy dla pań. Przestrzeń ma służyć jako miejsce do sesji zdjęciowych, nagrań reklamowych, spotkań autorskich, wieczorków zen, kameralnych koncertów, spotkań z klientami, warsztatów i szkoleń itp.

- Dzięki mojej ostatniej społecznej aktywności nie tylko na rzecz terenów zielonych, ekologii w obliczu katastrofy klimatycznej, dobrostanu zwierząt, ale również równouprawnienia kobiet, dotarły do mnie wspaniałe inwestorki - Monika Morzyńska oraz Magdalena Tora, chcące otworzyć w Katowicach miejsce, które wspierać będzie działalność kobiet - opowiada Monika Głowacka z gliwickiego moogaa studio, projektantka Przestrzeni.

Mieszkanie, które będzie siedzibą fundacji ma niepowtarzalny charakter poprzednich lat - parkiet drewniany przykryty obecnie warstwami gumolitu, ściany odmalowywane przez kilkadziesiąt lat zaczynają się skruszać, pokazując historię budynku w formie kilkunastu warstw farb. Przepiękne drewniane okna skrzynkowe wpuszczają do wnętrz ogromną ilość światła naturalnego. Mieszkanie znajduje się w zabytkowej kamienicy, w której charakterystycznym elementem są dekoracje z motywem lwa, ale również kobiety, która - zupełnie przypadkowo - znajduje się tylko nad oknami mieszkania, w którym zorganizowana będzie Przestrzeń.

Naturalne materiały i meble vintage

Projektantka postawiła na naturalne materiały, z zachowaniem istniejących elementów oraz meble vintage. To inwestorki mają niesamowity dryg do wyszukiwania designerskich perełek z poprzednich lat.

- Ściany zostaną wykończone naturalnym tynkiem strukturalnym, parkiet zostanie odnowiony, stolarka okienna oraz drzwiowa również zostaną poddane renowacji. We wnętrzu nie pojawią się żadne płytki, tapety, ani syntetyczne materiały. Charakterowi wnętrza dodadzą ściany postarzane oraz sztukaterie gipsowe, wykonane na zamówienie - opisuje Monika Głowacka.

​Wnętrze typowe dla mieszkania nie straci zupełnie swoich funkcji. Zachowane zostanie m.in. pomieszczenie kuchni, w której będzie możliwe nagrywanie instruktażowych filmów z dziedziny gastronomii. Wyspa kuchenna zostanie wykończona blachą oraz rzeźbą imitującą skałę, wykonaną przez studentki katowickiej ASP. Kuchnia zostanie wykonana z frontów drewnianych z prostokątnym ramiakiem, a nad blatem będą półki z podświetleniem LED, na których ustawiona zostanie ceramika wykonana w trakcie warsztatów oraz kolekcjonowana przez inwestorki.

Sztukateria, kryształowy żyrandol, fotele z lat 70.

Mieszkanie będzie ozdobione wieloma charakterystycznymi elementami wyposażenia o które walczyły inwestorki - od ławki z drewnianych konstrukcji, wspartej na znalezionym głazie po obraz ścienny obramiony sztukaterią, pokazujący wspominane warstwy wykończeniowe ścian. W salonie zostanie umieszczony zestaw wypoczynkowy Atlantis z Jugosławii z lat 70. oraz kryształowy żyrandol. W salce warsztatowej będą krzesła skoczki, wynalezione również przez inwestorki na sprzedaż do renowacji, drewniany stół, charakterystyczne fotele Wassily z lat 70., postumenty wykończone mozaiką perłową oraz vintage lampy, zwisające z rzeźbionych rozet sufitowych.

W łazienkach zostaną umieszczone kamienne lub marmurowe umywalki, złote i dekoracyjne baterie łazienkowe z drugiej ręki. W małym wc, na podłodze zostaną położone charakterystyczne, stare płytki zakupione na jednej z aukcji. Ściany będą wykończone farbą kredową, przecieraną w odcieniu niebieskim, a przy suficie zostanie wykonana polichromia. Druga łazienka będzie zawierać motyw szklany - szklane lustro vintage z podświetleniem od spodu, kabinę prysznicową z pustaków szklanych.

Obecnie prowadzona jest zbiórka na zrzutka.pl na rzecz powstania Przestrzeni w Katowicach. Link: zrzutka.pl/przestrzendlakobiet

Mieszkanie Katowice moderna13

Może Cię zainteresować:

Mieszkanie marzeń dla fana modernizmu. Jedyne 1,27 mln zł. Za to w centrum Katowic i z ogrodem zimowym

Autor: Katarzyna Pachelska

06/07/2022

Wnętrze mieszkania ul Szafranka Katowice

Może Cię zainteresować:

Tak mieszkać w Katowicach! Śląskie architektki odnowiły apartament w modernistycznej kamienicy w centrum miasta

Autor: Katarzyna Pachelska

12/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Choinka w Strzybnicy

Strzybnica ma własną choinkę. Zorganizowali ją mieszkańcy

Świąteczne dekoracje w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry szykują się na Święta Bożego Narodzenia

Certyfikaty "Bądź przyjazny" 2022

Kolejne miejsca przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami

Mieszkanie Nikisz

Pół miliona za średniej wielkości mieszkanie w familoku

III miejsce w ubiegłorocznej edycji konkursu zajęła pani Katarzyna Kloska-Grajek z Dębu

Pochwal się swoim pięknym balkonem i zgarnij nagrodę!

Dom na jednym poziomie w Żorach w woj. śląskim

Nowoczesny, parterowy dom bez schodów w środku w Żorach

Tympanon. Katedra Chrystusa Króla

Katowickiej archikatedrze dołożono... tympanon. Z żelbetu