Przy lotnisku w Pyrzowicach powstaje nowy parking. Za 15 milionów złotych. „Nowa infrastruktura pozwoli nam zwiększyć przychody z usług pozalotniskowych”

Nowy parking na 757 miejsc powstaje przy lotnisku w Pyrzowicach. – Zależy nam na podnoszeniu standardu infrastruktury – podkreśla Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, spółki zarządzającej lotniskiem w Pyrzowicach.

Fot. Piotr Adamczyk/ KTW PR
Lotnisko w Pyrzowicach jpg

Budowa nowego parkingu już się rozpoczęła. Parking zlokalizowany będzie przy nowym rondzie, które powstało w ramach budowy bezkolizyjnego skrzyżowania drogi wojewódzkiej 913 z linią kolejową nr 182. Na powierzchni 2,6 ha powstanie 757 miejsc postojowych. Wartość inwestycji to 15 mln złotych brutto, zaś głównym wykonawcą jest firma Drogopol. Parking ma być gotowy za rok – w czerwcu 2024 roku. Parking będzie oświetlony, monitorowany, a także wyposażony w nowoczesny system, zintegrowany z panelem sprzedażowym dostępnym na stronie internetowej portu.

Zarządzający lotniskiem zapewni bezpłatny transfer pomiędzy nowym parkingiem a terminalami pasażerskimi, w tym celu wykorzystywane będą busy z napędem elektrycznym – wyjaśnia Piotr Adamczyk, rzecznik pyrzowickiego lotniska. – Nowa infrastruktura spełniać będzie najwyższe standardy związane z ochroną środowiska. Zamontowane urządzenia umożliwią retencjonowanie, a jeśli zajdzie taka potrzeba, oczyszczanie wód opadowych i roztopowych.

Mat. Katowice Airport

Kompleksowy plan rozbudowy parkingów

Przypomnijmy, że obecnie w Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego jest około 5 tysięcy miejsc parkingowych, w tym ponad 2 tys. na parkingu P1, znajdującym się przed terminalami pasażerskimi. Pozostałe miejsca są na parkingu P2, z którego przed wszystkim korzystają podróżujący czarterami. Jak wyjaśniają w Pyrzowicach, w ramach podnoszenia standardu infrastruktury, parking P2 będzie stopniowo likwidowany – zostanie zastąpiony nową infrastrukturą, między innymi parkingiem wielopoziomowym.

Zależy nam na nieustannym podnoszeniu standardu oferowanej infrastruktury, stąd też decyzja o budowie nowego parkingu. Nowa infrastruktura pozwoli nam również zwiększyć przychody z usług pozalotniskowych, a jest to jeden z naszych celów na najbliższe lata. W tym roku zaprezentujemy kompleksowy plan rozbudowy parkingów oraz przebudowy układu drogowego wraz z koncepcją nowego głównego terminalu pasażerskiego – powiedział Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Lotnisko w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach z unijnym dofinansowaniem na budowę nowoczesnego węzła przeładunkowego

Autor: Grzegorz Lisiecki

31/05/2023

Wizz Air działa w Pyrzowicach od 19 lay

Może Cię zainteresować:

Z Katowice Airport do Kopenhagi i Alicante. Nowe trasy zapowiedział Wizz Air. „W maju minie 19 lat od pierwszego rejsu tej linii z Pyrzowic”

Autor: Grzegorz Lisiecki

10/05/2023

Należąca do koncernu turystycznego Anex Tour czarterowa linia lotnicza Mavi Gök latać będzie z Pyrzowic

Może Cię zainteresować:

Nie do Stambułu, a do Antalyi. Turecka linia lotnicza Mavi Gök zadebiutowała w Katowice Airport. „Przed nami rekordowy sezon wakacyjny”

Autor: Grzegorz Lisiecki

27/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon