Pyskowice: stare miasto, w którym ugościł sie socrealizm. Pisali: "To nie tylko miasteczko w drodze do Opola"

Architektura Pyskowic to niezły miks. Jego składnikiem jest tradycyjna zabudowa, jak na jedno z najstarszych górnośląskich miast przystało. Ale solidna doza socrealizmu i nawet wielkiej płyty dodaje wyjątkowo oryginalnego smaku. Zobaczcie zdjęcia Pyskowic, które wykonał niezawodny duet: Krysia Staniek i Tymoteusz Staniek

Ktoś wziął stare miasto i dobudował do niego - a właściwie zbudował obok - nowe. Radośnie dostosowując się do obowiązującej estetyki socrealizmu. W latach 50. XX wieku inaczej być nie mogło. A w kolejnej epoce dorzucił żelbetowe bloki. Czy to się da polubić?

Czy to Tychy? Nie, to Pyskowice koło Gliwic

Aha, to nie Tychy. Jesteśmy w Pyskowicach, które w tej samej co Tychy epoce przeżyły czas metamorfozy i rozwoju. Plan też był taki jak tamten tyski - Pyskowice miały stać się wielkim miastem-sypialnią dla robotników zachodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Choć jednak startowały z wyższego poziomu niż Tychy (Pyskowice to jedno z najstarszych miast Górnego Śląska, szczycące się prawami miejskimi być może o zaledwie kilka lat młodszymi od Krakowa, podczas gdy Tychy otrzymały je dopiero po rozpoczęciu ich rozbudowy, w 1951 r.), w ich przypadku wielkich planów nie zrealizowano. W gruncie rzeczy, skończyło się na paru osiedlach.

Rezultat? Pyskowice - ściślej ich historyczna część - mimo poważnych zniszczeń w wyniku II wojny światowej zachowały swój średniowieczny układ i charakter, z lokacyjnym rynkiem pośrodku i ratuszem. A także zabudowę z pierwszej połowy XX wieku, gdy w mieście powstały domy dla kolejarzy i robotników niemieckiej części Zagłębia Górnośląskiego. Niemiecką wizję rozwoju miasta podchwyciły władze PRL (podobnie zresztą jak w przypadku Tychów).

Symbol socjalistycznego budownictwa

(...) w Pyskowicach, 8-tysięcznym miasteczku, położonym o 20 kilometrów za Bytomiem w kierunku Opola tętni praca nad budową nowych osiedli robotniczych. Na terenach, które niedawno jeszcze były błotnistymi ugorami, wystrzeliły w niebo wysokie muzy robotniczych bloków mieszkalnych. Osiedle przy ul. Traugutta - 15 bloków - jest już zamieszkałe całkowicie, osiedle „Północ“ - częściowo, reszta jest w trakcie budowy.

Jadą wozy I samochody z cegłą na wielki teren budowy, w przyspieszonym tempie wyładowuje się materiał dla rosnących bloków. Co miesiąc brygady budowniczych oddają do użytku gotowe bloki. W samym śródmieściu Pyskowic prowadzone są prace remontowe w domach mieszkalnych ze specjalnych funduszów MRN - informwał w 1952 r. "Dziennik Zachodni Wieczór" w artykule "Rosną nowe Pyskowice".

Nowe Pyskowice kreowano na symbol socjalistycznego budownictwa. Dosłownie.

Za Bytomiem kominy nikną, szosa pędzi malowniczą okolicą pełną zieleni I złota jesiennych drzew. Krajobraz w całym tego słowa znaczeniu sielski - pola, lasy, powietrze bez dymu i sadzy. Dwadzieścia kilometrów za Bytomiem. mijamy tablicę z napisem
,,Pyskowice". - Pyskowice? - Aha, to miasteczko na drodze do Opola... O, nieświadomi! Przecież Pyskowice to nie tylko „miasteczko na drodze do Opola", ale i nowy symbol socjalistycznego budownictwa, wcale nie gorszy od Nowych Tychów - pisał autor innego propagandowego artykułu.

Czy wiecie, że w Pyskowicach wybudowano w ciągu 132 dni osiedle mieszkaniowe dla robotników, składające się z 15 bloków po kilkanaście komfortowych mieszkań? Czy wiecie, że w trakcie budowy jest drugie osiedle i że brygady robotnicze Zjednoczenia
Budownictwa Miejskiego co miesiąc do użytku dwa albo i trzy bloki mieszkalne?
- entuzjazmował się dziennikarz, dodając, że osiedla w Pyskowicach przeznaczone są przede wszystkim dla robotników pobliskich zakładów przemysłowych, m. in. w Łabędach.

Nowe bloki były błyskawicznie zasiedlane, jeszcze nim do końca wyschły zaprawa murarska i i tynki. Lokatorzy utyskiwali więc na wilgoć, szczególnie ci z mieszkań na parterze. Najbliższe otoczenie nadal stanowiło plac budowy, w krajobrazie dominowało wszechobecne błoto. Szybkie budowanie nie sprzyjało też precyzji wykonania. Mimo to ludzie byli zadowoleni, ciesząc się plusami, których nie brakowało. Grunt, że są mieszkania i to dobre, komfortowe, dużo światła, łazienki z piecykami i tuszami, instalacja elektryczna, gazowa, pralnie - uważać miała większość. Tak przynajmniej zanotował reporter, ale zważywszy poziom życia w Polsce Bieruta, niekoniecznie musiała to być propaganda.

Socrealizm - spuścizna epoki

Ambitnego projektu "Nowych Pyskowic", który nie ustępowałby Nowym Tychom, nie dokończono. Ale też jego spuścizna jest znacząca. Substancja miejska Pyskowic rozrosła się tak czy inaczej, a kilkutysięczne jeszcze w połowie XX wieku miasteczko zwiększyło liczbę swoich mieszkańców ponad dwukrotnie. Z perspektywy czasu można tez oceniać, że pod względem architektonicznym miasto zyskało. Uczmy się doceniać walory urbanistyki i architektury lat 50. Smakować jego lekceważoną nieraz ("bo to komuchy zbudowały") estetykę. W leżących cokolwiek na uboczu GOP-u. Pyskowicach znajdziemy ciekawy przykład socrealistycznego budownictwa. A prócz tego klimat śląskiej starówki.

Wybierzcie się! Dla zachęty zdjęcia Tymoteusza i Krysi Stanek, dużo ujęć z powietrza - polecamy.

Tychy - wyjątkowe śląskie miasto

Może Cię zainteresować:

Socrealizm i socmodernizm wracają do łask. Szukajcie ich w Tychach. I szanujcie jak szanujecie miasta renesansu

Autor: Tomasz Borówka

20/04/2023

Wilcze Gardło

Może Cię zainteresować:

Osiedle Wilcze Gardło w Gliwicach ma swoją mroczną legendę. A co tak naprawdę widać na zdjęciach?

Autor: Tomasz Borówka

05/01/2024

Pałac Kultury Zagłębia

Może Cię zainteresować:

Architektoniczna perła socrealizmu. Oto Pałac Kultury Zagłębia i jego wnętrza. „Zbiór elementów i detali przełożonych na zupełnie nowy język”

Autor: Grzegorz Lisiecki

16/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon